Architektura MuratorStudenciWydarzenia studenckiePrezentacja wyników XVI edycji konkursu „A-m” Dach w wielkim mieście

Prezentacja wyników XVI edycji konkursu „A-m” Dach w wielkim mieście

Na tegoroczny konkurs nadesłano w sumie 95 prac. Projekty można byłoby podzielić na kilka kategorii – wnętrza, nadbudowy, instalacje architektoniczne i „koncepty”, czyli próby analizowania motywu dachów, gdzie elementy graficzne stanowiły tylko część odpowiedzi autorów – podsumowuje sędzia referent Ewa Rudnicka

Prezentacja wyników XVI edycji konkursu „A-m” Dach w wielkim mieście
Laureaci pierwszej nagrody. Od lewej: koordynatorka konkursu Beata Tylec, laureatka Elżbieta Szymańska, przewodniczący jury Tomasz Konior (z tyłu), laureat Michał Dołbniak, sędzia Hugon Kowalski, sędzia referent Ewa Rudnicka, sędzia Wojciech Subalski, sędzia i redaktor naczelna miesięcznika „A-m” Ewa P. Porębska. Fot. Marcin Czechowicz

Regulamin XVI edycji Konkursu Studenckiego „Architektury-murator” dopuszczał uczestnictwo studentów różnych kierunków projektowych i dużą dowolność w interpretacji tematu, dlatego również nadesłane projekty były bardzo różne. Jury postanowiło więc poddać ocenie przede wszystkim kompleksowość podejścia do głównego hasła. Mimo bardzo różnych doświadczeń w pracy zawodowej, wszyscy sędziowie od początku byli dość zgodni przy wyborze faworytów.

Na tegoroczny konkurs nadesłano w sumie 95 prac. Projekty można byłoby podzielić na kilka kategorii – wnętrza, nadbudowy, instalacje architektoniczne i „koncepty”, czyli próby analizowania motywu dachów, gdzie elementy graficzne stanowiły tylko część odpowiedzi autorów. Zwycięska koncepcja zwróciła moją uwagę już na samym początku. Ryzykowne jest podejmowanie tematu nadbudowy ikon architektury, kilka zespołów starało się podążyć tą drogą, ale tylko ta jedna praca sprostała wyzwaniu. Pałac Kultury i Nauki sam w sobie nie potrzebuje „ulepszeń”. Zarówno dla jego zwolenników, jak i przeciwników oczywiste jest, że to obiekt wielofunkcyjny i nie da się znacząco poprawić jakości jego użytkowania. Studenci z Politechniki Warszawskiej – Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak – pokazali jednak, że jest inaczej. Zaproponowali rozwiązanie, które wydaje się istotne nie tyle nawet dla samego gmachu, ile dla otaczającej go przestrzeni.

Plac Defilad, pusty i wielki niczym stadion, dzięki szklanym adaptacjom najniższych dachów Pałacu bardziej otwiera się na miasto. Spośród nadesłanych prac znacząco wyróżniał się też komiksowy projekt studentek warszawskiej ASP pt. Ty też zostań superbohaterem! Wydawać by się mogło, że kolorowa stylistyka historyjki obrazkowej jest zbyt trywialna i w oczywisty sposób zwraca na siebie uwagę, jednak koncepcja była szczegółowo przemyślana. Wszystko – od funkcji (punkt widokowy z miejscem do robienia zdjęć w strojach superbohaterów), przez lokalizację (dach wieżowca), po detale (kabiny do przebierania się) – tworzyło bardzo spójną wypowiedź. Postanowiliśmy również wyróżnić projekt-manifest Hanny Podladowskiej i Michała Starzyńskiego, który ujął nas poetyckim podejściem do problemu niedostępnych dachów. Inna wyróżniona praca, autorstwa Katarzyny Krawczyk i Joanny Woźniak, to z kolei opowieść o mieście – koncept, który może zadziałać w różnych miejscach, a narracja może dotyczyć różnych tematów. Pomysł, by poprzez drobne zabiegi „ulepszać przestrzeń ponad ulicami”, jest dość prosty, ale pokazuje dużą wrażliwość projektantów i wiele możliwości rozwiązań. Projekt „Dziuplak”, Adama Kosika i Konrada Kunca, odpowiadający na problemy lokalowe młodych ludzi, był natomiast nie tylko trafny, ale również unikalny. Studenci pokazali swoją otwartość na bieżące wyzwania architektoniczne i społeczne. Drodzy studenci, mam nadzieję, że czujecie się zachęceni do udziału w konkursach. Twórzcie grupy, dbajcie o interdyscyplinarność, wymieniajcie się doświadczeniami z kolegami z innych wydziałów i szkół. Szukajcie odpowiedzi mądrych, niekoniecznie ekstrawaganckich. Najpierw znajdujcie rozwiązania, a dopiero potem zastanawiajcie się, nad ich realizacją.

EWA RUDNICKA, SĘDZIA REFERENT

Znamy wyniki Plebiscytu Internautów w konkursie Dach w Wielkim Mieście! Zakończył się Plebiscyt Internautów XVI edycji konkursu studenckiego "Architektury-murator" Dach w Wielkim Mieście. Najwięcej głosów otrzymał projekt nadbudowy Wydziału Budownictwa i Architektury ZUT w Szczecinie opracowany przez Martynę Dolecką.
Rusza Plebiscyt Internautów w konkursie Dach w Wielkim Mieście W ubiegły piątek jury wyłoniło zwycięzców konkursu Dach w Wielkim Mieście, teraz najlepszą pracę wybiorą Internauci. Głosowanie potrwa do 20 marca 2017.
Znamy laureatów konkursu Dach w Wielkim Mieście! Prezentujemy wyniki XVI edycji konkursu studenckiego "Architektury-murator". Nagrodę główną otrzymali Elżbieta Szymańska i Michał Dołbniak z Politechniki Warszawskiej za projekt zagospodarowania dachów dolnej części Pałacu Kultury i Nauki. Projekt może być ważnym głosem w dyskusji nad przyszłością Placu Defilad i centrum Warszawy - uznało jury pod przewodnictwem architekta Tomasza Koniora.
Zaproszenie na ogłoszenie wyników konkursu studenckiego Dach w Wielkim Mieście Miesięcznik "Architektura-murator" zaprasza na ogłoszenie wyników XVI edycji konkursu studenckiego pt. "Dach w Wielkim Mieście" i otwarcie wystawy pokonkursowej.