Architektura MuratorŚwiatło w architekturzeZespół szkół średnich w Klaus

Zespół szkół średnich w Klaus

Zbudowany z drewna kompleks jest pierwszą placówką oświatową w Austrii, która spełnia surowe wytyczne dotyczące domów pasywnych. Projekt zespołu opracowało biuro Dietrich | Untertrifaller Architects.

Zespół szkół średnich w Klaus
Zespół szkół średnichTreietstrasse 17, Klaus
AutorzyDietrich | Untertrifaller
InwestorGmina Klaus
Powierzchnia użytkowa6940.0 m²
Data realizacji (koniec)2014

Według danych z 2015 roku niewielką gminę Klaus w zachodniej Austrii zamieszkiwały 3094 osoby. Budynek istniejącej tu szkoły średniej był jednak przestarzały i energochłonny, dlatego lokalne władze postanowiły zastąpić go nowym. Konkurs na projekt obiektu zorganizowano jeszcze w 2001 roku. Zwyciężyła pracownia Dietrich | Untertrifaller Architects, proponując budynek w lekkiej konstrukcji drewnianej o wysokiej izolacji cieplnej, zgodnie z wytycznymi dotyczącymi domów pasywnych. Dzięki prefabrykacji realizacja szkoły zajęła jedynie 18 miesięcy. Z czasem do budynku dostawiono jeszcze wielofunkcyjną salę sportową.

Czytaj też: Światło dzienne, energooszczędność i ekologia |

Tak powstał kompleks na planie litery L, mieszczący oprócz przestrzeni edukacyjnych i sali sportowej  także bibliotekę. Cały zespół jest nieco odsunięty od głównej drogi. W budynku szkoły rozplanowano sale lekcyjne oraz biura administracji, rozdzielając je trzykondygnacyjnym atrium, które zapewnia dużą ilość światła. Między szkołą a salą sportową wzniesiono dwukondygnacyjne przeszklone skrzydło, które dodatkowo izoluje akustycznie sale lekcyjne i plac zabaw. Od strony ulicy budynek zamyka pełna ściana z drewnianą okładziną.  Sala gimnastyczna o wysokości pięciu metrów oferuje dużo miejsca na mniejsze imprezy. Jej dach podtrzymuje specjalny ruszt z dźwigarów z drewna klejonego. Pomiędzy kasetonami dachowymi architekci wstawili 56 „piramid” ze sklejki brzozowej, z których każda ma u góry okno VELUX do płaskiego dachu. Sąsiadujące ze sobą piramidy mają różne przekroje, dzięki czemu światło dzienne jest równomiernie rozprowadzane w całej hali, niezależnie od tego, gdzie na niebie znajduje się słońce. Od zachodu długi pas okien otwiera wnętrza hali na szkolny dziedziniec. W budynku znajduje się jeszcze sala prób dla lokalnego klubu muzycznego, a w południowej części, około trzech metrów poniżej poziomu terenu, zaprojektowano kolejną salę sportową.

Czytaj też: Analiza natężenia światła dziennego: jak wykonać analizę natężenia naturalnego oświetlenia we wnętrzu |

Projekt architektoniczny szkoły w Klaus łączy ekologię z oszczędnością energii i komfortem użytkowników, zapewniając optymalne doświetlenie światłem dziennym. Koszty budowy były tylko o 3% wyższe niż w przypadku standardowego projektu, zaś koszty energii zostały zredukowane aż o 70% w porównaniu z budynkiem starej szkoły. Nowy zespół zużywa mniej niż 15 kWh/m² energii rocznie.

Warszawska Konferencja Konserwatorska 2022 Tematem tegorocznej Warszawskiej Konferencji Konserwatorskiej będzie ochrona zabytkowej architektury drewnianej. W programie m.in. warsztaty ciesielskie, wycieczki terenowe i prezentacje, w tym osiedla Przyjaźń na warszawskich Jelonkach, Lipowca w Augustowie i świdermajerów na linii otwockiej.
Ślad węglowy w budownictwie: konferencja Polskich Domów Drewnianych oraz SGGW Jaka jest różnica między śladem węglowym budynków z drewna i z betonu? W jaki sposób uwzględniać poziom emisji gazów cieplarnianych w architekturze? I czy budownictwo drewniane naprawdę może przyczynić się do ich redukcji? Na te i wiele innych pytań spróbują odpowiedzieć uczestnicy konferencji Ślad węglowy w budownictwie.
Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie Najwyższe budynki z drewna spotkamy obecnie w krajach nordyckich. Aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków na świecie znajdują się dziś na Półwyspie Skandynawskim.
Wieżowiec Mjøstårnet / Norwegia Konstrukcja nośna budynku została wykonana z profili z drewna klejonego warstwowo – Glulam oraz krzyżowo – CLT, łączonych przy pomocy specjalnych, stalowych mocowań. O nowej realizacji Voll Arkitekter pisze Radosław Stach.
Współczesna architektura drewniana i tradycyjne budownictwo Podlasia - rekonstrukcja pawilonu wystawowego Pawilon wystawowy nawiązujący do tradycyjnej architektury Podlasia powstał z inicjatywy Galerii Arsenał w 2013 roku. Lekka struktura zostanie zrekonstruowana w ramach pierwszej edycji Festiwalu Architektury Drewnianej w Szczytach-Dzięciołowie
Tynki gliniane w architekturze współczesnej i tradycyjnej Stowarzyszenie Wędrowni Architekci z Poznania promuje współczesną architekturę drewnianą, szachulcową i zgodną z ideami zrównoważonego rozwoju. Jednym z wciąż niedocenianych we współczesnym budownictwie rozwiązań jest stosowanie tynków naturalnych.