Architektura MuratorŚwiatło w architekturzeZasady łączenia okien w zestawy. Optyczne powiększanie przestrzeni

Zasady łączenia okien w zestawy. Optyczne powiększanie przestrzeni

Ważnym elementem konstruującym przestrzeń jest światło naturalne, które w bezpośredni sposób wpływa na jej odbiór i samopoczucie przebywających w niej osób. Umiejętne łączenie okien w zestawy pozwala nie tylko regulować stopień doświetlenia obiektu, ale także optycznie go powiększyć.

Zasady łączenia okien w zestawy. Optyczne powiększanie przestrzeni
Zasady łączenia okien w zestawy, fot. mat. prasowe

Co znajdziesz w artykule:

1. Łączenie okien w zestawy: korzyści

2. Łączenie okien w zestawy: zasady

3. Łączenie okien w zestawy: warianty

Łączenie okien w zestawy – korzyści

Profesjonalne łączenie okien w zestawy jest skutecznym sposobem, by wpłynąć na samopoczucie osób korzystających z pomieszczenia. Jednym z podstawowych elementów, które gwarantują dobrostan użytkownikom budynków, jest tzw. komfort wizualny warunkowany:
- ilością i jakością naturalnego światła w budynku,
- jakością i dostępem do widoków na zewnątrz,
- jakością otaczającej przestrzeni.
Wybór zestawu okien dachowych zainstalowanego na wysokości wzroku daje poczucie otwartej przestrzeni i dostęp do panoramicznych widoków. Umożliwia również skorzystanie z rozmaitych rozwiązań aranżacyjnych.

Łączenie okien w zestawy – zasady

Łączenie okien w zestawy wymaga od projektanta znajomości podstawowych zasad. W poziomie należy zestawiać okna tej samej wysokości, co w praktyce oznacza ten sam rozmiar. Natomiast w pionie powinno się łączyć modele o tej samej szerokości – jeśli jednak zależy nam na urozmaiceniu, mogą być one różnej wysokości. Najczęściej spotykanym zestawem są dwa okna zamontowane obok siebie w pionie lub poziomie.

Już na etapie projektu konstrukcji dachu należy uwzględnić nie tylko szerokość okien, ale również grubość krokwi i szerokość rynienek kołnierzy uszczelniających pomiędzy oknami. Firma VELUX oferuje szeroki wybór kołnierzy uszczelniających kombi przeznaczonych do montażu okien w zestawach. Elementy te wybiera się zależnie od konfiguracji. Z kolei rozstaw krokwi należy dobrać tak, aby wymiar w świetle między nimi był o 4-6 cm większy niż szerokość okna. Związane jest to z koniecznością umieszczenia pomiędzy ościeżnicą okna a krokwiami termoizolacji, czyli np. ramy izolacyjnej VELUX BDX. Odległość między oknami powinna odpowiadać szerokości rynienek odwadniających pomiędzy nimi – standardowo, dla okien w poziomie, będzie to 12, 14 lub 16 cm.

Zasady łączenia okien w zestawy. Optyczne powiększanie przestrzeni
Zasady łączenia okien w zestawy, fot. mat. prasowe

Łączenie okien w zestawy – warianty

W zestawy można łączyć okna różnych typów i rozmiarów. Możemy zestawić obok siebie okna dachowe o różnych sposobach otwierania, np. okno elektryczne z otwieranym manualnie. W przypadku okien elektrycznych VELUX mechanizm jest zintegrowany z konstrukcją. Jest to dużą zaletą, gdyż dzięki temu oba warianty wyglądają identycznie zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz, a optymalizacja kosztów staje się łatwiejsza.
Innym rozwiązaniem jest łączenie okien dachowych z pionowymi w zestawy kolankowe tak, by wykorzystać ściankę kolankową do otwarcia się na przestrzeń wokół budynku. Jest to bardzo popularne rozwiązanie gwarantujące wysoki komfort wizualny, gdyż otwieramy się wtedy na widok poniżej i wysoko ponad linię horyzontu. Dodatkowo połączenie okna kolankowego z połaciowym jest przystosowane do odprowadzania wody do rynien po obu stronach zestawu.
Okna kolankowe firmy VELUX oferowane są w różnych wysokościach i szerokościach oraz w trzech wariantach otwierania – uchylne, rozwierne i stałe. Ważne jest, by ustalić te parametry już na etapie projektu konstrukcji ścianki kolankowej, gdyż uwzględnianie tego w dalszych etapach naraża inwestora na większe koszty realizacji.
Ciekawym rozwiązaniem projektowym jest również dwuskrzydłowe okno balkonowe GEL. Jest to system elementów okiennych i drzwiowych, który tworzy wyjście na balkon. Produkowany jest w jednym rozmiarze, ale może być łączony w zestawy. Należy jednak pamiętać, że z uwagi na stabilność nie jest wskazany montaż dwóch okien rozwiernych obok siebie. Alternatywą dla tego modelu może być balkon dachowy GDL Cabrio®. To dwuskrzydłowe okno do mieszkań na poddaszu, które otwiera się, tworząc balkon. Górna część to uchylne skrzydło rozwierające się do kąta 45°, dolna to część wysuwająca się do pionu z barierkami po bokach.

Tagi:
Autor: (Red.)
Dźwiękochłonne okno MasterLine 8 SoftTone® Idealna miejska lokalizacja często oznacza również hałas. Czy projektowanie budynku w takim miejscu musi wiązać się z wyższymi wydatkami na mechaniczną wentylację i klimatyzację? Niekoniecznie. Rozwiązaniem może być nowość Reynaers Aluminium, okno MasterLine 8 SoftTone®, które umożliwia naturalne wietrzenie i jednocześnie, przy otwartym skrzydle, chroni przed hałasem.
Budynek N°10: penthouse w centrum Wiednia Z apartamentów na poddaszu oraz z tarasu na dachu roztacza się rozległy widok na historyczną część Wiednia. Sterowane elektrycznie okna dachowe zapewniają mieszkaniom dużą ilością naturalnego światła.
VEKAMOTION 82 to nowy system drzwi podnoszono-przesuwnych w oferice VEKA Polska. Charakteryzuje się wąskimi ramami profili z PVC o doskonałej termoizolacyjności, w których można zamontować potrójne pakiety szybowe o grubości nawet 54 mm. System pozwala na zaprojektowanie konstrukcji okiennych o szerokości 6 m i wysokości 2,7 m (profile białe) oraz o szerokości 5 m i wysokości 2,5 m (profile kolorowe). VEKAMOTION 82 cechuje ponadto odporność na włamanie klasy RC 2, wodoszczelność w najwyższej klasie 9A oraz najnowszej generacji ciepły próg wykonany z PVC (istnieje też możliwość montażu bezprogowego). Produkt dostępny jest w wielu wzorach i szerokiej gamie kolorystycznej (paleta RAL, drewnopodobne, wykończenie SPECTRAL). Istnieje także możliwość zamówienia profili z aluminiowymi nakładkami.
Indoor Generation Nowa generacja to nie kolejne iksy, igreki czy zety. Generacja, którą wspólnie tworzymy to generacja, która spędza 90% swojego czasu w zamkniętych pomieszczeniach – Indoor Generation.
Hi-Finity to nowy system przesuwny firmy Reynaers Aluminium, który umożliwia projektowanie dużych przeszkleń przy zachowaniu wąskich, lekkich optycznie profili. Pojedyncze skrzydło może osiągać wymiary – 3,5 x 3,5 m. Dzięki bardzo dobrym parametrom termicznym produkt może być stosowany w budynkach energooszczędnych i pasywnych. Na zdjęciu: dom w Ukkel w Belgii, proj. Jo Van Laere.
Sferyczny moduł szklany firmy VELUX to okna do dachu płaskiego (0 do 15°) wyposażone w zakrzywione szkło w technologii CurveTech. Dostępne w 8 rozmiarach, w wersji nieotwieranej i otwieranej elektrycznie (kompatybilne z systemem VELUX ACTIVE). Charakteryzują się dobrymi parametrami izolacyjnymi oraz wysoką dźwiękochłonnością. Produkt otrzymał International Design Award 2017.