Shapes of Logic - relacja z konferencji
W ostatni weekend redaktorka naszej kolumny studenckiej Beata Tylec, uczestniczyła w międzynarodowej konferencji o projektowaniu parametrycznym - Shapes of Logic we Wrocławiu, zorganizowanej przez Samorząd Studencki Wydziału Architektury i studenckie koło naukowe LabDigiFab. Algorytmy ewolucyjne i generatywne, komputerowa optymalizacja konstrukcji, wirtualna rzeczywistość czy fabrykacja cyfrowa to tylko niektóre z tematów poruszanych przez zaproszonych gości i uczestników konferencji. Zapraszamy do zapoznania się z relacją Jakuba Ławickiego.

Czy potrzebujemy wirtualnej rzeczywistości? To pytanie było myślą przewodnią debaty odbywającej się podczas wydarzenia "Shapes of Logic", pierwszej w Polsce międzynarodowej konferencji architektury parametrycznej. W dniach 13-15 marca we Wrocławskim Muzeum Architektury spotkało się blisko dziewięćdziesięciu projektantów. Komputacja, projektowanie parametryczne, algorytmy ewolucyjne i generatywne, komputerowa optymalizacja konstrukcji, wirtualna rzeczywistość, biomorfizm czy cyfrowa fabrykacja to tylko niektóre z tematów poruszanych przez uczestników konferencji. Spektrum omawianych zagadnień nieraz w zaskakujący sposób łączących się z tym, co tradycyjnie rozumiemy pod pojęciem architektury, może sprawiać wrażenie, iż istotnie, muzeum przeniosło się na ten weekend do równoległej rzeczywistości.
Oprócz prezentacji prac naukowych uczestników odbyły się również wykłady gościnne ideologów i praktyków zaproszonych przez organizatorów. Swoim doświadczeniem z uczestnikami konferencji podzielili się Robert Vierlinger, Volker Mueller, Andrea Graziano, Alessio Erioli oraz Michał Piasecki. Podczas wieczornych spotkań można było zobaczyć drukarki 3d drukujące czekoladą i instalację świetną na gotyckim maswerku. Zaprezentowano również wyniki tygodniowych warsztatów, które poprzedziły konferencję.
Organizatorzy, czyli grupa LabDigiFab wraz z samorządem studenckim Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, za cel konferencji stawiają popularyzację tematu w coraz szerszych kręgach branżowych. Druga edycja wydarzenia planowana jest na przyszły rok.
Rozszerzona relacja z konferencji ukaże się w kolumnach studenckich majowego numeru "Architektury-murator".