Architektura MuratorStudenciYoung Talent Architecture Award: YTAA 2020 – przyjmowanie zgłoszeń do 24 lutego

Young Talent Architecture Award: YTAA 2020 – przyjmowanie zgłoszeń do 24 lutego

Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłosiła trzecią edycję europejskiej nagrody dla młodych architektów: YTAA 2020. W tym roku do udziału zaproszone zostały też szkoły z Brazylii, Chile i Meksyku.

The Young Talent Architecture Award: YTAA 2020 – rusza kolejna edycja konkursu
YTAA2020; ©Christopher Weir

Young Talent Architecture Award (YTAA) została pomyślana jako uzupełnienie EU Mies Award. Konkurs przeznaczony jest dla absolwentów architektury, architektury krajobrazu oraz planowania przestrzennego, którzy ukończyli studia magisterskie w ciągu ostatnich dwóch lat.

W bieżącej edycji można zgłaszać projekty dyplomowe obronione między 1 stycznia 2018 roku a 31 grudnia 2019 roku na uczelniach architektonicznych z całej Europy oraz z trzech państw zaproszonych gościnnie: Brazylii, Chile i Meksyku.

Jury YTAA 2020

W jury YTAA 2020 znaleźli się Martine de Maeseneer z Wydziału Architektury Katolickiego Uniwersytetu Lowańskiego (przewodniczący), Oleg Drozdov, współzałożyciel pracowni Drozdov & Partners oraz Charkowskiej Szkoły Architektury, Juliet Leach, szefowa marketingu z Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich (RIBA), Rosario Talevi, kurator programu Making Futures Bauhaus i badacz z Berlińskiego Uniwersytetu Sztuk Pięknych oraz Bet Capdeferro, współprowadząca pracownię Bosch.Capdeferro Architecture, Girona.

Sędziowie wyłonią najpierw 12 finalistów, a następnie czterech zwycięzców, z których każdy otrzyma nagrodę w wysokości 5000 euro i własny profil na portalu www.world-architects.com. Prace wszystkich finalistów zostaną opublikowane na stronie nagrody oraz w specjalnym katalogu, a także będą prezentowane podczas tradycyjnej podróżującej wystawy, której wernisaż odbędzie się w ramach Biennale Architektury w Wenecji w 2020 roku.

Harmonogram YTAA 2020

Termin rejestracji uczelni upływa 24 lutego 2020 roku, a termin nadsyłania projektów – 32 marca. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 23 czerwca podczas Biennale w Wenecji.

Szczegółowe informacje dostępne na oficjalnej stronie konkursu.

Najlepsza polska architektura na warszawskich bulwarach W ramach obchodów 25-lecia miesięcznika „Architektura-murator” na warszawskich bulwarach będzie można zobaczyć wystawę „Polska w konkursie Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej im. Miesa van der Rohe”. Wernisaż już 24 września.
EU Mies van der Rohe Award. Polska Nie ma stosowania taryfy ulgowej wobec Europy Środkowo-Wschodniej. Nikt już nie ocenia nas przez pryzmat młodszego rodzeństwa. Przeciwnie, wszyscy traktują Polskę jako duży kraj, w którym się dużo buduje, w związku z tym musi tu powstawać coś naprawdę ciekawego – przypominamy rozmowę z Ewą P. Porębską, pierwszym polskim jurorem EU Mies van der Rohe Award, oraz wszystkie polskie realizacje, które w historii konkursu znalazły się na tak zwanej krótkiej liście.
EU Mies Award Polska Po raz pierwszy w histori Fundacja Miesa van der Rohe współorganizuje wystawę, która jest poświęcona tylko jednemu krajowi. Na ekspozycji zobaczymy wszystkie polskie realizacje biorące udział w konkursie od 1996 roku.