Architektura MuratorStudenciWydarzenia studenckieRelacja z warsztatów ARCHITEKTOUR 2015 w Wałbrzychu

Relacja z warsztatów ARCHITEKTOUR 2015 w Wałbrzychu

W zeszłym tygodniu redaktor naczelna Ewa P. Porębska wraz z redaktorką kolumny studenckiej Beatą Tylec, uczestniczyły w warsztatach ARCHITEKTOUR 2015 w Wałbrzychu. Celem warsztatów było opracowanie koncepcji zagospodarowania obszarów ulokowanych na terenie miasta wraz z badaniem specyfiki miejsca i potrzeb lokalnej społeczności. O wynikach pracy studentów pisze współogranizator warsztatów - Wojciech Lesiak.

Architektour 2015, Wałbrzych
Uczestnicy warsztatów, fot. Jakub Nanowski

Ten miesiąc zostanie zapamiętany miesiącem ważnym dla Polskiej architektury. Tuż po gali wręczenia nagród konkursu Życie w Architekturze, od 19. do 25 kwietnia odbyła się VI edycja ogólnopolskich warsztatów ARCHITEKTOUR. Tym razem najlepsi polscy studenci architektury spotkali się w Wałbrzychu. W mieście tym hasło przewodnie wydarzenia - „Człowiek a miasto, miasto a człowiek” nabiera wyjątkowego charakteru.

Celem pracy studentów było opracowanie koncepcji zagospodarowania obszarów ulokowanych na terenie miasta wraz z badaniem specyfiki miejsca i potrzeb lokalnej społeczności. Tematy były przygotowywane wspólnie przez przedstawicieli Miasta Wałbrzycha i organizatorów warsztatów. Wśród nich znalazły się między innymi teren po starej winiarni na Starym Mieście, kompleks sortowni dawnej kopalni Julia, teren zespołu pałacowo-parkowego w Książu.

Uczestnicy pracowali pod okiem uznanych architektów praktyków, a byli to Dariusz Herman, Wojciech Subalski i Piotr Śmierzewski (biuro HS99), Natalia Paszkowska i Marcin Mostafa (WWAA), Małgorzata Kuciewicz i Simone De lacobis (Centrala), Monika Arczyńska (Heneghan Peng), Kuba Woźniczka (KameleonLab), Jörg Rügemer (Atelier Jörg Rügemer), Gunita Kulikowsky (miejska aktywistka z Rygi), odpowiedzią na nowoczesne trendy w architekturze był duet Adriana Krężlika i Kacpra Radziszewskiego prowadzący grupę projektowania parametrycznego.

Poza pracą warsztatową, każdego dnia odbywały się wydarzenia dotyczące architektury i szeroko pojętej kultury. Skierowane były nie tylko do uczestników warsztatów, ale też do mieszkańców miasta. Odbyły się wykłady: Filipa Springera, tutorów – architektów z pracowni WWAA, Centrali, HS99 oraz Jörga Rügemera. Program warsztatów odbywał się w niedawno otwartym Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia powstałej w obiektach dawnej Kopalni Julia. Mirosław Nizio – autor projektu opowiedział zarówno o już zakończonych jak i planowanych etapach inwestycji. Na temat kondycji współczesnej polskiej architektury z redaktor naczelną Architektury Murator Ewą P. Porębską dyskutował krytyk i kurator architektury Marcin Szczelina. Nawiązaniem do wzrostu zainteresowania architekturą PRL było spotkanie z polsko-kanadyjskim reżyserem Erickiem Bednarskim połączone z projekcją jego filmów „MDM” i „Neon”.

Ostatniego dnia warsztatów odbyła się publiczna prezentacja efektów pracy studentów. Projekty charakteryzowały się różnymi sposobami myślenia o architekturze i przestrzeni oraz odmiennym podejściem do ich kreowania. Ich wspólną cechą była podobna diagnoza problemów Wałbrzycha takich jak brak spójności miasta, niedostatek tętniących życiem przestrzeni publicznych oraz miejsc integrujących społeczność lokalną. Wszystkie grupy starały się wykreować przestrzenie aktywizujące życie mieszkańców w wymiarze społecznym, ekonomicznym jak i kulturowym w oparciu o poszanowanie lokalnej specyfiki. Przybyli mieszkańcy entuzjastycznie odnosili się do prezentowanych koncepcji. Potwierdzają to słowa architekta Miasta Wałbrzycha Roberta Szymali: Dziękuję za inspiracje. Za szaleństwo w metodzie i metodę w szaleństwie. Za masę pomysłów, których do tej pory nikt nam nie pokazał, a były tuż obok i… proszę o jeszcze. Ta prośba nie będzie zbagatelizowana, organizatorzy przewidują dalszą współpracę z miastem, a już wkrótce wystawa podsumowująca warsztaty będzie pokazywana w kolejnych ośrodkach akademickich w kraju.

Tymczasem już możemy zacząć odliczanie do ARCHITEKTOUR 2016.

Organizatorzy warsztatów: Samorząd Studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej, Samorząd Studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Fundacja Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Samorząd Studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Miasto Wałbrzych.

Tagi:
Pogotowie Portfolio: bezpłatne konsultacje on-line Warszawski oddział SARP i Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej zapraszają na drugą edycję „Pogotowia Portfolio”. Architektoniczno-graficzne konsultacje odbędą się on-line z udziałem przedstawicieli takich pracowni jak Kuryłowicz & Associates, JEMS, APA Wojciechowski, 22Architekci, WXCA i Projekt Praga.
Workcamp w Łodzi: studentki i studenci remontują dla dzieci W tegorocznej edycji wolontariusze z łódzkiego oddziału KMK PZITB odnawiają Centrum Wsparcia dla Dzieci i Rodzin
Mieszkamy na wodzie – wystawa studentów Politechniki Wrocławskiej W galerii Dizajn BWA Wrocław można oglądać różne koncepcje pływających domów, które podczas zajęć z projektowania architektonicznego przygotowali studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Parawanowiec. Architektura dla polskiego plażowicza Projekt stypendystek Fundacji im. Stefana Kuryłowicza został zaprezentowany na tegorocznych Gdynia Design Days.
Urban Summer School - Lublin, Warszawa, Szumin W dniach 26.08.2018 – 8.09.2018 Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na letnie warsztaty, poświęcone realizacjom Oskara i Zofii Hansenów. Zgłoszenia można przesyłać do 7 maja.
Projekty studenckie – SARP Wrocław Dyplom Roku 2018 Prezentujemy wyniki konkursu SARP Wrocław Dyplom Roku 2018 dla absolwentów WA PWr, który organizuje wrocławski oddział SARP we współpracy z Politechniką Wrocławską.