Architektura MuratorStudenciWydarzenia studenckieWyniki konkursu „A-m” na najlepsze projekty studenckie!

Wyniki konkursu „A-m” na najlepsze projekty studenckie!

Liczba prac przesłanych na zorganizowany przez redakcję konkurs na najlepsze projekty studenckie przerosła najśmielsze oczekiwania. Spośród blisko 100 koncepcji wybraliśmy siedem, wyróżniających się oryginalnością, estetyką i szczególnym podejściem do aktualnych problemów społecznych.

Wyniki konkursu „A-m” na najlepszy projekt studencki!

Konkurs na najlepsze projekty studenckie opublikowane na stronie www.architektura.murator.pl ogłosiliśmy pod koniec września. W ciągu zaledwie trzech miesięcy, do 31 grudnia 2018 roku, przesłaliście blisko 100 prac, z czego dużą część w samą noc sylwestrową. Warto zaznaczyć, że zamieszczając projekty w naszym serwisie, tworzycie też jednocześnie otwarte dla wszystkich użytkowników portfolia, które – mamy nadzieję – pomogą Wam zaistnieć na coraz trudniejszym rynku architektonicznym.

Uczestnikiem konkursu mógł być każdy pełnoletni student wydziału architektury, architektury wnętrz, wzornictwa przemysłowego (form przemysłowych) i innych, pokrewnych kierunków kształcących się na państwowych i prywatnych uczelniach w kraju i zagranicą, ale też absolwenci takich uczelni, którzy obronili dyplom po 31 grudnia 2016 roku. Zgłaszane prace mogły być projektami semestralnymi, dyplomowymi bądź przygotowanymi na inny konkurs.

Choć wybór nie był prosty, po zapoznaniu się z nadesłanymi projektami postanowiliśmy ostatecznie przyznać trzy nagrody i cztery wyróżnienia. Wszystkie opublikujemy w numerze marcowym, a laureaci trzech głównych nagród otrzymają dodatkowo półroczną prenumeratę naszego miesięcznika.

Nagroda w konkursie na najlepszy projekt studencki, ex aeqo

Biblioteka dla dzieci w Collodi

Autor: Wojciech Wiśniewski, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, opieka naukowa: dr inż. arch. Marek Lamber

Nagrodę przyznano za zaprojektowanie interesującej, wyróżniającej się formy architektonicznej z poszanowaniem historycznej części miasta Collodi i naturalnego krajobrazu.

Nagroda w konkursie na najlepszy projekt studencki, ex aeqo

Noclegownia dla bezdomnych z materiałów recyklingowych

Autor: Aleksandra Durak, Wydział Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej, opieka naukowa: dr inż. arch. Maciej Olenderek

Nagrodę przyznano za zaprojektowanie systemu funkcjonalnych przestrzeni z dużą wrażliwością odnoszących się do problemu bezdomności.

Nagroda w konkursie na najlepszy projekt studencki, ex aeqo

HYBRID SPACES / Między plażą a portem

Autorzy: Paula Rydel, Marta Strus Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej, opieka naukowa: dr inż. arch. Gabriela Maria Rembarz, dr hab. inż. arch. Justyna Martyniuk-Pęczek, prof. nadzw. PG

Nagrodę przyznano za zaprojektowanie głęboko przemyślanych rozwiązań, tworzących autorską strategię dla całej dzielnicy.

Wyróżnienie w konkursie na najlepszy projekt studencki, ex aeqo

Horyzont – obserwatorium kinetyczne

Autor: Adriana Sowa, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, opieka naukowa: dr inż. arch. Ada Kwiatkowska

Wyróżnienie przyznano za poetycką w wyrazie koncepcję i zaproponowanie innowacyjnego obiektu pozwalającego doświadczać potęgi natury.

Wyróżnienie w konkursie na najlepszy projekt studencki, ex aeqo

SYRIA: Postwarhousing. Budownictwo dla uchodźców

Autor: Olga Filipowska, Instytut Nauk Technicznych Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, opieka naukowa: prof. dr hab. inż. arch. Krzysztof Bieda

Wyróżnienie przyznano za głębokie przemyślenie problemów generowanych przez wojnę i zaproponowanie rozwiązań odnoszących się do tożsamości miejsca.

Wyróżnienie w konkursie na najlepszy projekt studencki, ex aeqo

Treemetery as an alternative way of burial

Autor: Sonia Molenda, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, opieka naukowa: prof. dr hab. inż. architekt Ewa Kuryłowicz

Wyróżnienie przyznano za innowacyjne podejście do tematu śmierci i potrzeb religijnych współczesnego społeczeństwa.

Wyróżnienie w konkursie na najlepszy projekt studencki, ex aeqo

FEDORA: samowystarczalna jednostka zamieszkiwania w przestrzeni kosmicznej

Autor: Jakub Wójtowicz, Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej, opieka naukowa: dr hab. inż. arch. Sławomir Rosolski prof. nadzw. PP

Wyróżnienie przyznano za oryginalne podejście do tematu autonomicznej jednostki mieszkalnej i próbę znalezienia rozwiązań zarazem uniwersalnych, jak i energooszczędnych

Dyplom Roku SARP 2021 – zgłoszenia do Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP Trwa przyjmowanie zgłoszeń do Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym konkursu.
Międzynarodowy sukces studentów z Polski w konkursie STARTforHISTORY Po raz pierwszy w historii międzynarodowego konkursu STARTforHISTORY aż dwie nagrody zdobyli Polacy. Studentka architektury na Politechnice Krakowskiej - Kinga Szczudlik wygrała 7. edycję tego konkursu. Trzecie miejsce przypadło zespołowi studentów z Politechniki Poznańskiej Marcie Flak, Adamowi Poniży, Mikołajowi Ziomkowi.
Nagroda BDA-SARP 2020 – wyniki konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Integracyjną SARP i niemieckie zrzeszenie architektów BDA wybrały najlepsze projekty studenckie 2020 roku. Międzynarodowe jury przyznało Grand Prix oraz pięć wyróżnień. Prezentujemy laureatów Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP.
OSSA Spatium i pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu studenckiego Trwa kolejna edycja Ogólnopolskich Spotkań Studentów Architektury, tym razem pod nazwą Spatium i w wersji hybrydowej, częściowo odbywającej się on-line. Tradycyjnie towarzyszą jej rozmowy tutorskie, wystawy i praca twórcza, ale po raz pierwszy – ogólnopolski konkurs studencki.
Plac Wiosny Ludów w Poznaniu: wyniki konkursu Władze Poznania zwróciły się do studentów architektury w całym kraju z propozycją zaprojektowania nowej zabudowy i aranżacji placu Wiosny Ludów. Wyniki rozstrzygniętego niedawno konkursu posłużą miastu do dalszych prac planistycznych.
Znamy laureatów konkursu na oświetlenie Obiektu Niemożliwego Z okazji 25-lecia „A-m” redakcja zaprosiła trzech architektów, by zmierzyli się z pojęciem niemożliwości i poprzez symboliczną instalację spróbowali wyrazić istotę swoich zmagań w architekturze. W ten sposób w trzech polskich miastach stanęły Obiekty Niemożliwe autorstwa Dariusza Kozłowskiego, Przema Łukasika i Jerzego Łątki. Ich budowie towarzyszył specjalny konkurs studencki zorganizowany wspólnie z firmą Zumtobel.