Architektura MuratorStudenciWydarzenia studenckieMood for wood 2021 - into the wild

Mood for wood 2021 - into the wild

Mood for wood to międzynarodowe warsztaty gromadzące studentów kierunków projektowych zainteresowanych rzeczywistym realizowaniem projektów, których są autorami. Od 22 lipca do 1 sierpnia w Poznaniu odbędzie się ósma edycja warsztatów, w której uczestniczyć będą studenci z Polski, Niemiec i Łotwy. Organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie Punkt Wspólny oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań.

Mood for wood 2021 - into the wild
Kulisy Cieszyn 2020

Od 2015  roku odbyło się już siedem edycji warsztatów, w których uczestniczyło ponad 300 studentów z Polski, Niemiec, Czech, Węgier i Słowacji. Podczas warsztatów studenci pod okiem uznanych architektów i projektantów z całego świata oraz doświadczonych stolarzy projektują oraz samodzielnie wykonują meble miejskie na wybranych lokalizacjach. Cechą charakterystyczną miejsc jest ich przeznaczenie dla określonych lokalnych użytkowników przestrzeni. Studenci pracując nad daną przestrzenią, współpracują z lokalną społecznością i aby wybudować meble muszą uzyskać aprobatę z ich strony. Kolejnym krokiem jest właściwe zaplanowanie budowy oraz kosztorysu, które prowadzą do własnoręcznej realizacji drewnianych mebli. Celem warsztatów jest konfrontacja doświadczeń i pomysłów studentów i tutorów z potrzebami przyszłych użytkowników. Sukcesem projektowanych instalacji jest spełnienie ich oczekiwań, by wykonane w ramach warsztatów  meble stały się impulsem dla rozwoju działań i aktywności lokalnych społeczności.

MOOD FOR WOOD 2021 – INTO THE WILD

Codzienne zmagania z zanieczyszczonym powietrzem, wzrostem temperatur i brakiem dostatecznej ilości zieleni sprawiają, że dzika przyroda w mieście staje się ostatnią oazą w miejskim wymiarze. Tegoroczna edycja skupiona będzie na dzikiej naturze poznańskich dębińskich stawów. Ich nieodkryte brzegi są niepowtarzalnym miejscem do obcowania z przyrodą, której nienaruszona tkanka  pozytywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców. Ich wyjątkowy charakter- dzikiej przyrody zamkniętej w centrum metropolii zachęca zarówno do spacerów czy pikników, ale jest także jednym z ulubionych miejsc amatorów wędkarstwa i miłośników ornitologii. Z myślą o wszystkich odwiedzających zorganizowana jest edycja Into the Wild. Chcąc wzbogacić przestrzeń stawów dębińskich, studenci z Polski, Niemiec i Łotwy pod koniec lipca (22.07-1.08)  zaprojektują meble miejskie, które wypełnią lukę na granicy dzikiego świata natury i kultury miejskiej. Tworzone pod okiem tutorów projekty będą towarzyszyć pomnikom natury oraz otoczą opieką i ochroną domy roślin i zwierząt zamieszkujących ten teren, a także będą służyć rekreacji i edukacji ekologicznej. Projektowane meble stworzą przestrzeń dla każdego, by z miejskiej codzienności wyrwać się into the wild.

Mood for wood 2021 - into the wild
Plakat

Tutorzy

Nils Wenk (Niemcy) w
Irina Matei (Niemcy)
Nomad architects (Łotwa)
+48 Architecture (Polska)
Karol Żurawski (Polska)

Rekrutacja

Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane będą poprzez formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie warsztatów - tutaj w terminie od 12 kwietnia do 21 maja. Organizatorzy skontaktują się z osobami zakwalifikowanymi na warsztaty mailowo do 25 maja.
Koszt 150 euro/ 650 złotych

W cenę warsztatów wliczone jest:
nocleg w terminie 22.07-1.08  w Poznaniu
wyżywienie ( śniadanie, lunch, kolacja)
przerwy kawowe
dojazd z/do Poznania ( studenci z Polski z dowolnego miasta w Polsce - komunikacją publiczną 2 klasa)
komunikacja publiczna w Poznaniu
szkolenie BHP - zakończone certyfikatem
materiały do pracy warsztatowej
zestaw gadżetów z logo warsztatów

 

ORGANIZATORZY
Stowarzyszenie Punkt Wspólny, SARP Poznań
KOORDYNATORZY
Magda Wypusz, Maria Dondajewska, Ada Kocieniewska
PARTNERZY
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Miasto Poznań, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów, Urząd Marszałkowski w Poznaniu, BUT Cottbus, Lasy Poznańskie, Centrum Inicjatyw Lokalnych, Leniar, Festool. Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu oraz ze środków finansowych Miasta Poznań
KONTAKT
moodforwood.workshops@gmail.com
Magda Wypusz, tel. 884300474Mood for wood 2021 - into the wild
Cieszyn 2020
Mood for wood 2021 - into the wild
Ławka, Cieszyn 2020

Mood for Wood 2019 – relacja z 5. edycji warsztatów studenckich w Poznaniu
Mood for Wood 2019 – relacja z 5. edycji warsztatów studenckich w Poznaniu 62 metry sześcienne drewna wykorzystali uczestnicy 5. edycji międzynarodowych warsztatów projektowych Mood for Wood. Dzięki ich pracy w przestrzeni publicznej Poznania pojawiły się nowe meble miejskie, które nie tylko służą rekreacji, ale wspierają też działania z zakresu edukacji ekologicznej.
Dom na Dębińskiej, czyli projektowanie pod wpływem pandemii Pandemia koronawirusa pozwoliła spojrzeć na nasze mieszkania zupełnie pod innym kątem. Projekt Domu na Dębińskiej to próba stworzenia obiektu wielorodzinnego, który będzie spełniał funkcję „maszyny do mieszkania” wyklarowaną przez lockdowny.
Studia online na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej Ta z pozoru niekorzystna sytuacja spowodowana pandemią, okazała się dla nas ciekawym doświadczeniem, dającym nowe możliwości rozwoju w dziedzinie projektowania. Stając przed trudnym wyzwaniem prowadzenia nauczania na odległość, Wydział architektury PP starał się ułatwić studentom przystosowanie do tych niecodziennych warunków, uatrakcyjnić program zajęć i mobilizować do aktywności, nawet przed ekranem komputera.
Koło Naukowe ArchImpact na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej Koło naukowe ArchImpact to doskonale miejsce, by rozwijać swoje zainteresowania, ale przede wszystkim, by wraz z młodymi architektami uczyć się analizować tkankę architektoniczną i urbanistyczną oraz dyskutować na jej temat. Pozwala także w swobodnym tempie wdrażać się w tajniki przyszłego zawodu, konfrontować swoje poglądy i wiedzę pod okiem uznanego architekta.
Co po studiach - Archiczwartki inspiracją dla młodych architektów ARCHIczwartki to spotkania wiodących pracowni architektonicznych w kraju ze studentami, absolwentami i pasjonatami architektury. Podczas takich wydarzeń przedstawiciele biur opowiadają o swojej pracy w zawodzie, doświadczeniu i realizacjach od kulis.
Rytmy i światła w obiektywie - o fotografii architektury Architektura to nie tylko projekt za projektem i zmaganie się z naglącymi terminami kolejnych zleceń. Niech poniższa galeria będzie dowodem tego, że studiowanie na WA Politechniki Poznańskiej daje także możliwość realizacji własnych pasji i poszukiwania w niej związków z architekturą.
Ochrona zapomnianego dziedzictwa Waltera Gropiusa, pioniera modernizmu na ziemi Drawskiej W okolicach Drawska Pomorskiego do dzisiaj znajduje się szereg wczesnych realizacji Waltera Gropiusa. Zapomnianym budynkom grozi popadnięcie w ruinę, choć stanowią one element historii prowadzącej do stworzenia najsłynniejszej szkoły architektonicznej - Bauhausu