Architektura MuratorStudenciWydarzenia studenckieWork&Chill - rusza nabór zgłoszeń do letniej szkoły architektury

Work&Chill - rusza nabór zgłoszeń do letniej szkoły architektury

W ramach zajęć studenci zaprojektują innowacyjne i niedrogie rozwiązania, będące odpowiedzią na potrzeby zhumanizowania i polepszenia jakości środowiska pracy. Zgłoszenia należy przesyłać do 9 czerwca 2017 roku.

Letnia szkoła architektury
Letnia szkoła architektury 2016

Letnia Szkoła Architektury to kurs projektowy wychodzący poza podstawowy program nauczania na wydziałach architektury, dzięki któremu studenci mogą przejść pełną ścieżkę projektową od pomysłu do realizacji w formie prototypu w skali 1:1. Temat tegorocznych zajęć - Work&Chill - odnosi się do innowacyjnych, mobilnych, rozkładanych, modułowych, komfortowych i niedrogich rozwiązań, będących odpowiedzią na potrzeby zhumanizowania i polepszenia jakości środowiska pracy.

Przestrzenie biurowe, biblioteki, szkolne korytarze, uniwersytety, fabryki czy inne miejsca pracy często pozbawione są lub nie posiadają wystarczającej ilości i jakości miejsc spotkań, gdzie pracownicy, studenci lub klienci mogą porozmawiać, wspólnie odpocząć, popracować w grupach lub indywidualnie. Środowisko pracy, w którym spędzamy 1/3 naszego życia, wymaga przestrzeni, które pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie, efektywność czy skupienie poprzez dostosowane do użytkowników komfortowe rozwiązania. Zorganizowanie w miejscu pracy przestrzeni do spotkań i umożliwienie rozwoju powiązań i relacji społecznych jest istotnym czynnikiem wpływającym na jakość wykonywanej pracy.

W ramach zajęć Work&Chill studenci zaprojektują miejsca, w których można przysiąść, położyć się, zrelaksować, porozmawiać z kolegami ale też popracować, w grupach lub indywidualnie, poczytać, zjeść czy podjąć inne aktywności. Oczekiwane rezultaty Letniej Szkoły Architektury 2017 to unikalne i innowacyjne projekty architektoniczne i inżynierskie, w których zostaną wzięte pod uwagę czynniki społeczne i psychologiczne. Rozwiązania niestandardowe, przekraczające granice, ale realne do wykonania w formie prototypów.

Materiałami użytymi do realizacji prototypów będą: tektura, drewno, tekstylia i tworzywa a także elementy łączeń i mechanizmów przekształcania formy obiektów.

Program:

Letnia Szkoła Architektury 2017 Work&Chill będzie miała miejsce we Wrocławiu i odbędzie się w dwóch etapach

Etap pierwszy 09.07 – 17.07. 2017 warsztaty projektowe

Pierwszy tydzień Letniej Szkoły poświęcony zostanie na przygotowanie projektów miejsc pracy i wypoczynku (Work&Chill). Warsztaty rozpoczną się wprowadzeniem uczestników do tematu, założeń projektowych i oczekiwanych rezultatów. W następnej kolejności powstaną szybkie pomysły indywidualne, które zaprezentowane zostaną w formie krótkich prezentacji (elevator pitch). Na bazie przygotowanych koncepcji, studenci połączą się w grupy projektowe. Kolejne dni przeznaczone będą na przygotowanie projektów koncepcyjnych, wykonawczych wraz z wykazem materiałów i schematycznym procesem realizacji.

Etap drugi 18.07. – 30.07.2017 warsztaty realizacyjne + wyjazdy studialne

Druga część Letniej Szkoły przeznaczona zostanie na realizacje wcześniej przygotowanych projektów. Uczestnicy przy użyciu najwyżej jakości narzędzi (firmy Festool), pod opieką wykwalifikowanej kadry przystąpią do realizacji prototypów. Każda z grup przygotuje prototyp w skali 1:1 swojego projektu. Po zakończeniu prac produkcyjnych powstałe obiekty zostaną wystawione na ogląd publiczny na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej a następnie pozostawione do użytkowania przez studentów i pracowników Uczelni.

Udział:

Osoby zainteresowane udziałem powinny przesłać swoje CV do dnia 9 czerwca 2017 na adres: info@ssa.pwr.edu.pl

Koszt udziału to 600 PLN (w tym warsztaty projektowe I realizacyjny, materiały budowlane, profesjonalne laboratorium narzędziowe z TU Delft, lunche)

Kontakt:

jerzy.latka@pwr.edu.pl +48 605 606 880

strona www: http://ssa.pwr.edu.pl/pl/

Spotkanie organizacyjne:

Spotkanie organizacyjne odbędzie się 1 czerwca 2017 (czwartek) o godzinie 19:00 w Sali 233 budynku E-1 Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Letnia Szkoła Architektury 2019 – warsztaty we Wrocławiu Tematyka tegorocznych warsztatów Letniej Szkoły Architektury odnosi się do zjawiska pop-up’ów, tymczasowych obiektów i przestrzeni zaaranżowanych z materiałów przyjaznych środowisku i nadających się do przetworzenia. W ramach zajęć, które poprowadzi m.in. Jerzy Łątka, powstanie prototyp Obiektu Niemożliwego dla Wrocławia.
Przenośna architektura papierowa – podsumowanie warsztatów na PWr Projekty uczestników tegorocznej Letniej Szkoły Architektury po raz kolejny udowodniły, że z papieru można zbudować prawie wszystko: od systemów ekspozycyjnych, po tymczasowe schronienie dla potrzebujących. Koordynatorem warsztatów był dr Jerzy Łątka z WA PWr, a wśród zaproszonych gości znaleźli się dr Mauricio Morales-Beltram z Yaşar University w Izmirze oraz Peter Eigenraam z Uniwersytetu Technicznego w Delft.
Letnia szkoła TU Delft – trwają zapisy Tylko do 15 kwietnia przyjmowane są zgłoszenia do kolejnej edycji letniej szkoły TU Delft – Planning and Design with Water!