Architektura MuratorStudenciWydarzenia studenckieWarsztaty A<24:COHOUSING w Gliwicach

Warsztaty A<24: COHOUSING w Gliwicach

Warsztaty studenckie poświęcone idei cohausingu odbyły się z inicjatywy Studenckiego Koła Naukowego antyRAMA przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach. O wydarzeniu piszą organizatorki - Agata Filipowicz i Karolina Fonfara.

Warsztaty A<24:COHOUSING w Gliwicach
Osiemnasta godzina warsztatów; fot. Kajetan August

Sześć nowatorskich koncepcji jako pomysł na pustostan w centrum Gliwic to efekt dwudziestoczterogodzinnej pracy studentów z całej Polski podczas warsztatów projektowych. Wydarzenie, które odbyło się w dniach 28.02-01.03.2015 zostało zorganizowane przez Studenckie Koło Naukowe antyRAMA przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Tematem debaty oraz warsztatów był cohousing, alternatywny model zamieszkiwania, który w Polsce nie jest jeszcze znany, a w Europie Zachodniej sprawdza się od pięćdziesięciu lat.

Przed debatą zaprezentowano trzy wykłady. Pierwszy z nich, dotyczył przykładów osiedli cohousingowych, który wygłosił Dawid Cieślik, ekspert w dziedzinie cohousingu i kooperatyw mieszkaniowych. Drugi, o berlińskich kooperatywach mieszkaniowych na przykładzie czterech projektów zaczerpniętych z praktyki zawodowej przedstawił Mikołaj Szubert-Tecl z pracowni Riegler Riewe Architekci. Trzeci wykład poprowadziła socjolożka Anna Wolska, zajmująca się od dziesięciu lat tematyką zintegrowanych wspólnot kooperatywnych. Zaprezentowała historię zawiązującej się wspólnoty cohousingowej z Krakowa i zwróciła uwagę na brak wypracowanej ścieżki prawnej, która umożliwiłaby sprawne zawiązanie wspólnoty i zarządzanie nią.

Warsztaty A<24:COHOUSING w Gliwicach
Plansza grupy miejskich aktywistów. Autorzy: A. Hantkiewicz, E. Abratkiewicz, K. Studencka, M. Marszał, E. Wiciak

Studenci, podzieleni na sześć grup, wcielili się w trzydzieści różnych ról potencjalnych cohouserów. Dzięki temu udało się zasymulować projektowanie dla wspólnoty złożonej z jednostek o określonych potrzebach, potencjałach i wadach. Uczestnicy mieli za zadanie przekształcić budynek dawnej ciastkarni w centrum Gliwic. Efektem ich pracy było sześć koncepcji przeznaczonych dla grup: seniorów, rodzin i singli, studentów, miejskich aktywistów, działaczy społecznych i młodych przedsiębiorców.

W rozwiązaniu dla cohousingu senioralnego wykorzystano fakt, że Gliwice są miastem akademickim. Studenci mieszkaliby pod jednym dachem z seniorami i pomagali im w prowadzeniu domu, korzystając z przystępnych cenowo mieszkań w centrum. Zaprojektowano w pełni wyposażone moduły mieszkalne tak, aby można było w razie potrzeby łączyć mieszkania młodych ludzi i seniorów. Propozycją na interakcje z miastem były herbaciarnia, gabinet masażu oraz program edukacyjnych spacerów po centrum.

Mieszkania dla rodzin i singli zaprojektowano w taki sposób, aby wykorzystać i indywidualne potrzeby, i zdolności mieszkańców. Powstało „Colaboratorium”, w którym oprócz części wspólnej dostosowanej do potrzeb wszystkich mieszkańców stworzono warsztat, modelarnię i pomieszczenie do nauki języków obcych. Mieszkania zróżnicowano metrażem, żeby zaspokoić potrzeby zarówno osób samotnych, jak i rodzin z dziećmi. Wprowadzono drugą klatkę schodową, żeby oddzielić wspólne przestrzenie do pracy, od prywatnych – mieszkalnych.

Warsztaty A<24:COHOUSING w Gliwicach
Studenci mieli za zadanie przekształcić budynek dawnej ciastkarni w centrum Gliwic; fot. Kajetan August

W studenckim cohousingu przewidziano niewielkie mieszkania, z których część przeznaczona jest pod wynajem. Zaprojektowano także przestrzenie, które można wynająć na drobną działalność i realizację zainteresowań.

Miejscy aktywiści wyróżniali się trudnymi do pogodzenia cechami charakteru. Z powodu niewielkiego budżetu zaprojektowano małe jednostki ze wspólną kuchnią, salonem i pracownią w naturalny sposób zachęcające do spontanicznych spotkań mieszkańców. Poprzez otwartą przestrzeń umożliwiono aktywistom pracę na rzecz lokalnej społeczności. Zaproponowano w tym celu niewielką salę konferencyjną i warsztat.

Działacze społeczni, żeby sfinansować wspólnotę założyli kooperatywę spożywczą. Oprócz możliwości rozwijania biznesu w postaci urban garden, cohouserzy mieli pracować na rzecz miasta poprzez zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców i zorganizowanie dla nich przestrzeni twórczej na zielonym dachu kamienicy. Przestrzeń wspólną mieszkańcy ograniczyli do przeszklonego poddasza – miejsca pracy i rozrywki.

Grupa młodych przedsiębiorców ze względu na status majątkowy mogła pozwolić sobie na duże mieszkania oraz luksusową przestrzeń wspólną z akwarium, pozwalającym na rozwijanie hobby. Wkładem wspólnoty w przestrzeń miejską była kawiarnia i klub w piwnicy. Uczestnicy warsztatów zarządzali przestrzenią wspólną w swoich projektach w różny sposób, zależnie od potrzeb użytkowników. Niewielu z nich zdecydowało się jednak na znaczne ograniczenie powierzchni mieszkań prywatnych na rzecz wspólnoty.

Warsztaty A<24:COHOUSING stanowiły dla uczestników okazję do zapoznania się z ideą cohousingu i sprawdzenia się w nowej roli projektanta- inwestora.

Konkurs „Architektura Betonowa – Gra Brył – Dom w Krajobrazie Miejskim” 2022 Poznaliśmy wyniki 22. edycji konkursu dla studentów II roku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej: Architektura Betonowa – Gra Brył – Dom W Krajobrazie Miejskim. Laureatkami zostały Małgorzata Maślanka, Kinga Niebieszczańska oraz Magdalena Konik.
Rollercoaster, czyli praca zarobkowa studentów architektury Jak studentom architektury w Polsce udaje się łączyć studia dzienne z pracą zawodową i czy grozi to wypaleniem zawodowym, zanim skończą 25 lat – pytamy wykładowców, pracodawców, psychologów i samych zainteresowanych.
Round – szkoła średnia w Kafountine w Senegalu Projekt szkoły w Kafountine w Senegalu autorstwa Justyny Matyski, Pauliny Wrąbel, Aleksandry Tarnowskiej i Wiktorii Zarębskiej został zakwalifikowany do trzeciego etapu międzynarodowego konkursu organizowanego przez platformę Archstorming. Autorki zaproponowały budynek oparty na siatce modułowej o wymiarach 3 x 3 metry i zadaszenia o kształcie ułatwiającym naprowadzanie wody deszczowej do podziemnego zbiornika.
Studenci z Politechniki Wrocławskiej, Śląskiej i Uczelni Łazarskiego wśród ambasadorów ekobudownictwa Poznaliśmy wyniki konkursu o ekobudownictwie organizowanego przez Ministerstwo Klimatu wraz z warszawskim oddziałem SARP. Pierwsze miejsce zajęła Dominika Bednarek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Wśród laureatów także studenci z  Politechniki Śląskiej i Uczelni Łazarskiego.
Dawniej Sopocka Szkoła Wyższa, dziś Sopocka Akademia Nauk Stosowanych: co się zmieni, a co pozostaje niezmienne Od 1 marca 2022 roku Sopocka Szkoła Wyższa ma nową rangę. Stała się Sopocką Akademią Nauk Stosowanych. O zmianach i ich konsekwencjach dla obecnych i przyszłych studentów architektury pisze nasza Ambasadorka Agnieszka Przybylska z Wydziału Architektury, Inżynierii i Sztuki.
Projektu Klubu 77 inspirowany twórczością Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego Projekt wnętrza klubu przy ul. Piotrkowskiej 77 w Łodzi inspirowany jest twórczością Katarzyna Kobro i Władysław Strzemińskiego, którzy artystycznie bardzo często obierali zupełnie inne kierunki. Założenie to było próbą połączenia ich wyjątkowej twórczości tak, aby stworzyć wyjątkowe miejsce na mapie miasta przypominające o jego tożsamości.