Architektura MuratorStudenciWydarzenia studenckieKonferencja Shapes of Logic we Wrocławiu

Konferencja Shapes of Logic we Wrocławiu

Międzynarodowa konferencja Shapes of Logic, poświęcona architekturze parametrycznej, była pierwszym tak dużym wydarzeniem tego typu w Polsce. Cykl wykładów prowadzonych przez autorytety projektowania parametrycznego poprzedziły pięciodniowe warsztaty. Relację przygotowali organizatorzy - Marta Pakowska i Jakub Ławicki.

Konferencja Shapes of Logic
Wykład Alessio Erioli i Andrea Graziano, założycieli włoskiej grupy Co-de-it przyciągnął do Muzeum Architektury wielu słuchaczy; fot. Beata Tylec

Pierwsza międzynarodowa konferencja architektury parametrycznej, zorganizowana przez samorząd studencki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz studenckie koło naukowe LagDigiFab, odbyła się w dniach 13-15 marca 2015 roku we wrocławskim Muzeum Architektury. Cykl wykładów poprzedziły pięciodniowe warsztaty, których celem było poszukiwanie nowych kierunków w zakresie projektowania parametrycznego i generatywnego oraz propagowanie cyfrowej fabrykacji. Blisko dziewięćdziesięciu uczestników z całej Europy przez trzy dni brało udział w prezentacjach i wykładach, których wspólny mianownik stanowiła komputacja z nastawieniem na projektowanie architektoniczne.

Wydarzenie zorganizowała grupa LabDigiFab wraz z Samorządem Studenckim Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Podczas konferencji można było posłuchać wykładów, prowadzonych przez autorytety w dziedzinie projektowania parametrycznego i architektury.

Konferencję rozpoczęła prezentacja Roberta Vierlingera z Wiednia, autora popularnych narzędzi obliczeniowych Octopus i Karamba. Projektant zaprezentował optymalizację komputerową w architekturze, dużą wagę przykładając do zagadnień konstrukcyjnych. Prezentował swoje projekty będące eksperymentalnymi strukturami wynikającymi z technologii, a wykonane przy wykorzystaniu cyfrowej fabrykacji.

Kolejny wykład wygłosił Volker Mueller, Research Director w amerykańskiej firmie Bentley Systems produkującej oprogramowanie Genera-tive Components i Microstation. Zwrócił uwagę na rolę architekta w projektowaniu parametrycznym i podkreslił, że czynnik ludzki jest nadal kluczowy w procesie tworzenia.

Wykład Alessio Erioli i Andrea Graziano – założycieli włoskiej grupy Co-de-iT przyciagnął wielu słuchaczy. Tematami wykładu były między innymi możliwości oraz zagrożenia pojawiającyce się wraz ze zdobywaniem przez ludzi kontroli nad procesami biologicznymi. Największe zainteresowanie wzbudziła, koncepcja programowania DNA, oraz rozważania, wpływu owego oprogramowania na przyszłe społeczeństwo i jego architekturę.

Kolejny wykład, silnie związany z tematem fabrykacji, poprowadził Michał Piasecki z Warszawy. Dizajner przedstawił zaprojektowane we współpracy z różnymi artystami meble powstałe w efekcie komputacji. Niezwykle zaawansowane formy zostały wykonane w różnorodnych technologiach od druku 3d z miękkich tworzyw po odlewy aluminiowe. Piasecki przełamał częstą w środowisku tendencję do teoretyzowania pokazując w większości zrealizowane projekty. Podczas konferencji poruszone były również tematy o rozszerzonej oraz wirtualnej rzeczywistości. Michał Piasecki przedstawił ideę innowacyjnego podejścia do wykańczania mieszkań, platformę internetową umożliwiającą klientom personalizowanie mebli dostępnych w ofercie oraz równoczesne wizualizowanie ich w pomieszczeniu w czasie rzeczywistym dzięki technologii AR (system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo).

Z kolei Romuald Tarczewski (WA, Politechnika Wrocławska), podczas swojej prelekcji, przypomniał postać Buckminster Fullera – autora kopuły geodezyjnej, wykorzystywanej w różnego rodzaju rozwiązaniach architektonicznych jako niedrogie, wytrzymałe i samonośne przykrycie dużych powierzchni. Konferencja uświadomiła uczestnikom, że choć zdobywająca rosnącą popularność VR (obraz sztucznej rzeczywistości stworzony przy wykorzystaniu technologii informatycznej) ma coraz więcej nowych zastosowań architektonicznych, wciąż wiele pozostało jeszcze do odkrycia. Połączona z warsztatami była pierwszym tak dużym tego typu wydarzeniem w Polsce.

Spotkanie umożliwiło wymianę pomysłów i myśli, spostrzeżeń pomiędzy młodymi projektantami, a doświadczonymi designerami. Wiele z rozmów zaowocowało planami wspólnych projektów. Druga edycja konferencji planowana jest na przyszły rok.

Konkurs „Architektura Betonowa – Gra Brył – Dom w Krajobrazie Miejskim” 2022 Poznaliśmy wyniki 22. edycji konkursu dla studentów II roku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej: Architektura Betonowa – Gra Brył – Dom W Krajobrazie Miejskim. Laureatkami zostały Małgorzata Maślanka, Kinga Niebieszczańska oraz Magdalena Konik.
Rollercoaster, czyli praca zarobkowa studentów architektury Jak studentom architektury w Polsce udaje się łączyć studia dzienne z pracą zawodową i czy grozi to wypaleniem zawodowym, zanim skończą 25 lat – pytamy wykładowców, pracodawców, psychologów i samych zainteresowanych.
Round – szkoła średnia w Kafountine w Senegalu Projekt szkoły w Kafountine w Senegalu autorstwa Justyny Matyski, Pauliny Wrąbel, Aleksandry Tarnowskiej i Wiktorii Zarębskiej został zakwalifikowany do trzeciego etapu międzynarodowego konkursu organizowanego przez platformę Archstorming. Autorki zaproponowały budynek oparty na siatce modułowej o wymiarach 3 x 3 metry i zadaszenia o kształcie ułatwiającym naprowadzanie wody deszczowej do podziemnego zbiornika.
Studenci z Politechniki Wrocławskiej, Śląskiej i Uczelni Łazarskiego wśród ambasadorów ekobudownictwa Poznaliśmy wyniki konkursu o ekobudownictwie organizowanego przez Ministerstwo Klimatu wraz z warszawskim oddziałem SARP. Pierwsze miejsce zajęła Dominika Bednarek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Wśród laureatów także studenci z  Politechniki Śląskiej i Uczelni Łazarskiego.
Dawniej Sopocka Szkoła Wyższa, dziś Sopocka Akademia Nauk Stosowanych: co się zmieni, a co pozostaje niezmienne Od 1 marca 2022 roku Sopocka Szkoła Wyższa ma nową rangę. Stała się Sopocką Akademią Nauk Stosowanych. O zmianach i ich konsekwencjach dla obecnych i przyszłych studentów architektury pisze nasza Ambasadorka Agnieszka Przybylska z Wydziału Architektury, Inżynierii i Sztuki.
Projektu Klubu 77 inspirowany twórczością Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego Projekt wnętrza klubu przy ul. Piotrkowskiej 77 w Łodzi inspirowany jest twórczością Katarzyna Kobro i Władysław Strzemińskiego, którzy artystycznie bardzo często obierali zupełnie inne kierunki. Założenie to było próbą połączenia ich wyjątkowej twórczości tak, aby stworzyć wyjątkowe miejsce na mapie miasta przypominające o jego tożsamości.