Architektura MuratorStudenciWydarzenia studenckieXVI warsztaty architektoniczne Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Studentów Architektury OSSA Lublin 2012

XVI warsztaty architektoniczne Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Studentów Architektury OSSA Lublin 2012

Od 21 do 28 października trwają XVI warsztaty architektoniczne Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Studentów Architektury OSSA Lublin 2012 zorganizowane przez studentów Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej we współpracy z Warsztatami Kultury i Fundacją Rozwoju Politechniki Lubelskiej

Negatyw
Hasło tegorocznego spotkania to „Negatyw”. W tegorocznej edycji uczestnicy projektu przygotowywać będą prace związane z pięknymi, ale zaniedbanymi rejonami Lublina. Działając na zasadzie negatywu - poprzez odwrócenie pierwszego wrażenia uczestnicy podejmą próbę przedstawienia na nowo wybranych miejsc i pokazania jak wartościowe i atrakcyjne jest ich położenie. Ideą warsztatów jest myślenie kategoriami innymi niż przyjęte dotychczas oraz wskazanie możliwości wykorzystania ukrytego potencjału – zapowiadają organizatorzy.
W trakcie warsztatów uczestnicy rozmawiać będą również o problemie wyludniania się miasta. Spadek liczby mieszkańców miasta jest powolny, ale stały. Jeśli trend ten się utrzyma, w 2030 roku Lublin liczyć będzie o 16% mniej mieszkańców, niż w bazowym roku 1995 (źródło: Strategia rozwoju Lublina, www.efs.gov.pl). Zjawisko to związane jest zarówno z migracją zarobkową, jak zmianą modelu życia i mieszkańców, przenoszących się do pobliskich miejscowości, ale pracujących w Lublinie.
Uczestnicy warsztatów poproszeni zostali o odniesienie się do tego zagadnienia. Celem jest znalezienie rozwiązań, przydatnych bezpośrednio w Lublinie jak ale też w środowisku, z którego pochodzą uczestnicy zajęć.

Efekty warsztatów
W sobotę 27 października 2012 roku o godzinie 12.00 w sali widowiskowej Warsztatów Kultury przy ul. Popiełuszki 5 rozpocznie się prezentacja projektów i dokumentacji warsztatów. Po godzinie 14.30 przewidziana jest dyskusja z udziałem recenzentów, prof. dr hab. arch. Sławomira Gzella i dr Jarosława Trybusia.

Wykłady
Warsztatom towarzyszyć będzie cykl wykładów dostępnych dla wszystkich zainteresowanych. Prelekcje tutorów wygłaszane będą w sali widowiskowej Warsztatów Kultury,
23.10.12 wtorek
15.00 - Pracownia M. i A. Domicz
19.00 - Mona Elisabeth Steinsland + prezentacja Warsztatów Kultury – Zbigniew Sobczuk

24.10.12 środa
15.00 - grupa Centrala
19.00 - Jednostka Architektury

25.10.12 czwartek
15.00 – Aleksandra Wasilkowska
19.00 - Marcin Kwietowicz
19.30 - Łukasz Kowalski

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury (OSSA) powstało 1997 roku. Zrzesza studentów polskich uczelni z kierunków architektonicznych. Najważniejszym jego przedsięwzięciem jest organizowanie corocznych warsztatów studenckich. Impreza każdego roku odwiedza inne miasto i wyższą uczelnię o profilu architektonicznym.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:www.ossa2012.blogspot.com oraz facebooku: OSSA Lublin 2012

Studenckie warsztaty OSSA 2012 w Lublinie Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury zaprasza do udziału w szesnastej już edycji warsztatów. W 2012 roku spotkanie odbywać się będzie dniach 21-28 października na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej
Warsztaty architektoniczne OSSA 2011 Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury zaprasza na jubileuszowe, piętnaste warsztaty architektoniczne OSSA pt. „Fatamorgana”. Punktem wyjścia dla warsztatów będzie próba zbadania przestrzeni stolicy pod kątem charakterystycznych dla niej zjawisk.
OSSA Spatium i pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu studenckiego Trwa kolejna edycja Ogólnopolskich Spotkań Studentów Architektury, tym razem pod nazwą Spatium i w wersji hybrydowej, częściowo odbywającej się on-line. Tradycyjnie towarzyszą jej rozmowy tutorskie, wystawy i praca twórcza, ale po raz pierwszy – ogólnopolski konkurs studencki.
OSSA Warszawa 2019 Trwa rekrutacja na letnią edycję Ogólnopolskich Spotkań Studentów Architektury. Zgłoszenia tylko do 16 czerwca!
O tegorocznej OSSIE Piotr Sokołowski – start już 13 października! Tegoroczna OSSA to kolejna szansa, by w dobie kryzysu miejskości jeszcze raz zmierzyć się z największym wyzwaniem architektury – miastem właśnie. To okazja do prowokowania zmian nie przy pomocy opasłych masterplanów czy długofalowych strategii, ale niewielkich ingerencji, dostosowanych skalą i zasięgiem do warsztatowych możliwości – zachęca do udziału Piotr Sokołowski, jeden z organizatorów, student IV roku Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej.
OSSA 2018. Warsztaty w Łodzi pod hasłem Widzenie Jeszcze do 16 września można zgłaszać się do udziału w XXII edycji Ogólnopolskiego Spotkania Studentów Architektury (OSSA). Wśród tegorocznych tutorów Maciej Miłobędzki z JEMS, Filippo Fanciotti, Gloria Castellini i Boris Hamzeian z False Mirror, Monika Arczyńska i Łukasz Pancewicz z A2P2, Maciej Siuda oraz Jakub Włodarczyk i Aleksander Wadas z Bjarke Ingels Group.
OSSA 2017 – wydarzenia towarzyszące Tegoroczna, XXI już edycja Ogólnopolskich Spotkań Studentów Architektury OSSA po raz kolejny odbywa się we Wrocławiu, tym razem pod hasłem Wielkie Piękno. Warsztatom studenckim towarzyszą wydarzenia otwarte dla publiczności, w tym wykład hiszpańskiego architekta Alberto Campo Baezy i debata na temat piękna w architekturze.
Warsztaty OSSA w Zakopanem 2016 Hasło wydarzenia RÓWNO_REGLE w opozycji, razem, ale obok miało na celu zwrócenie uwagi uczestników na różnego typu skrajności pojawiające się w przestrzeni Zakopanego. Próbowano odnaleźć relacje pomiędzy góralskim regionalizmem i tradycją a kiczem, coraz mocniej wrastającym w wizerunek miasta – warsztaty opisuje ich współorganizatorka Emilia Marcinowska.