Studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej zwycięzcami konkursu architektonicznego im. Karla Schinkla
Studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej zdobyli główną nagrodę w 158. edycji prestiżowego konkursu architektonicznego imienia Karla Schinkla za projekt rewitaliacji terenów lotniska Tegel w Berlinie
Konkurs architektoniczny imienia Karla Schinkla jest jednym z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów skierowanych do studentów oraz młodych architektów. Organizowany w tym roku po raz 158., podzielony został na kategorie: architektura, urbanistyka, architektura zieleni, konstrukcje inżynierskie, budowa dróg, budowa połączeń szynowych, sztuka, rozwój zrównoważony, konserwacja zabytków. Prace w każdej z kategorii ocenia dedykowane jej jury, natomiast o przyznaniu nagród głównych decyduje pełny skład jurorów liczący blisko 100 osób.
Tegorocznym zadaniem była transformacja terenów lotniska Tegel w Berlinie, którego zamknięcie planowane jest w 2014 roku. Celem konkursu w kategorii architektury było stworzenie nowego typu budynków produkcyjno-usługowo-mieszkaniowych, który stałby się podstawą dla nowych rozwiązań urbanistycznych. W propozycji należało uwzględnić zagadnienia zrównoważonego rozwoju i możliwości przekształcenia zaplanowanych funkcji w przyszłości. Istotnym problemem, na który uczestnicy mieli też zwrócić uwagę, było zespolenie funkcji produkcyjnych i mieszkalnych i pokazanie wartości takiego rozwiązania.
Laureatami głownej nagrody w tegorocznej edycji konkursu zostali studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Dagmara Sietko-Sierkiewicz i David Weclawowicz (...).
Prezentacja projektu transformacji terenu lotniska Tegel w Berlinie, założenia autorskie w miesięczniku „Architektura-murator” nr 4/2013
