Architektura MuratorStudenciWydarzenia studenckiePiknik w mieście: dowiedź się, kto wygrał i obejrzyj FILM!!

Piknik w mieście: dowiedź się, kto wygrał i obejrzyj FILM!!

W głosowaniu internautów - liczbą głosów 11230 - wygrała praca numer 124200 (Autorzy: Łukasz Hajduk, Krzysztof Grześków, Politechnika Wrocławska, Wydział Architektury, IV rok) GRATULUJEMY!

WIĘCEJ INFORMACJI O KONKURSIE>>

Rozstrzygnięcie XII edycji Konkursu Studenckiego - w tym roku pod hasłem PIKNIK W MIEŚCIE - organizowanego przez miesięcznik „Architektura-murator”.

Na konkurs nadesłano 175 prac, z tego 7 nie spełniało warunków konkursu.

Jury po obejrzeniu i przeanalizowaniu wszystkich prac do dalszej analizy wybrało 14 prac z numerami: 030420, 171615, 910312, 130510, 112415, 051986, 130627, 438438, 369075, 248877, 131030, 000004, 999449, 684530

Do kolejnego etapu w wyniku głosowania dotarło 7 prac z numerami: 030420, 112415, 051986, 130627, 131030, 000004, 999449, 157116

W ostatecznym głosowaniu jury jednogłośnie postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagrodę główną w wysokości 7500 zł
II Nagrodę w wysokości 3000 zł
III Wyróżnienia równorzędne po 500 zł

oraz Nagrodę Specjalną – Pozaregulaminową dla pracy, która nie spełnia warunków Konkursu (nadesłana 1 plansza), lecz ma wysokie walory merytoryczne.

W głosowaniu internautów przyznano nagrodę książkową ufundowaną przez Wydawnictwo ARKADY

Pracy numer 124200
Liczba głosów 11230
Autorzy: Łukasz Hajduk, Krzysztof Grześków, Politechnika Wrocławska, Wydział Architektury, IV rok


OGŁOSZENIE WYNIKÓW XII EDYCJI KONKURSU STUDECKIEGO MIESIĘCZNIKA „ARCHITEKTURA-MURATOR”


Wyróżnienie przyznano pracy z numerem 030420
Autorzy: Jakub Cichecki, Piotr Blicharski, Michał Głowienka Politechnika Warszawska, Wydział Architektury, II rok
Uzasadnienie:
Projekt 'PIKNIK NA SKARPIE' zakłada podziwianie panoramy prawobrzeżnej Warszawy z malowniczo rozmieszczonych w skarpie na wysokości Nowego Miasta ruchomych platform. Wyróżnienie zostało przyznane za dramaturgiczne osadzenie formy tarasu w krzywiźnie skarpy. Można sobie wyobrazić jak wyjątkowy byłby piknik w tak zaprojektowanym miejscu. Pewne wątpliwości budzą jednak rozwiązania techniczne oraz użytkowanie skarpy w sezonie zimowym, kiedy jest niezwykle popularna wśród saneczkarzy. Jury zwróciło uwagę na wyjątkowo wysmakowaną oprawę graficzną projektu.


Wyróżnienie przyznano pracy z numerem 999449
Autorzy: Remigiusz Cieśliński, Mateusz Ziomek Politechnika Warszawska, Wydział Architektury, I rok
Uzasadnienie:
Autorzy projektu 'PIKNIK NA ŚCIANIE' proponują umieszczenie na wybranych pustych ścianach warszawskich kamienic schodów i platformy, wraz ze starannie zaprojektowaną identyfikacją graficzną w formie neonu. Jury przyznało wyróżnienie za odnalezienie miejsc nieoczywistych dla takiej formy spędzania czasu jaką jest piknik, a tym samym nadanie jej być może nowego znaczenia. Cenna wydaje się próba przywracania miastu miejsc zapomnianych i zaniedbanych, a tak zrośniętych z jego historią. W opinii Jury być może trafne byłoby ograniczenie się do jednej, starannie wybranej, lokalizacji. Doceniony został także niezwykle poetycki i syntetyczny zarazem, sposób zaprezentowania projektu.


Wyróżnienie przyznano pracy z numerem 000004
Autorzy: Maciej Drążkiewicz, Łukasz Dmowski Politechnika Warszawska, Wydział Architektury, I rok
Uzasadnienie:
Autorzy projektu 'BILLBOARD' proponują spojrzeć na miasto z nowej, niecodziennej perspektywy, w tym celu wykorzystują istniejące konstrukcje wielkoformatowych reklam. Praca została wyróżniona za odkrywcze i niebanalne potraktowanie przestrzeni zarezerwowanej zazwyczaj pod działania stricte komercyjne. Z jednej strony autorzy dostrzegli duży potencjał miejsc które z racji często atrakcyjnej lokalizacji mogą być świetnymi punktami widokowymi, z drugiej dają szarym mieszkańcom miasta szansę na 'wejście' w świat znany z reklamy.


II Nagrodę przyznano pracy z numerem 130627
Autorzy: Anna Stojcev – Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Wydział Architektury i Wzornictwa, IV rok; Stanisław Młyński – Politechnika Poznańska, Wydział Architektury, V rok
Uzasadnienie:
Projekt 'AKCJA PIKNIC W MIEŚCIE. OPERACJA KOC' to pomysł nie na produkt lub przestrzeń w mieście, tylko działanie propagujące piknikowanie – zachęca do rozdawania bezpłatnej gazety ze specjalnie zaprojektowaną, odporną na wilgoć okładką z charakterystycznym kraciastym wzorem. Nagroda została przyznana za wymiar społeczny pracy i niekonwencjonalne podejście do tematu. Jury doceniło zwłaszcza możliwość szerokiej popularyzacji idei pikniku, który jest rodzajem integracji społecznej w przestrzeni publicznej. Autorzy projektu także zauważyli i rozwinęli praktyczne cechy gazety, jako przedmiotu użytkowego, który doskonale nadaje się do wtórnego wykorzystania – oczywiście po przeczytaniu! W opinii Jury zaproponowana okładka nadaje się wyśmienicie zwłaszcza do wydania weekendowego, dowolnego miejskiego dziennika.


Nagrodę główną przyznano pracy z numerem 051986
Autor: Marzena Krupa – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Architektury Wnętrz, IV rok
Uzasadnienie:
Zaproponowany 'PIC-NIC' to stolik plenerowy jednorazowego użytku, wykonany z białej tektury falistej. Nagroda została przyznana za komplementarną odpowiedź na zadanie konkursowe, w wyniku której powstał łatwy do wykonania, gotowy do wdrożenia produkt o eleganckiej i prostej formie przypominającej sztywny, wykrochmalony obrus. Trafnie został dokonany wybór stołu jako rekwizytu piknikowego, symbol spotkania przeniesiony w przestrzeń publiczną. Dodatkowym plusem jest ekonomiczność rozwiązania oraz to że jest przyjazne środowisku, przy założeniu wykorzystania materiału pochodzącego z odzysku. Uwagę Jury zwrócił także starannie wykonany prototyp i atrakcyjne opracowanie graficzne plansz.


Nagrodę Specjalną – Pozaregulaminową przyznano pracy z numerem 157116
Autorzy: Katarzyna Brońska – Politechnika Krakowska, Wydział Architektury, V rok Agnieszka Fujak – Akademia Sztuk Pięknych, Wydział Form Przemysłowych, V rok
Uzasadnienie:
Projekt znalazł się w gronie ścisłych finalistów, jednak został zdyskwalifikowany z powodu niedotrzymania warunków konkursu (brak jednej z dwóch wymaganych regulaminem plansz).
Praca 'TRAWONOŚNI' zakłada wyposażenie mieszkańców miasta w indywidualny skrawek zieleni, w formie wielofunkcyjnej torby. Propozycja autorek idealnie odpowiada założeniom konkursu: jest prosta, ergonomiczna i współczesna w stylistyce. Praktyczna torba mieszcząca piknikową aprowizację po rozłożeniu staje się po prostu fragmentem trawnika. Szczególną uwagę Jury zwrócił starannie wykonany prototyp – wszyscy członkowie Jury ocenili, ze jest to przedmiot ich pożądania, a członkowie redakcji „Architektury...” chcieliby mieć tę torbę w swoim użytkowaniu.


Przedstawiciel Sponsora Głównego, Grupy Pfleiderer Grajewo S.A. przyznał
pozaregulaminową nagrodę specjalną pracy z numerem 298411
Autor: Klaudia Kalicińska, Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, kierunek Architektura i Urbanistyka, IV rok
Uzasadnienie:
Duże zainteresowanie tegoroczną 12 edycją Konkursu sprawiło, że mieliśmy szansę wybierać zwycięski projekt spośród prac o bardzo wysokim poziomie wykonania i nowatorskim spojrzeniu na produkty naszej firmy. Nagrodzony przez nas projekt „Kuli piknikowej” autorstwa Pani Klaudii, spodobał nam się najbardziej, ponieważ wyróżnia się on bardzo oryginalnym pomysłem– zwykłe obiekty użytku codziennego takie jak stolik i siedzisko w zwycięskim projekcie nabrały nowego znaczenia, stając się idealnym połączeniem cech funkcjonalnych i estetycznych. Przy okazji nagrodzony projekt podkreśla wyjątkowe parametry płyty budowlanej MFP, czyli łatwość w obróbce, odporność na wilgoć oraz przyjemną fakturę materiału. Cieszy nas, że młodzi architekci i projektanci doceniają potencjał i wyjątkowe właściwości naszych produktów, co można było zobaczyć w nadesłanych do konkursu pracach. Zwycięski projekt okazał się dla nas tak bardzo inspirujący, że planujemy go zrealizować we współpracy z autorką – mówi Andrzej Zientarski z firmy Pfleiderer Grajewo.


Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021 Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2021! W 23. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia Insomia za projekt kolejnego etapu osiedla Nowy Strzeszyn.
Konkurs na aranżację wystawy stałej Muzeum KL Plaszow Trwa konkurs na wykonanie koncepcji aranżacji plastycznej wystawy stałej w nowo utworzonym Muzeum – Miejscu Pamięci KL Plaszow. Ekspozycja zostanie zrealizowana w dwóch lokalizacjach: nowo projektowanym budynku Memoriału oraz zabytkowym obiekcie, tzw. Szarym Domu.
Twój dom – dialog z tradycją. Konkurs na wzorcowy dom dla Podlasia i nabór na warsztaty z projektowania architektury regionalnej Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza do udziału w konkursie na projekt domu jednorodzinnego dla terenów wiejskich i podmiejskich województwa podlaskiego. Konkursowi towarzyszą warsztaty z projektowania regionalnego.
Konkurs na projekt promenady nadmorskiej w Ustce Słupski oddział SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt nowego zagospodarowania promenady nadmorskiej w Ustce. Jury pod przewodnictwem Zbigniewa Maćkowa czeka na projekty do 23 listopada.
Konkurs na Muzeum Śniegu w Rovaniemi: The Unbelievable Challenge 2021 Święty Mikołaj z Rovaniemi zaprasza studentów i młodych architektów do zaprojektowania muzeum śniegu. Ta znana na całym świecie postać martwi się zmianami klimatycznymi i znikającą pokrywą śnieżną, i chce zwrócić na to uwagę innych. Partnerami konkursu są miasto Rovaniemi oraz pracownie WXCA i Snøhetta!
Konkurs na projekt domu o powierzchni do 70 metrów kwadratowych Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m². Przewidziano między innymi 100 nagród pieniężnych w wysokości 5 tys. zł każda.