Zajęcia on-line na Politechnice Łodzkiej: rozmowa z Aleksandrą Oławską, nową ambasadorką „Architektury-murator”

i

Autor: Archiwum Architektury

Zajęcia on-line na Politechnice Łódzkiej: rozmowa z Aleksandrą Ołowską, nową ambasadorką „Architektury-murator”

2020-05-15 18:44

Jestem pod ogromnym wrażeniem, jak szybko moja uczelnia zorganizowała się po uzyskaniu informacji o kwarantannie. Już po kilku dniach wszyscy zostaliśmy dodani do wszystkich przedmiotów na Politechnicznej Platformie Wikamp. To tutaj, w tzw. Webaulach, odbywają się wykłady. Do komunikacji na zajęciach używamy programu Microsoft Teams – o prowadzonej zdalnie nauce na Wydziale Architektury Politechniki Łodzkiej rozmawiamy ze studentką Aleksandrą Ołowską, nową ambasadorką „Architektury-murator”.

Weronika Konior: W jaki sposób na Twojej uczelni prowadzone są korekty projektów? Aleksandra Ołowska: Cały nasz kierunek został dodany do programu Microsoft Teams, gdzie odbywają się wszystkie zajęcia projektowe, seminaria, a także konsultacje dotyczące chociażby pracy dyplomowej. Dzięki tej platformie możemy bez problemu udostępnić prowadzącym swoje ekrany komputerów, żeby uzyskać korekty dotyczące projektów. Zajęcia prowadzone są w większości w trybie: prowadzący - grupa, ale mamy też możliwość kontaktowania się z profesorami indywidualnie. Jeśli chodzi o takie zajęcia jak na przykład rysunek, prowadzący przedstawiają studentom temat, jaki mają narysować, a w następnych tygodniach studenci przesyłają skany swoich prac, na które nanoszona jest korekta. WK: Jak wygląda praca zespołowa?AO: Z mojej perspektywy w góle nie uległa zmianie. Moja znajoma, z którą robię większość projektów w tym semestrze, musiała opuścić akademik, więc zaproponowałam jej i jej narzeczonemu, żeby zamieszkali ze mną.

Czytaj też: Architektura: studia w Polsce. Jak wyglądają, jak się dostać, gdzie najlepiej studiować architekturę |WK: Czy uległa zmianie pora prowadzenia zajęć?AO: Wszystkie zajęcia prowadzone są według planu akademickiego, nic pod tym względem się nie zmieniło. Mamy wszystkie wykłady, o stałych porach.

Zajęcia on-line na Politechnice Łodzkiej: rozmowa z Aleksandrą Oławską, nową ambasadorką „Architektury-murator”

i

Autor: Archiwum Architektury

WK: Jakie dostrzegasz plusy i minusy prowadzenia zajęć on-line?AO: Największym wyzwaniem była sama organizacja, zebranie wszystkich studentów, podział na grupy, a z naszej strony – wyszukanie wszystkich swoich prowadzących. Natomiast to, co podoba mi się najbardziej w zajęciach on-line to to, że korekty projektów są prowadzone na forum całej grupy. Na uczelni każdy zespół podchodzi indywidualnie do prowadzącego, teraz, w większości przypadków nie ma takiej możliwości. Dzięki temu wiemy, na jakim etapie są nasi koledzy, możemy kontrolować harmonogram zajęć, mamy możliwość posłuchania korekty innych zespołów. WK: Czy podczas akcji #zostanwdomu łatwiej, czy trudniej zmobilizować się do pracy?AO: Moim zdaniem to kwestia bardzo indywidualna. Ja osobiście nie mam problemu z takim trybem studiów, jednak wiem, że niektórzy woleliby zmienić środowisko pracy. W domu wiele rzeczy może rozpraszać, szczególnie, gdy razem przebywają wszyscy członkowie rodziny. Jest to na pewno trudny okres, ale według mnie wszystko zależy od podejścia i nastawienia. Na Politechnice Łódzkiej prowadzący są zawsze bardzo dobrze przygotowani do zajęć, poświęcają nam mnóstwo czasu. Odważę się stwierdzić, że będąc w swoich domach, są bardziej swobodni, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Przekazują nam mnóstwo ciekawych informacji, opowiadają anegdoty związane z pracą architekta, mogą na bieżaco zaglądać do książek, które mają na półkach.

Czytaj też: Dzień otwarty on-line na Politechnice Łódzkiej |Aleksandra Ołowska – studentka II stopnia architektury na Politechnice Łódzkiej. Uczestniczka warsztatów z architektury parametrycznej oraz wielu konkursów architektonicznych. W okresie letniem instruktorka na obozach sportowych, na co dzień pracuje w biurze projektowym. Praca zawodowa pozwala jej udoskonalać umiejętności projektowe, a także daje możliwość kontaktu z inwestorem. Nieprzerwanie idąca pod prąd, od najmłodszych lat czynnie biorąca udział w życiu społecznym. Z chęcią podejmuje się nowych wyzwań. Czas wolny poświęca na odkrywanie architektury i kultury na całym świecie, od Skandynawii po Azję.

Zajęcia on-line na Politechnice Łodzkiej: rozmowa z Aleksandrą Oławską, nową ambasadorką „Architektury-murator”

i

Autor: Archiwum Architektury

Czytaj też: Tarcza antykryzysowa w architekturze: jak architekci oceniają pomoc w ramach tarczy antykryzysowej |

Zajęcia on-line na Politechnice Łodzkiej: rozmowa z Aleksandrą Oławską, nową ambasadorką „Architektury-murator”

i

Autor: Archiwum Architektury