Wyniki konkursu „A-m” na najlepsze projekty studenckie!
Liczba prac przesłanych na zorganizowany przez redakcję konkurs na najlepsze projekty studenckie przerosła najśmielsze oczekiwania. Spośród blisko 100 koncepcji wybraliśmy siedem, wyróżniających się oryginalnością, estetyką i szczególnym podejściem do aktualnych problemów społecznych.

Konkurs na najlepsze projekty studenckie opublikowane na stronie www.architektura.murator.pl ogłosiliśmy pod koniec września. W ciągu zaledwie trzech miesięcy, do 31 grudnia 2018 roku, przesłaliście blisko 100 prac, z czego dużą część w samą noc sylwestrową. Warto zaznaczyć, że zamieszczając projekty w naszym serwisie, tworzycie też jednocześnie otwarte dla wszystkich użytkowników portfolia, które – mamy nadzieję – pomogą Wam zaistnieć na coraz trudniejszym rynku architektonicznym.
Uczestnikiem konkursu mógł być każdy pełnoletni student wydziału architektury, architektury wnętrz, wzornictwa przemysłowego (form przemysłowych) i innych, pokrewnych kierunków kształcących się na państwowych i prywatnych uczelniach w kraju i zagranicą, ale też absolwenci takich uczelni, którzy obronili dyplom po 31 grudnia 2016 roku. Zgłaszane prace mogły być projektami semestralnymi, dyplomowymi bądź przygotowanymi na inny konkurs.
Choć wybór nie był prosty, po zapoznaniu się z nadesłanymi projektami postanowiliśmy ostatecznie przyznać trzy nagrody i cztery wyróżnienia. Wszystkie opublikujemy w numerze marcowym, a laureaci trzech głównych nagród otrzymają dodatkowo półroczną prenumeratę naszego miesięcznika.
Nagroda w konkursie na najlepszy projekt studencki, ex aeqo
Biblioteka dla dzieci w Collodi
Autor: Wojciech Wiśniewski, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, opieka naukowa: dr inż. arch. Marek Lamber
Nagrodę przyznano za zaprojektowanie interesującej, wyróżniającej się formy architektonicznej z poszanowaniem historycznej części miasta Collodi i naturalnego krajobrazu.
Nagroda w konkursie na najlepszy projekt studencki, ex aeqo
Noclegownia dla bezdomnych z materiałów recyklingowych
Autor: Aleksandra Durak, Wydział Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej, opieka naukowa: dr inż. arch. Maciej Olenderek
Nagrodę przyznano za zaprojektowanie systemu funkcjonalnych przestrzeni z dużą wrażliwością odnoszących się do problemu bezdomności.
Nagroda w konkursie na najlepszy projekt studencki, ex aeqo
HYBRID SPACES / Między plażą a portem
Autorzy: Paula Rydel, Marta Strus Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej, opieka naukowa: dr inż. arch. Gabriela Maria Rembarz, dr hab. inż. arch. Justyna Martyniuk-Pęczek, prof. nadzw. PG
Nagrodę przyznano za zaprojektowanie głęboko przemyślanych rozwiązań, tworzących autorską strategię dla całej dzielnicy.
Wyróżnienie w konkursie na najlepszy projekt studencki, ex aeqo
Horyzont – obserwatorium kinetyczne
Autor: Adriana Sowa, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, opieka naukowa: dr inż. arch. Ada Kwiatkowska
Wyróżnienie przyznano za poetycką w wyrazie koncepcję i zaproponowanie innowacyjnego obiektu pozwalającego doświadczać potęgi natury.
Wyróżnienie w konkursie na najlepszy projekt studencki, ex aeqo
SYRIA: Postwarhousing. Budownictwo dla uchodźców
Autor: Olga Filipowska, Instytut Nauk Technicznych Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, opieka naukowa: prof. dr hab. inż. arch. Krzysztof Bieda
Wyróżnienie przyznano za głębokie przemyślenie problemów generowanych przez wojnę i zaproponowanie rozwiązań odnoszących się do tożsamości miejsca.
Wyróżnienie w konkursie na najlepszy projekt studencki, ex aeqo
Treemetery as an alternative way of burial
Autor: Sonia Molenda, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, opieka naukowa: prof. dr hab. inż. architekt Ewa Kuryłowicz
Wyróżnienie przyznano za innowacyjne podejście do tematu śmierci i potrzeb religijnych współczesnego społeczeństwa.
Wyróżnienie w konkursie na najlepszy projekt studencki, ex aeqo
FEDORA: samowystarczalna jednostka zamieszkiwania w przestrzeni kosmicznej
Autor: Jakub Wójtowicz, Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej, opieka naukowa: dr hab. inż. arch. Sławomir Rosolski prof. nadzw. PP
Wyróżnienie przyznano za oryginalne podejście do tematu autonomicznej jednostki mieszkalnej i próbę znalezienia rozwiązań zarazem uniwersalnych, jak i energooszczędnych