Architektura MuratorStudenciWydarzenia studenckieSamorząd Studencki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej

Samorząd Studencki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej

Studia architektoniczne to nie tylko projektowanie, czyli o tym, jak działa Samorząd Studencki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i urozmaica studiowanie na uczelni.

Samorząd Studencki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej
Studenci Politechniki Wrocławskiej. Otrzęsiny Wydziałowe 2018 - Materiały Budowlane, fot. Zuzanna Czech

Czy studiowanie na Wydziale Architektury to musi być jedynie tworzenie kolejnych projektów i godziny spędzone przed AutoCAD-em? Zdecydowanie nie – Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej oferuje wiele możliwości rozwoju dla studentów i studentek poprzez możliwość dołączenia do jednego z licznych Kół Naukowych lub Wydziałowego Samorządu Studenckiego, z którego działaniami i strukturami warto się z pewnością zapoznać!

Przedstawiciele Samorządu Studenckiego Wydziału Architektury to Studenci i Studentki kierunków Architektura oraz Gospodarka Przestrzenna, którzy tworzą Sekcje ds.: Grafiki, Promocji, Wydarzeń, Kultury oraz Dydaktyki. Ta ostatnia jest podstawą istnienia naszego Samorządu – to w niej członkowie czuwają nad przestrzeganiem regulaminu i respektowaniem praw studenta, składają podania, prowadzą rozmowy z Władzami Uczelni i Wydziału, przekazują najważniejsze informacje m.in. z posiedzeń Parlamentu Studentów czy Senatu. W skrócie, zajmują się całą prawną otoczką - to dzięki naszym Przewodniczącym i Sekcji ds. Dydaktyki mamy głos!

Oczywiście poza kwestiami organizacyjnymi, których zdecydowanie nie jest mało, Samorząd to ciągłe urozmaicanie okresu studiowania licznymi wydarzeniami, za które odpowiada Sekcja ds. Wydarzeń. Jeśli kiedykolwiek słyszeliście o Rajdzie, Otrzęsinach Wydziału, czy akcjach charytatywnych organizowanych w murach naszego Wydziału, możecie to zawdzięczać przedstawicielom właśnie tej Sekcji. Zdecydowanie nie brak im nowych pomysłów na urozmaicenie semestru. Organizują też kolejne odsłony ARCHIwigili oraz ARCHIgrilla, które już na dobre wpisały się w nasz akademicki kalendarz. W czasach przed nauką zdalną spotykaliśmy się wraz ze wszystkimi Studentami w murach naszego Wydziału, aby jeszcze bardziej się zintegrować oraz, w przypadku ARCHIwigili, miło spędzić przedświąteczny czas.

Samorząd Studencki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej
Członkowie Samorządu Studenckiego Wydziału Architektury PWr na wyjeździe szkoleniowym w listopadzie 2019 roku, fot. Maja Stankowska

Za rozrywkę dostępną dla Studentów odpowiada nie tylko Sekcja ds. Wydarzeń, ale również Sekcja ds. Kultury, która oferuje liczne wyjścia do Opery Wrocławskiej, Narodowego Forum Muzyki czy wrocławskich teatrów. Członkowie tej Sekcji zawsze wybierają dla Was najlepsze miejsca, aby można było się rozkoszować wybitną muzyką i nacieszyć oko cudowną scenografią oraz grą aktorską. Jak można się domyślać, zarezerwowane przez nich bilety rozchodzą się w mgnieniu oka, także kto pierwszy ten lepszy! Nie odpuszczają nawet podczas studiów zdalnych, zachęcając Studentów do uczestniczenia w licznych wydarzeniach online dostępnych w całej Polsce, dzięki specjalnie powstałej grupie na Facebooku.

Oczywiście nic nie istniałoby gdyby nie niezastąpiona Sekcja ds. Promocji, która dociera wieloma źródłami do wszystkich Studentów, aby nic nie umknęło ich uwadze. Dodatkowo, to oni są łącznikiem pomiędzy Studentami, a Samorządem, Kołami Naukowymi, Władzami, czy innymi Wydziałami, a nawet partnerami zewnętrznymi. Oni odpowiadają na Wasze pytania na fanpage’u oraz publikują liczne Konkursy na Samorządowym Instagramie.
Każde nowe wydarzenie czy informacja publikowana przez Sekcję ds. Promocji przyciąga więcej chętnych, jeśli jest opatrzona świetną grafiką, o które zawsze dba niezawodna Sekcja ds. Grafiki. To oni sprawiają, że wszystko co jest tylko szkicem i pomysłem w naszych głowach, nagle jest realne, ubrane w odpowiednie kolory i kształty, a następnie trafia do Was w postaci pięknych grafik. Bez nich materiały publikowane na naszych Social Mediach na pewno miałyby mniej odbiorców!

Jak widać, Samorząd Studencki Wydziału Architektury to mozaika różnorodnych Sekcji, które przede wszystkim działają dla ogółu Studentów. Zaangażowanie wszystkich Członków sprawia, że możemy sprawnie działać jako organizacja, a także rozwijać i poznawać swoje indywidualne cechy. Dzięki naszym działaniom na Wydziale nigdy nie będzie nudno, a studiowanie może stać się dużo przyjemniejsze!

Jeśli chcecie być na bieżąco z naszymi działaniami, zapraszamy do obserwowania nas na Fanpage’u na Facebooku: Samorząd Studencki Wydziału Architektury oraz Instagramie: @sswarch.

Samorząd Studencki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej
Sztab organizacyjny Rajdu Wiosennego W1&W12 Candy SHORE, fot. Sebastian Szostek
Samorząd Studencki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej
Otrzęsiny Wydziałowe 2018 - Materiały Budowlane, fot. Zuzanna Czech
Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny Voxel to prototyp zaawansowanego ekologicznie budynku, który może stać się schronieniem na przykład podczas kwarantanny. W parku przyrodniczym Collserola zbudowali go studenci z barcelońskiej szkoły architektury IAAC.
Najważniejsze konkursy dla młodych architektów Publikujemy przegląd najważniejszych nagród i konkursów skierowanych wyłącznie do młodych architektów. Jak wynika z zestawienia, organizatorzy przyjmują różne cezury wieku i w różny sposób poszukują najbardziej obiecujących projektantów. Pod uwagę brana jest pierwsza realizacja, portfolio bądź obiekt, ale też opracowanie projektu na zadany temat. Warto zauważyć, że wśród laureatów coraz częściej pojawiają się Polacy – pisze Tomasz Żylski
Nauka poprzez doświadczenie w kole naukowym Humanizacja Środowiska Miejskiego Humanizacja Środowiska Miejskiego (HŚM) to koło działające przy Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej od 2008 roku, realizując projekty z szeroko pojętego zakresu architektury. Charakter koła jest otwarty, a HŚMowa rodzina stale się powiększa.
Koło Naukowe Industria - Centrum Szermowic Koło Naukowe Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego INDUSTRIA od sześciu lat w ramach swojej działalności zajmuje się badaniami oraz popularyzacją architektury industrialnej. Obecnie realizuje warsztaty i konkurs na centrum edukacyjno-historyczne straży pożarnej śląskiej wsi. W ramach działań planuje się stworzenie projektu przestrzeni wystawienniczej dla historycznych sprzętów gaśniczych oraz miejsca wspólnego dla mieszkańców miejscowości Szemrowice
Eco_talks, wydarzenie online organizowane przez koło naukowe Habitat Koło naukowe Habitat, działające na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej zaprasza na wydarzenie online Eco_talks, które odbędzie się w dniach 21-23 kwietnia.
Koło naukowe Habitat. Alternatywne sposoby zamieszkania Seria „Alternatywne sposoby zamieszkania” skupia się na kluczowych aspektach wznoszenia i użytkowania typów struktur mieszkalnych subiektywnie uznanych za nieprzeciętne.  Realizacja przyjęła formę regularnie publikowanych w mediach społecznościowych zestawów grafik.
Bridge The Gap – centrum wielofunkcyjne w Rotterdamie Bridge The Gap to koncepcja mostu kubaturowego w Rotterdamie, której celem jest zwrócenie uwagi na powiązania architektury ze współczesnym problemami cywilizacyjnymi. Skupia się przede wszystkim na aspekcie zanikania bioróżnorodnosci w miastach oraz responsywności architektury z użytkownikiem.
Spolia – co siedzi w głowie studentom z KNHA ArcHist   Historia architektury to nie tylko suche fakty, nauka kolejnych skomplikowanych nazw, dat i nazwisk, ale niezwykła przygoda – wyprawa do czasów minionych. Jako członkowie koła naukowego Archist dobrze o tym wiemy. Organizując warsztaty, wyjazdy naukowe i seminaria, staramy się odnaleźć w zabytkach inspiracje. Pragniemy czerpać z przeszłości pełnymi garściami i tworzyć lepszą przyszłość.