Architektura MuratorStudenciStudenci projektują z drewna. Relacja z warsztatów 1m3 w Tokarni

Studenci projektują z drewna. Relacja z warsztatów 1m3 w Tokarni

W ramach ogólnopolskich warsztatów studenckich w Tokarni grupa 18 studentów z całej Polski poznała tradycyjne i nowoczesne techniki obróbki drewna. Wykorzystując zdobytą wiedzę, pod okiem tutorów i cieśli z Muzeum Wsi Kieleckiej, uczestnicy stworzyli własne drewniane konstrukcje.

Studenci projektują z drewna. Relacja z warsztatów 1m3 w Tokarni
Prezentacja samozaciskającej się struktury, która może służyć do siedzenia lub uzupełniać plac zabaw. Grupa Dominiki Janickiej i Jakuba Heciaka w składzie Zuzanna Boberek, Justyna Kaźmierczak i Paweł Rydzewski. Fot. Grzegorz Krzemień

Zakończyła się trzecia edycja warsztatów Ogólnopolskich Warsztatów Architektonicznych 1m3, w ramach których studenci mają możliwość poznania, zrozumienia sposobu działania oraz zbudowania konstrukcji z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Tegoroczna edycja warsztatów odbyła się w dniach 2-7 lipca w Parku Etnograficznym w Tokarni – Muzeum Wsi Kieleckiej. Sam park to założenie pochodzące z 1977 roku, oparte na tradycyjnym układzie osadniczym wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej. W czasie warsztatów 18 studentów z całej Polski pracowała pod czujnym okiem cieśli z Muzeum Wsi Kieleckiej oraz siedmiu tutorów. Uczestnicy poznali tradycyjne i nowoczesne metody obróbki i łączenia drewna, a następnie stworzyli własne projekty, odpowiadając na zapotrzebowanie Skansenu. Część obiektów pozostanie na terenie Muzeum Wsi Kieleckiej, dwa zostaną przewiezione do Kielc, by stanąć w najważniejszych przestrzeniach publicznych miasta. Organizatorami warsztatów byli 1M3 (w składzie Grzegorz Krzemień i Jakub Heciak), Politechnika Świętokrzyska, Muzeum Wsi Kieleckiej, SARP o/Kielce oraz Instytut Dizajnu w Kielcach. Sponsorem strategicznym wydarzenia była firma Barlinek.

Design Summer School 2022 w Sobolach Trwa nabór do kolejnej edycji warsztatów Design Summer School na terenie kampusu DesignNature w Sobolach nad Bystrzycą. Wśród tutorów Lia Forslund, Tomek Rygalik,  Franek Wardyński i Gosia Rygalik. Zgłoszenia do 31 maja!
ProtoLAB design & build 2022: nowa odsłona Letniej Szkoły Architektury 22 lipca startuje ProtoLAB design & build 2022 – warsztaty projektowo-realizacyjne kontynuujące tradycję  Letnich Szkół Architektury organizowanych na Politechnice Wrocławskiej od 2016 roku. Zgłoszenia do 5 czerwca!
Next Wave Habitat - międzynarodowe warsztaty architektoniczno-urbanistyczne Zapraszamy na międzynarodowe warsztaty architektoniczno-urbanistyczne Next Wave Habitat, które odbędą się 2-5 listopada 2021 we Wrocławiu. Gościem specjalnym będzie prof. Keesa Christiaanse. Wydarzenie organizwowane jest przez Koło Naukowe Habitat Now z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Design Summer School: pierwsza edycja warsztatów projektowych Gosi i Tomka Rygalików W dniach 13-20 września na terenie kampusu SOBOLE nad Bystrzycą odbędzie się pierwsza edycja warsztatów Design Summer School zainicjowanych i prowadzonych przez projektantów Gosię i Tomka Rygalików. Wśród tutorów architekta Anna Lorens, Grzegorz Niwiński i Jerzy Porębski z Towarzystwa Projektowego oraz Przemo Łukasik z medusa group.
OSSA 2020: eksperyment w Krakowie OSSA 2020 startuje już 28 sierpnia pod hasłem Eksperyment. 25. edycja Ogólnopolskiego Spotkania Studentów Architektury odbędzie się w Krakowie, ale część wykładów i prelekcji udostępniona zostanie on-line. Wśród tutorów m.in. Maciej Miłobędzki, Magda Milert, Kuba Snopek, Gaja Bieniasz, Marcin Kwietowicz i Łukasz Pancewicz.
Mood for Wood 2020 – dwie edycje warsztatów. Zapisy Warsztaty Mood for Wood 2020 odbędą się tym razem w dwóch terminach. Na przełomie lipca i sierpnia w Cieszynie, w sierpniu na terenie poznańskiej dzielnicy Szeląg.