Architektura MuratorStudenciWydarzenia studenckieShapes of Logic - relacja z konferencji

Shapes of Logic - relacja z konferencji

W ostatni weekend redaktorka naszej kolumny studenckiej Beata Tylec, uczestniczyła w międzynarodowej konferencji o projektowaniu parametrycznym - Shapes of Logic we Wrocławiu, zorganizowanej przez Samorząd Studencki Wydziału Architektury i studenckie koło naukowe LabDigiFab. Algorytmy ewolucyjne i generatywne, komputerowa optymalizacja konstrukcji, wirtualna rzeczywistość czy fabrykacja cyfrowa to tylko niektóre z tematów poruszanych przez zaproszonych gości i uczestników konferencji. Zapraszamy do zapoznania się z relacją Jakuba Ławickiego.

Shapes of Logic
Wykład prowadzą (od lewej) Andrea Grazio, Allesso Erioli. Fot. Beata Tylec

Czy potrzebujemy wirtualnej rzeczywistości? To pytanie było myślą przewodnią debaty odbywającej się podczas wydarzenia "Shapes of Logic", pierwszej w Polsce międzynarodowej konferencji architektury parametrycznej. W dniach 13-15 marca we Wrocławskim Muzeum Architektury spotkało się blisko dziewięćdziesięciu projektantów. Komputacja, projektowanie parametryczne, algorytmy ewolucyjne i generatywne, komputerowa optymalizacja konstrukcji, wirtualna rzeczywistość, biomorfizm czy cyfrowa fabrykacja to tylko niektóre z tematów poruszanych przez uczestników konferencji. Spektrum omawianych zagadnień nieraz w zaskakujący sposób łączących się z tym, co tradycyjnie rozumiemy pod pojęciem architektury, może sprawiać wrażenie, iż istotnie, muzeum przeniosło się na ten weekend do równoległej rzeczywistości.

Oprócz prezentacji prac naukowych uczestników odbyły się również wykłady gościnne ideologów i praktyków zaproszonych przez organizatorów. Swoim doświadczeniem z uczestnikami konferencji podzielili się Robert Vierlinger, Volker Mueller, Andrea Graziano, Alessio Erioli oraz Michał Piasecki. Podczas wieczornych spotkań można było zobaczyć drukarki 3d drukujące czekoladą i instalację świetną na gotyckim maswerku. Zaprezentowano również wyniki tygodniowych warsztatów, które poprzedziły konferencję.

Organizatorzy, czyli grupa LabDigiFab wraz z samorządem studenckim Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, za cel konferencji stawiają popularyzację tematu w coraz szerszych kręgach branżowych. Druga edycja wydarzenia planowana jest na przyszły rok.

Rozszerzona relacja z konferencji ukaże się w kolumnach studenckich majowego numeru "Architektury-murator".

Międzynarodowa Konferencja Naukowa ACPS 2021: Architecture, City, People, Structure Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej zaprasza do udziału w konferencji ACPS 2021: Architecture, City, People, Structure. Jak zapowiadają organizatorzy, spotkanie będzie doskonałą okazją do zaprezentowania swoich najnowszych prac i przemyśleń na temat kierunków kształtowania architektury w XXI wieku.
The invincible city: międzynarodowa konferencja z udziałem ekspertów UNESCO, ICOMOS i ICCROM Jak na przestrzeni lat zmieniło się podejście do rekonstrukcji historycznych zespołów? Jakie mamy dziś możliwości ochrony zagrożonego dziedzictwa i jakie wyzwania stoją przed architektami i konserwatorami zabytków? Między innymi na te pytania spróbują znaleźć odpowiedź uczestnicy międzynarodowej konferencji „The invincible city. Society in cultural heritage recovery” organizowanej z okazji 75-lecia odbudowy Warszawy i 40. rocznicy wpisania stołecznej starówki na listę UNESCO.
Po co nam rzemiosło? Konferencja o nowym rzemiośle Kim jest nowy rzemieślnik? Czy jest sens odróżniać nowe rzemiosło od tradycyjnego? Rzemiosło to moda, czy społeczny trend? Między innymi na te pytania będą starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Wytwórczo / Makingly” organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Well-Being Design 2020: projektowanie dla przyszłości Cztery tytuły wnętrzarskie, wykłady i dyskusje z udziałem architektów, designerów i specjalistów z dziedziny projektowania doświadczeń. Już 5 listopada odbędzie się całodniowa konferencja Well-Being Design 2020 poświęcona projektowaniu, które skupia się na podnoszeniu jakości życia użytkowników i trosce o środowisko!
BIM DAYS 2020: podsumowanie konferencji Autodesk Jakie trendy zdominują przyszłość polskiej architektury? Czy BIM w Polsce się opłaca? Jak wykorzystać BIM w procesie projektowania konstrukcji i planowania realizacji? To tylko niektóre z zagadnień, które zostały omówione podczas październikowej konferencji BIM DAYS 2020.
Konferencja „Miasta Przyszłości” 2020 W dniach 15-17 września odbędzie się 3. edycja konferencji „Miasta Przyszłości” poświęconej najnowszym trendom i rozwiązaniom dla miast. Wśród prelegentów architekci, aktywiści i samorządowcy.