Green Lighthouse w Kopenhadze
Green Lighthouse projektu pracowni Christensen & Co Architecture był pierwszym w Danii budynkiem publicznym neutralnym pod względem emisji CO2. Obiekt zrealizowano dzięki ścisłej współpracy ekspertów z dziedziny inżynierii, architektury i środowiska.

W 2008 roku firma Velux zainicjowała projekt Model Home 2020, w ramach którego w pięciu europejskich krajach zrealizowała sześć eksperymentalnych domów, łaczących w sobie rozwiązania proekologiczne i komfortowe środowisko życia z dbałością o formę architektoniczną. Jednym z nich był Green Lighthouse w Kopenhadze projektu duńskiej pracowni Christensen & Co Architecture. Obiekt służył przy okazji jako eksponat w czasie szczytu klimatycznego ONZ w 2009 roku. W przeciwieństwie do pozostałych domów, ma on charakter publiczny i został stworzony z myślą o Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Kopenhaskiego.
Trzykondygnacyjny budynek oferuje studentom i pracownikom uniwersyteckim 950 m² powierzchni. Najważniejszą cechą Green Lighthouse jest jego energooszczędność i niskoemisyjność. Dzięki cylindrycznemu kształtowi, odpowiedniej ekspozycji, dużej liczbie przeszkleń i wszechobecnej bieli we wnętrzach, użytkownicy korzystają niemal wyłącznie ze światła dziennego, nawet przy pochmurnej pogodzie. Zużycie energii na sztuczne doświetlenie pomieszczeń zostało zminimalizowane, a jeśli jest konieczne, opiera się na energooszczędnej technologii LED. Dzięki temu potrzeba o ok. 75% mniej energii w porównaniu do obecnych duńskich standardów budowlanych.
Automatycznie sterowane okna połaciowe wyposażono w szyby energooszczędne i rolety zewnętrzne, które minimalizują straty ciepła. Nachylony na południe dach wykorzystuje promienie słoneczne do zasilania umiejscowionych na nim kolektorów oraz ogniw fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 76 m². Pozyskane przez kolektory ciepło używane jest do podgrzewania wody i do ogrzewania budynku, a ogniwa fotowoltaiczne produkują energię elektryczną do zasilania (jej nadmiar jest magazynowany). Dodatkowo, izolacje ścian i dachu zmniejszają zapotrzebowanie na ogrzewanie i zatrzymują ciepło w domu nocą i w okresie zimowym. W lecie możliwe jest chłodzenie dzięki naturalnej wentylacji i termoaktywnym posadzkom betonowym, które pochłaniają ciepło.
Zdjęcie: Adam Mørk