Zasady łączenia okien w zestawy. Optyczne powiększanie przestrzeni
Ważnym elementem konstruującym przestrzeń jest światło naturalne, które w bezpośredni sposób wpływa na jej odbiór i samopoczucie przebywających w niej osób. Umiejętne łączenie okien w zestawy pozwala nie tylko regulować stopień doświetlenia obiektu, ale także optycznie go powiększyć.

Co znajdziesz w artykule:
1. Łączenie okien w zestawy: korzyści
2. Łączenie okien w zestawy: zasady
3. Łączenie okien w zestawy: warianty
Łączenie okien w zestawy – korzyści
Profesjonalne łączenie okien w zestawy jest skutecznym sposobem, by wpłynąć na samopoczucie osób korzystających z pomieszczenia. Jednym z podstawowych elementów, które gwarantują dobrostan użytkownikom budynków, jest tzw. komfort wizualny warunkowany:
- ilością i jakością naturalnego światła w budynku,
- jakością i dostępem do widoków na zewnątrz,
- jakością otaczającej przestrzeni.
Wybór zestawu okien dachowych zainstalowanego na wysokości wzroku daje poczucie otwartej przestrzeni i dostęp do panoramicznych widoków. Umożliwia również skorzystanie z rozmaitych rozwiązań aranżacyjnych.
Łączenie okien w zestawy – zasady
Łączenie okien w zestawy wymaga od projektanta znajomości podstawowych zasad. W poziomie należy zestawiać okna tej samej wysokości, co w praktyce oznacza ten sam rozmiar. Natomiast w pionie powinno się łączyć modele o tej samej szerokości – jeśli jednak zależy nam na urozmaiceniu, mogą być one różnej wysokości. Najczęściej spotykanym zestawem są dwa okna zamontowane obok siebie w pionie lub poziomie.
Już na etapie projektu konstrukcji dachu należy uwzględnić nie tylko szerokość okien, ale również grubość krokwi i szerokość rynienek kołnierzy uszczelniających pomiędzy oknami. Firma VELUX oferuje szeroki wybór kołnierzy uszczelniających kombi przeznaczonych do montażu okien w zestawach. Elementy te wybiera się zależnie od konfiguracji. Z kolei rozstaw krokwi należy dobrać tak, aby wymiar w świetle między nimi był o 4-6 cm większy niż szerokość okna. Związane jest to z koniecznością umieszczenia pomiędzy ościeżnicą okna a krokwiami termoizolacji, czyli np. ramy izolacyjnej VELUX BDX. Odległość między oknami powinna odpowiadać szerokości rynienek odwadniających pomiędzy nimi – standardowo, dla okien w poziomie, będzie to 12, 14 lub 16 cm.

Łączenie okien w zestawy – warianty
W zestawy można łączyć okna różnych typów i rozmiarów. Możemy zestawić obok siebie okna dachowe o różnych sposobach otwierania, np. okno elektryczne z otwieranym manualnie. W przypadku okien elektrycznych VELUX mechanizm jest zintegrowany z konstrukcją. Jest to dużą zaletą, gdyż dzięki temu oba warianty wyglądają identycznie zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz, a optymalizacja kosztów staje się łatwiejsza.
Innym rozwiązaniem jest łączenie okien dachowych z pionowymi w zestawy kolankowe tak, by wykorzystać ściankę kolankową do otwarcia się na przestrzeń wokół budynku. Jest to bardzo popularne rozwiązanie gwarantujące wysoki komfort wizualny, gdyż otwieramy się wtedy na widok poniżej i wysoko ponad linię horyzontu. Dodatkowo połączenie okna kolankowego z połaciowym jest przystosowane do odprowadzania wody do rynien po obu stronach zestawu.
Okna kolankowe firmy VELUX oferowane są w różnych wysokościach i szerokościach oraz w trzech wariantach otwierania – uchylne, rozwierne i stałe. Ważne jest, by ustalić te parametry już na etapie projektu konstrukcji ścianki kolankowej, gdyż uwzględnianie tego w dalszych etapach naraża inwestora na większe koszty realizacji.
Ciekawym rozwiązaniem projektowym jest również dwuskrzydłowe okno balkonowe GEL. Jest to system elementów okiennych i drzwiowych, który tworzy wyjście na balkon. Produkowany jest w jednym rozmiarze, ale może być łączony w zestawy. Należy jednak pamiętać, że z uwagi na stabilność nie jest wskazany montaż dwóch okien rozwiernych obok siebie. Alternatywą dla tego modelu może być balkon dachowy GDL Cabrio®. To dwuskrzydłowe okno do mieszkań na poddaszu, które otwiera się, tworząc balkon. Górna część to uchylne skrzydło rozwierające się do kąta 45°, dolna to część wysuwająca się do pionu z barierkami po bokach.