Architektura MuratorStudenciStudenci projektują z drewna. Relacja z warsztatów 1m3 w Tokarni

Studenci projektują z drewna. Relacja z warsztatów 1m3 w Tokarni

W ramach ogólnopolskich warsztatów studenckich w Tokarni grupa 18 studentów z całej Polski poznała tradycyjne i nowoczesne techniki obróbki drewna. Wykorzystując zdobytą wiedzę, pod okiem tutorów i cieśli z Muzeum Wsi Kieleckiej, uczestnicy stworzyli własne drewniane konstrukcje.

Studenci projektują z drewna. Relacja z warsztatów 1m3 w Tokarni
Prezentacja samozaciskającej się struktury, która może służyć do siedzenia lub uzupełniać plac zabaw. Grupa Dominiki Janickiej i Jakuba Heciaka w składzie Zuzanna Boberek, Justyna Kaźmierczak i Paweł Rydzewski. Fot. Grzegorz Krzemień

Zakończyła się trzecia edycja warsztatów Ogólnopolskich Warsztatów Architektonicznych 1m3, w ramach których studenci mają możliwość poznania, zrozumienia sposobu działania oraz zbudowania konstrukcji z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Tegoroczna edycja warsztatów odbyła się w dniach 2-7 lipca w Parku Etnograficznym w Tokarni – Muzeum Wsi Kieleckiej. Sam park to założenie pochodzące z 1977 roku, oparte na tradycyjnym układzie osadniczym wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej. W czasie warsztatów 18 studentów z całej Polski pracowała pod czujnym okiem cieśli z Muzeum Wsi Kieleckiej oraz siedmiu tutorów. Uczestnicy poznali tradycyjne i nowoczesne metody obróbki i łączenia drewna, a następnie stworzyli własne projekty, odpowiadając na zapotrzebowanie Skansenu. Część obiektów pozostanie na terenie Muzeum Wsi Kieleckiej, dwa zostaną przewiezione do Kielc, by stanąć w najważniejszych przestrzeniach publicznych miasta. Organizatorami warsztatów byli 1M3 (w składzie Grzegorz Krzemień i Jakub Heciak), Politechnika Świętokrzyska, Muzeum Wsi Kieleckiej, SARP o/Kielce oraz Instytut Dizajnu w Kielcach. Sponsorem strategicznym wydarzenia była firma Barlinek.

Design Summer School: pierwsza edycja warsztatów projektowych Gosi i Tomka Rygalików W dniach 13-20 września na terenie kampusu SOBOLE nad Bystrzycą odbędzie się pierwsza edycja warsztatów Design Summer School zainicjowanych i prowadzonych przez projektantów Gosię i Tomka Rygalików. Wśród tutorów architekta Anna Lorens, Grzegorz Niwiński i Jerzy Porębski z Towarzystwa Projektowego oraz Przemo Łukasik z medusa group.
OSSA 2020: eksperyment w Krakowie OSSA 2020 startuje już 28 sierpnia pod hasłem Eksperyment. 25. edycja Ogólnopolskiego Spotkania Studentów Architektury odbędzie się w Krakowie, ale część wykładów i prelekcji udostępniona zostanie on-line. Wśród tutorów m.in. Maciej Miłobędzki, Magda Milert, Kuba Snopek, Gaja Bieniasz, Marcin Kwietowicz i Łukasz Pancewicz.
Mood for Wood 2020 – dwie edycje warsztatów. Zapisy Warsztaty Mood for Wood 2020 odbędą się tym razem w dwóch terminach. Na przełomie lipca i sierpnia w Cieszynie, w sierpniu na terenie poznańskiej dzielnicy Szeląg.
Architektour 2019 – ogólnopolskie warsztaty studenckie Jeszcze tylko do 18 kwietnia można nadsyłać prace kwalifikujące do udziału w 9. edycji warsztatów studenckich Architektour. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w Kaliszu w dniach 9-15 maja.
Mood for Wood 2019 – trwa rejestracja na tegoroczne warsztaty Warsztaty Mood for Wood 2019 odbędą się w Poznaniu w dniach 19-29 lipca. Tematem tegorocznej edycji jest Common Habitat, dlatego do projektu pierwszy raz zaproszeni zostali projektanci z Japonii. Zapisy już trwają.
Polish students at the 15th Architecture Biennale in Venice! 15 Polish students will go to Venice to take part in a unique architectural workshop to research into architectural achievements of the last 10 years.