Architektura MuratorStudenciWydarzenia studenckieMieszkamy na wodzie – wystawa studentów Politechniki Wrocławskiej

Mieszkamy na wodzie – wystawa studentów Politechniki Wrocławskiej

W galerii Dizajn BWA Wrocław można oglądać różne koncepcje pływających domów, które podczas zajęć z projektowania architektonicznego przygotowali studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Mieszkamy na wodzie – wystawa studentów Politechniki Wrocławskiej
Mieszkamy na wodzie, fragment wystawy studentów WA PWr w galerii Dizajn BWA Wrocław; fot. Alicja Kielan

W ramach zajęć z elementów projektowania studenci pierwszego semestru na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej przygotowali koncepcje domów na wodzie. Opracowania musiało uwzględniać mieszkanie dla dwóch dorosłych osób żyjących z dzieckiem lub zwierzęciem. Teraz ich pomysły można zobaczyć na wystawie prezentowanej do 16 marca w galerii Dizajn BWA Wrocław. Kuratorami ekspozycji są pracownicy Katedry Architektury Użyteczności Publicznej i Podstaw Projektowania WA PWr: Zenon Marciniak, Marek Lamber, Jerzy Gomółka, Łukasz Wojciechowski, Paweł Buck, Michał Majewski, Mikołaj Twardowski.

Podczas zajęć staraliśmy się rozmawiać o kwestiach elementarnych, dotyczących materiałów i techniki budowania, roli warunków naturalnych i otoczenia w projektowanej przestrzeni, a także jej potencjału użytkowego. Naszym celem było poszukiwanie sposobów zamieszkania na wodzie, nie zaś przyjmowanie gotowych schematów użytkowych i dostosowywanie ich do tej sytuacji. Zależało nam, aby było to projektowanie na przykład miejsca pracy, a nie biurka, przestrzeni mieszkalnej, a nie domu – tłumaczą kuratorzy.

Ekspozycja inauguruje nowy cykl wystaw w galerii Dizajn BWA Wrocław związanych z tematem wody. W kręgu naszych zainteresowań pozostają niezmiennie zagadnienia związane ze zmianą klimatu. Będziemy wskazywać na jej odpowiedzialne i zrównoważone wykorzystanie. Poza politykami miejskimi oraz znaczeniem wody dla współczesnych dyscyplin projektowych przyjrzymy się praktykom społecznym, które podkreślają jej symboliczną wartość – przybliża program kuratorka galerii Katarzyna Roj.

Wystawa Mieszkamy na wodzie
Gdzie: galeria Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4
Kiedy: 1 lutego –16 marca 2019 roku

Koszty architektury Jakie koszty ponosimy w związku z powstawaniem i funkcjonowaniem architektury? Wystawa w galerii Studio BWA we Wrocławiu pokazuje mierzalną i symboliczną cenę budynków, na przykładzie trzech ważnych dla Katowic i Wrocławia realizacji.
Jakub Szczęsny. Wystawa monograficzna w Galerii Dizajn BWA Wrocław Wystawa Działania na terenie zaludnionym przypomina najważniejsze z dotychczasowych projektów Jakuba Szczęsnego, od Synchronizacji po Ermitaż – Dom Kereta, znany także jako „najwęższy dom świata”