Architektura MuratorŚwiatło w architekturzeGreen Lighthouse w Kopenhadze

Green Lighthouse w Kopenhadze

Green Lighthouse projektu pracowni Christensen & Co Architecture był pierwszym w Danii budynkiem publicznym neutralnym pod względem emisji CO2. Obiekt zrealizowano dzięki ścisłej współpracy ekspertów z dziedziny inżynierii, architektury i środowiska.

Green Lighthouse w Kopenhadze

W 2008 roku firma Velux zainicjowała projekt Model Home 2020, w ramach którego w pięciu europejskich krajach zrealizowała sześć eksperymentalnych domów, łaczących w sobie rozwiązania proekologiczne i komfortowe środowisko życia z dbałością o formę architektoniczną. Jednym z nich był Green Lighthouse w Kopenhadze projektu duńskiej pracowni Christensen & Co Architecture. Obiekt służył przy okazji jako eksponat w czasie szczytu klimatycznego ONZ w 2009 roku. W przeciwieństwie do pozostałych domów, ma on charakter publiczny i został stworzony z myślą o Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Kopenhaskiego.

Trzykondygnacyjny budynek oferuje studentom i pracownikom uniwersyteckim 950 m² powierzchni. Najważniejszą cechą Green Lighthouse jest jego energooszczędność i niskoemisyjność. Dzięki cylindrycznemu kształtowi, odpowiedniej ekspozycji, dużej liczbie przeszkleń i wszechobecnej bieli we wnętrzach, użytkownicy korzystają niemal wyłącznie ze światła dziennego, nawet przy pochmurnej pogodzie. Zużycie energii na sztuczne doświetlenie pomieszczeń zostało zminimalizowane, a jeśli jest konieczne, opiera się na energooszczędnej technologii LED. Dzięki temu potrzeba o ok. 75% mniej energii w porównaniu do obecnych duńskich standardów budowlanych.

Automatycznie sterowane okna połaciowe wyposażono w szyby energooszczędne i rolety zewnętrzne, które minimalizują straty ciepła. Nachylony na południe dach wykorzystuje promienie słoneczne do zasilania umiejscowionych na nim kolektorów oraz ogniw fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 76 m². Pozyskane przez kolektory ciepło używane jest do podgrzewania wody i do ogrzewania budynku, a ogniwa fotowoltaiczne produkują energię elektryczną do zasilania (jej nadmiar jest magazynowany). Dodatkowo, izolacje ścian i dachu zmniejszają zapotrzebowanie na ogrzewanie i zatrzymują ciepło w domu nocą i w okresie zimowym. W lecie możliwe jest chłodzenie dzięki naturalnej wentylacji i termoaktywnym posadzkom betonowym, które pochłaniają ciepło.

Zdjęcie: Adam Mørk

Tagi:
Przebudowa szkoły we Fredensborgu Zrównoważona architektura nie wymaga dużych nakładów finansowych i skomplikowanych technologii. W przypadku szkoły we Fredensborgu wystarczyła niewielka zmiana, by zapewnić dzieciom lepszą przestrzeń do nauki i zabawy.
Future Living w Gdyni Do 19 stycznia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni można oglądać wystawę „Future Living. Duńskie miasta przyszłości”, prezentująca różnego rodzaju rozwiązania współczesnych problemów cywilizacyjnych, jakie udało się dotąd wdrożyć Skandynawom.
Apartamentowiec The Silo w Kopenhadze Rewitalizacja terenów Portu Północnego w Kopenhadze jest obecnie największym projektem urbanistycznym w Skandynawii. Do roku 2025 planuje się tu realizację mieszkań dla 100 tys. osób. W ramach przedsięwzięcia na cele mieszkaniowe przebudowano m.in. silos zbożowy z lat 60. XX wieku. Dziś to dwunastokondygnacyjny apartamentowiec mieszczący na 17 poziomach 38 indywidualnych jednostek mieszkalnych o powierzchni od 106 do 401 m2 i wysokości dochodzącej do 7 m – pisze Maciej Lewandowski.
Miasto dzieci - przedszkole w Kopenhadze Dania od lat króluje w Europie pod względem liczby miejsc w przedszkolach i żłobkach. Słynie też z najbardziej niekonwencjonalnych placówek i metod wychowawczych, stawiając na naukę przez eksperymentowanie i eksplorowanie przyrody, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Do takich aktywności zachęca między innymi oddane niedawno do użytku największe publiczne przedszkole we Frederiksbergu, dzielnicy Kopenhagi.
Rzeźba w krajobrazie - Centrum Morza Wattowego w Danii Pracownia Dorte Mandrup Arkitekter zaprojektowała rozbudowę Centrum Morza Wattowego w Danii. Powstał oszczędny w formie budynek nawiązujący do lokalnych tradycji budowlanych.
Kampus UCN. Edukacja w trzech wymiarach Prosta bryła nowego kampusu duńskiego uniwersytetu UCN skrywa trójwymiarowe atrium, które stanowi centrum studenckiego życia. Projekt budynku opracowała kopenhaska pracownia ADEPT.