BLOKTALK vol. 2: dookoła architektury
Tematem spotkania będą różnorodne podejścia do roli architekta i wielość perspektyw otwierających się przed absolwentami kierunków projektowych. Rozmawiać będą Ludwika Ignatowicz, Michał Piasecki i Maciej Siuda.
Polskie wydziały architektury przodują w kreowaniu wizerunku architekta jako nieomylnego kreatora, który dzięki swojej ciężko zdobytej wiedzy jest w stanie rozwiązać wszystkie postawione przed nim problemy. Rola architekta we współczesnym świecie podlega jednak nieustannym zmianom, które wymuszają na przedstawicielach tej profesji umiejętności adaptowania się do potrzeb rynku. Kim więc jest lub powinien stać się w przyszłości architekt? Jakie kierunki rozwoju mogą obrać młodzi absolwenci? Czy architektura to tylko budynki?
Rozmawiać będą:
Ludwika Ignatowicz - socjolog, animator. Absolwentka socjologii Collegium Civitas oraz pedagogiki na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Aktywna członkini stowarzyszenia na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego "Odblokuj" oraz fundacji na rzecz wspólnot lokalnych "Na Miejscu". Głównym działaniem w ramach organizacji NGO jest włączanie mieszkańców w procesy projektowania i zmieniania miasta dla ludzi. Konsultacje społeczne, animacja społeczności lokalnej, edukacja architektoniczna dla najmłodszych i dorosłych, badania dotyczące lokalności to główne pola jej działalności.
Michał Piasecki - prowadzi działalność konsultingową w dziedzinie komputerowego wspomagania projektowania i wytwarzania od 2009 roku. Tworzy niestandardowe oprogramowanie, skrypty i modele parametryczne, które umożliwiają generowanie, zarządzanie i optymalizację złożonych form. Zajmuje się interdyscyplinarnymi projektami na styku architektury, projektowania produktu i grafiki. Przed rozpoczęciem własnej działalności pracował jako architekt i ukończył Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej, Iaac w Barcelonie oraz Msc Adaptvie Architecture and Computation na Bartlett w Londynie.
Maciej Siuda - zdobywał doświadczenie w biurach projektowych w Madrycie, Tokio i Alicante. Jest współtwórcą międzynarodowych warsztatów architektonicznych IWAU i pomysłodawcą eksperymentalnej pracowni warsztatowej Balon. Projektuje i eksperymentuje wspólnie z hiszpańskim architektem i dizajnerem, Rodrigiem Garcíą. Ich instalacja architektoniczna "DEVEBERE" została nagrodzona przez Francuski Instytut Architektury (Cité de l’Architecture) i wybrany spośród ponad 130 prac do realizacji na Biennale Architektury 2012 w Wenecji. Wykłada projektowanie na Politechnice Świętokrzyskiej oraz naucza w School of Form.
BLOKTALK vol. 2: dookoła architektury
18 kwietnia (sobota), godz. 18:30
Państwomiasto Generała Andersa 29, Warszawaa
Organizatorem spotkania jest BLOKBLOG