Architektura MuratorStudenciSchindler Global Award 2019: Polacy docenieni w prestiżowym konkursie

Schindler Global Award 2019: Polacy docenieni w prestiżowym konkursie

Marcin Bombalicki, Zofia Kurczych, Maurycy Olszewski i Monika Węgierek z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zdobyli specjalne wyróżnienie w konkursie Schindler Global Award 2019. Do tegorocznej edycji zgłoszono ponad 100 projektów z całego świata.

Schindler Global Award 2019: Polacy docenieni w prestiżowym konkursie
CO-WATERING, proj. Marcin Bombalicki, Zofia Kurczych, Maurycy Olszewski i Monika Wegierek, WA PW, opieka naukowa: prof. Ewy Kuryłowicz; Travel grant Schindler Global Award 2019

Schindler Global Award to odbywający się co dwa lata międzynarodowy konkurs urbanistyczny organizowany przez firmę Schindler we współpracy z Politechniką Federalną w Zurychu. Mogą wziąć w nim udział studenci ostatniego roku studiów licencjackich lub magisterskich, zarówno indywidualnie, jak i w zespołach. Tym razem uczestnicy zmierzyli się z wyzwaniami drugiego co do wielkości miasta na świecie: Mumbaju. W ramach zadania konkursowego należało przedstawić pomysł na architektoniczne zagospodarowanie i rozwój „Wschodniego Nabrzeża” w centrum miasta – obszaru obejmującego około 725 hektarów, położonego wzdłuż gęsto zaludnionego cypla. Szczegółowym planom miała towarzyszyć ocena ich skutków i możliwych konsekwencji przestrzennych, społecznych, ekonomicznych i środowiskowych.

W 12-osobowym jury pod przewodnictwem Rahula Mehrotry z Uniwersytetu Harvarda znaleźli się m.in. Nathalie de Vries z MVRDV, Kees Christiaanse z KCAP Architects & Planners, Momoyo Kaijima z japońskiej pracowni Atelier Bow-Wow czy Peter Beard z włoskiego studia LANDROOM.

Główną nagrodę i 25 tys. USD zdobyło dwoje studentów z École Nationale Supérieure d'Architecture w Grenoble, drugie miejsce zajął zespół z Harvard Graduate School of Design, a trzecie z Staatliche Akademie der Bildenden Künste Stuttgart. Sędziowie przyznali też trzy wyróżnienia i sześć grantów za wybitny pomysł w jednym konkretnym temacie wymaganym w konkursie. Wśród zdobywców stypendium, które przeznaczone powinno być na podróż związaną z tematem i celami konkursu, znaleźli się Marcin Bombalicki, Zofia Kurczych, Maurycy Olszewski i Monika Węgierek z trzeciego semestru studiów magisterskich Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Ich projekt, pt. CO-WATERING, przygotowany pod kierunkiem prof. Ewy Kuryłowicz, dr Anny Lorens i Piotra Kudelskiego w Pracowni Projektowania i Teorii Architektury, skupia się na zrównoważonej gospodarce wodnej.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 10 maja w Mumbaju. Na wszystkich sędziach zrobiła wrażenie nie tylko kreatywność i szczegółowość opracowań konkursowych, ale także mądrość i wrażliwość, z jaką próbowały godzić zrównoważone miejsca zamieszkania ze zrównoważonymi społecznościami i zrównoważonym rolnictwem – podsumowywał Neil Runcieman, szef działu komunikacji Schindler Group, a zarazem jeden z jurorów Schindler Global Award 2019.

Schindler Global Award 2019: międzynarodowy konkurs dla studentów Powraca Schindler Global Award – międzynarodowy konkurs urbanistyczny dla studentów kierunków projektowych. Tym razem uczestnicy zmierzą się z wyzwaniami drugiego co do wielkości miasta na świecie: Mumbaju. Pula nagród wynosi 105 000 USD. Termin rejestracji upływa 18 stycznia 2019 roku.