Architektura MuratorStudenciWydarzenia studenckieWarsztaty studentów architektury OSSA w Gdańsku - relacja

Warsztaty studentów architektury OSSA w Gdańsku - relacja

Zakończyła się letnia edycja OSSA 2013, zorganizowana pod hasłem Stan skupienia w Gdańsku. Woda w mieście stała się tematem warsztatów i wykładów; przedstawiamy relację ze spotkania

Wycieczka rowerowa - Gdańsk. Letnia OSSA 2013
Wycieczka rowerowa - Gdańsk. Letnia OSSA 2013

OSSA to już tradycja
Co roku studenci z całej Polski spotykają się na warsztatach zorganizowanych przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury. Ta przygoda zaczęła się 16 lat temu w Gdańsku i po kilkunastu latach krążenia po całym kraju - wróciła! Dzięki współpracy studentów Politechniki Gdańskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku przy ogromnym wsparciu Instytutu Kultury Miejskiej oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich, w lipcu, nad wodą, w Gdańsku, spotkało się ponad 140 osób by wspólnie pracować nad tegorocznym tematem warsztatów – Stan Skupienia.

OSSA 2013. Stan skupienia - co w tym chodzi?
Woda jest  najpowszechniej występującą na Ziemi substancją, występuje w różnych stanach skupienia i w każdym z nich ma odmienne właściwości fizyczne. Stan skupienia wody jest czasowy, ulega przemianom. Podobnym transformacjom podlega miejska architektura – raz wznosi się do istnienia, przez jakiś czas trwa, innym razem rozpada się na części, opada ku ziemi, znika.
Celem warsztatów było znalezienie kreatywnych rozwiązań z zakresu sztuki w przestrzeni publicznej oraz interwencji artystycznej na podstawie dogłębnych analiz tematu i studiowanego obszaru miasta.

OSSA to…
Spotkanie studentów, architektów i artystów, wymiana wrażeń, poglądów, poznawanie środowiska branżowego, integracja. Tych elementów nie zabrakło w trakcie letniej edycji OSSY w Gdańsku. Uczestnicy w pierwszej części warsztatów odwiedzili Gdynię, poznając jej modernistyczną architekturę.  Przekonali się jak rozległy jest Gdańsk, zwiedzając miasto rowerami. Nie mogło zabraknąć spotkania z wodą, więc mieli również okazję poznać miasto z poziomu kajaków. Integracji przysłużyła się gra miejska rozgrywana w  śródmieściu. Studenci w ramach atrakcji mieli również możliwość udziału w Gdynia Design Days oraz w wydarzeniach festiwalu Alternativa. Na dyskusję znalazł się czas w trakcie debat, które odbyły się w Nadbałtyckim Centrum Kultury oraz w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie gościliśmy Bernda Upmayera z pracowni BOARD z Holandii.
Ale my tu gadu, gadu a…
W Gdańsku panuje przekonanie, że miasto jest odwrócone tyłem do wody. Ossowicze postanowili choć na moment to zmienić. Pojawili się w miejscach na co dzień zapomnianych i niedocenianych. Pokazali, jak wiele w krótkim czasie można zmienić w otaczającej nas przestrzeni. Dzięki współpracy z Instytutem Sztuki Wyspa studenci mieli okazje podbić stocznię. To historycznie ważne dla Gdańska miejsce pobudziło wyobraźnię uczestników. Grupy pracujące pod okiem architektów z pracowni Interurban, Ani Rakoczy oraz Maćka Siudy i Rodrigo Gonzalesa przygotowały projekty pokazujące, jak bardzo studentom zależy na tej przestrzeni.
Przynajmniej niektóre z wykonanych projektów mają szansę przetrwać. Dla przykładu instalacja „Tube” zaistniała nie tylko w przestrzeni, ale również w internecie.

Z wodą niezaprzeczalnie kojarzy się też Nowy Port. Dzięki CSW Łaźnia mieliśmy okazję poznać i podziałać również w tej, często zapomnianej przez gdańszczan dzielnicy. Ekipa, która pracowała pod kierunkiem  Michała Podgórczyka i Łukasza Przybyłowicza sprawiła, że mieszkańcom okolicy zamarzył się klub w dawnej przepompowni. To nie jedyna niespodzianka czekająca na mieszkańców w ich własnej dzielnicy! Studenci, którzy pracowali pod kierunkiem KameleonLab w okolicach szańca, przygotowali salon z prawdziwego zdarzenia! Wygodne miejsca do wypoczynku, prawdziwy żyrandol i efekt murowany! Już dzień po zakończeniu pracy spotkali tam grillującą rodzinę!
Właśnie tak, tegorocznej ossie nie zabrakło partycypacyjnego charakteru. Wiedzą o tym świetnie grupy, które poznawały sekrety Dolnego Miasta. +48 i studenci zapragnęli przywrócić urok ulicy Łąkowej. Do pomocy zbiegły się dzieciaki z całej okolicy. Cały zespół przygotował dla nich miejsce wypoczynku i zabawy pod przekryciem komponującym się z zabudową i zielenią okolicy. Ci co pracowali z BUD CUD, całkiem niedaleko, bo na bastionach, postawili sobie za zadanie wskazać, gdzie też zabłąkany turysta ma się kierować. Projekt okazał się sukcesem. Wiele osób zmierzających na festiwal FETA zatrzymywało się, by choć przez chwilę pomóc pracującym.

OSSA zaistniała nie tylko na bastionach, ale również na fortyfikacjach, gdzie dzisiaj znajduje się Centrum Hewelianum. Tam grupa, która za swojego tutora miała Bartka Haducha, pokazała jak w historycznym miejscu łączyć naukę z otaczającą przyrodą.
Jednak najwięcej dyskusji ma za sobą grupa współpracująca z MOOMOO. Trudno im się dziwić, ich zadaniem było znalezienie pomysłu na Wyspę Spichrzów, nad którą dyskutuje się od wielu lat. Grupa jednak sprostała powierzonej misji. Projekt wykonali w hollywoodzkim stylu. Ci co śledzą trójmiejskie portale, wiedzą co się pod tym kryje!
Wniosek: Byliśmy wszędzie!
Współpracowaliśmy z wieloma instytucjami kulturalnymi w Gdańsku. Bakcyl OSSY działał!  Cieszyła się ogromną popularnością. Patronowali jej Marszałek i Wojewoda Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska, Pomorska Izba Architektów RP, Izba Urbanistów, SARP, oddział Gdańsk, rektorzy współpracujących uczelni i wielu innych. Do sukcesu tegorocznej OSSY przyczynił się mecenas warsztatów: Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna oraz znani wszystkim sponsorzy: Fakro i Archicad.
Po tylu emocjach mamy nadzieję, że studenci już zacierają ręce do dalszej pracy. Ten rok dla miłośników OSSY jest ziszczeniem marzeń. Już jesienią zapraszamy do Wrocławia!
Koordynatorki:
Urszula Lipska
Agata Niesiołowska
Hanna Obracht-Prondzyńska
Więcej na:
www.ossa2013gdansk.blogspot.com i www.facebook.com/OssaGdansk2013

gBMQidE9UhQ

O wolności w czasach izolacji - relacja z warsztatów studenckich Think Freedom Godziny spędzone na telekonferencjach, mnóstwo zdjęć, skanów, rozmów i e-maili. Tak wyglądały warsztaty, które odbyły się w po ogłoszeniu zawieszenia zajęć na uczelniach wyższych. Planowane były spotkania w Muzeum Żydowskim i synagodze w Oświęcimiu, jednak dynamiczna sytuacja epidemiczna w kraju zmusiła do zmiany formy warsztatów na zdalną.
Studio Zoochitecture: Iza Rutkowska przekształca kolejne przestrzenie publiczne według pomysłu dzieci Najpierw był Madryt, teraz Wilno, wkrótce będzie Warszawa. Artystka Iza Rutkowska wraz ze studiem Zoochitecture przeprojektowuje przestrzenie publiczne według pomysłów najmłodszych. 15 października ruszają w Warszawie warsztaty dla dzieci. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy!
SPOT – Survival Budowlany 2020. Warsztaty studenckie Do 30 maja trwa rejestracja na Survival Budowlany SPOT 2020. Organizatorzy zapraszają studentów i absolwentów kierunków technicznych z całej Polski. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Architektura Betonowa 2020, czyli Gra o Tron: warsztaty studenckie Zakład Architektury Mieszkaniowej i Kompozycji Architektonicznej IPA WA PK, Katedra Technologii Materiałów Budowlanych WIMiC AGH, Stowarzyszenie Producentów Cementu oraz PERI Polska zapraszają  studentów wydziałów architektury oraz szkół artystycznych do udziału w warsztatach Architektura betonowa 2020. Zgłoszenia do 1 czerwca.
Spółdzielcy dla klimatu – warsztaty Spółdzielnie mają niebagatelny wpływ na funkcjonowanie architektury, w tym jej dostosowanie do współczesnych wyzwań klimatycznych. W Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak rozpoczyna się cykl warsztatów dla przedstawicieli warszawskich spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych
Uwaga, zabytek! Gra spacerowa i kolejne warsztaty w Warszawie Gra spacerowa wokół pałacu Branickich w Warszawie i parku Rydza-Śmigłego jest kontynuacją cyklu spotkań pod hasłem „Uwaga, zabytek!”, który trwa do 10 grudnia tego roku