Architektura MuratorStudenciWydarzenia studenckieStudenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej zwycięzcami konkursu architektonicznego im. Karla Schinkla

Studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej zwycięzcami konkursu architektonicznego im. Karla Schinkla

Studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej zdobyli główną nagrodę w 158. edycji prestiżowego konkursu architektonicznego imienia Karla Schinkla za projekt rewitaliacji terenów lotniska Tegel w Berlinie

Konkurs architektoniczny imienia Karla Schinkla jest jednym z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów skierowanych do studentów oraz młodych architektów. Organizowany w tym roku po raz 158., podzielony został na kategorie: architektura, urbanistyka, architektura zieleni, konstrukcje inżynierskie, budowa dróg, budowa połączeń szynowych, sztuka, rozwój zrównoważony, konserwacja zabytków. Prace w każdej z kategorii ocenia dedykowane jej jury, natomiast o przyznaniu nagród głównych decyduje pełny skład jurorów liczący blisko 100 osób.

Tegorocznym zadaniem była transformacja terenów lotniska Tegel w Berlinie, którego zamknięcie planowane jest w 2014 roku. Celem konkursu w kategorii architektury było stworzenie nowego typu budynków produkcyjno-usługowo-mieszkaniowych, który stałby się podstawą dla nowych rozwiązań urbanistycznych. W propozycji należało uwzględnić zagadnienia zrównoważonego rozwoju i możliwości przekształcenia zaplanowanych funkcji w przyszłości. Istotnym problemem, na który uczestnicy mieli też zwrócić uwagę, było zespolenie funkcji produkcyjnych i mieszkalnych i pokazanie wartości takiego rozwiązania.
Laureatami głownej nagrody w tegorocznej edycji konkursu zostali studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Dagmara Sietko-Sierkiewicz i David Weclawowicz (...).

Prezentacja projektu transformacji terenu lotniska Tegel w Berlinie, założenia autorskie w miesięczniku „Architektura-murator” nr 4/2013

Transformacja terenu lotniska Tegel w Berlinie. Autorzy projektu: studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Dagmara Sietko-Sierkiewicz i David Weclawowicz
Transformacja terenu lotniska Tegel w Berlinie. Autorzy projektu: studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Dagmara Sietko-Sierkiewicz i David Weclawowicz
Konkurs na projekt schroniska na górze Jeżowa Woda w Beskidach Fundacja Ideanova ogłosiła międzynarodowy konkurs na projekt schroniska z restauracją i małym planetarium na górze Jeżowa Woda koło Nowego Sącza. Przyszły inwestor planuje obiekt na miarę słynnego obserwatorium na Śnieżce.
Konkurs realizacyjny na projekt modelowej szkoły dla południowego Senegalu Trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie modelowej szkoły podstawowej dla wsi w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 30 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.
W Gdańsku powstanie Muzeum Westerplatte. Właśnie ogłoszono konkurs na projekt gmachu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Obiekt stanąć ma na terenie historycznej bitwy na Westerplatte.
We Włochach powstanie nowe osiedle z mieszkaniami komunalnymi. Warszawa właśnie ogłosiła konkurs Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego wraz ze Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta organizują konkurs na zespół budynków z mieszkaniami komunalnymi i lokalami usługowymi. Nowe osiedle powstanie przy ul. 1 Sierpnia we Włochach.
Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Budynek stanie na terenie Łazienek „Potrzebujemy dobrego pomysłu na ten budynek” – mówił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zapowiadającej konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Gmach ma stanąć na terenie Łazienek, a w jury zasiadają m.in. Magdalena Kozień-Woźniak, Jacek Lenart i Piotr Lewicki.
Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze jako laboratorium pozytywistycznych idei Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze. Według zwycięskiej koncepcji zespołu Marcina Kwietowicza nowo powołana placówka stanie się laboratorium pozytywistycznych idei, inspirując do pracy na rzecz rozwiązywania współczesnych problemów.