Architektura MuratorTechnikaCzy w obiektach użyteczności publicznej można pogodzić wysoki standard higieny z ekologią?

Czy w obiektach użyteczności publicznej można pogodzić wysoki standard higieny z ekologią?

Utrzymywanie czystości w miejscach, z których w ciągu dnia korzysta wiele osób oraz konieczność dbania o nasze środowisko jeszcze nigdy nie były tak ważne, jak dzisiaj. Zrównoważone połączenie tych dwóch aspektów stanowi nie lada wyzwanie dla projektantów przestrzeni użyteczności publicznej.

Czy w obiektach użyteczności publicznej można pogodzić wysoki standard higieny z ekologią?

Wyjątkowa technologia higienicznego suszenia rąk

Bakterie i wirusy z łatwością osiadają na wszelkich powierzchniach w toaletach publicznych, przez co nie trudno o ich transmisję na kolejnych użytkowników. Badania naukowe jasno wskazują, że jednym z najprostszym sposobów zapobiegania rozprzestrzeniania się bakterii i wirusów jest efektywne mycie i suszenie dłoni, oraz jak najmniejszy kontakt z powierzchniami dotykanymi przez wiele osób.

Suszarki do rąk Dyson Airblade wyposażone są w niezawodny filtr HEPA, który dokładnie oczyszcza powietrze, co utrudnia mikrocząsteczkom bakterii i wirusów przenoszenie się na kolejne osoby. Dzięki zastosowanej bezdotykowej technologii, Dyson Airblade uruchamia się poprzez specjalny czujnik na podczerwień, który zaprogramowany jest, aby wykrywać i automatycznie osuszać ręce, co pozwala użytkownikowi zachować bezpieczny dystans między dłońmi a urządzeniem.

Równie istotną kwestią jest czas suszenia. Jeśli jest zbyt długi, może skutecznie zniechęcać, przez co wiele osób wychodzi z łazienki z mokrymi rękoma. Jest to o tyle problematyczne, że wilgotne dłonie przenoszą nawet do 1000 razy więcej bakterii niż suche. Suszarki Dyson Airblade to najszybsze i najbardziej efektywne suszenie, które trwa zaledwie 14 sekund. Nawet najbardziej niecierpliwy użytkownik dzięki nim osuszy dokładnie swoje dłonie.

Szybkość suszenia ma oczywiście ogromne znaczenie także dla oszczędności energii elektrycznej. Dyson Airblade wydmuchuje silny strumień oczyszczonego przez filtr HEPA powietrza, które nie jest podgrzewane. To rozwiązanie ma wiele zalet. Nie tylko nie generuje strat energii, ale jest przyjazne dla skóry dłoni, nie przesusza jej, nie pozbawia naturalnego nawilżenia.

Czy w obiektach użyteczności publicznej można pogodzić wysoki standard higieny z ekologią?

Jeśli ekologia, to pod każdym względem

W niezależnym badaniu przeprowadzonym przez grupę Airmid Healthgroup udowodniono, że suszarki do rąk Dyson Airblade są w pełni bezpieczne i pomagają utrzymać wysoki standard higieny w pomieszczeniu. Nie zanotowano znaczącej różnicy w ich wpływie na zjawisko aerozolizacji (będące często tematem zainteresowania w ostatnim okresie) wobec innych standardowych czynności takich jak takich jak przemieszczanie się lub mycie rąk, czy też używanie do ich osuszenia papierowych ręczników.

Warto zwrócić uwagę, że użytkowanie Dyson Airblade generuje do 85% mniej emisji dwutlenku węgla przy osuszaniu dłoni, niż w przypadku stosowania ręczników papierowych, które w procesie produkcyjnym wymagają ogromnych ilości wody, środków chemicznych i surowców w postaci drzew. Większość ręczników papierowych po zużyciu najczęściej nie nadaje się do recyklingu i stanowią odpady, które trafiają na wysypiska. Ich transport stanowi dodatkowy koszt środowiskowy zostawiający istotny ślad węglowy.

Czy w obiektach użyteczności publicznej można pogodzić wysoki standard higieny z ekologią?

Suszarki Dyson Airblade to nie tylko bardziej ekologiczne, ale też i ekonomiczne podejście do higieny w miejscach publicznych. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnej i energooszczędnej technologii są pozwalają obniżyć koszty nawet do 99%.

Bez odpadów? Komfortowo

Brak odpadów w publicznej łazience to porządek, a za tym komfort użytkowania wspólnej przestrzeni. Suszarki Dyson Airblade tworzą przyjazne otoczenie nie tylko w łazience, ale również wokół nas, chroniąc nas i nasze środowisko.

Wygodnie i elegancko – nowoczesna armatura do obiektów użyteczności publicznej Podczas urządzania łazienek w obiektach użyteczności publicznej trzeba pogodzić kilka spraw. Najważniejsze z nich to funkcjonalność i bezpieczeństwo, choć nie należy też zapominać o estetyce.
Higiena w budynkach publicznych: akcja specjalna „Architektury-murator” Przyglądamy się najnowszym rozwiązaniom pomagającym dbać o higienę i bezpieczeństwo użytkowników, a jednocześnie środowisko naturalne.
Stan toalet publicznych na górskich szlakach: raport Czy dostępność toalet przy górskich szlakach jest wystarczająca i spełnia potrzeby turystów? Aby poznać zdanie miłośników wycieczek po górach powstała ankieta, której wyniki są jednoznaczne. Niemal 80% respondentów ocenia stan toalet negatywnie – ich czystość, braki w wyposażeniu, nieprzystosowanie do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami czy opiekunów z dziećmi.
Higiena w łazienkach publicznych Miesiące pandemii zmieniły wiele aspektów naszego życia, również nawyki związane z higieną. Częstsze mycie rąk stało się standardem, ale wzrosły też obawy dotyczące możliwości zakażenia się groźnym wirusem w miejscach, z których korzysta wiele osób – łazienkach i toaletach w budynkach użyteczności publicznej. Z tych względów bezpieczeństwo higieniczne stało się bardzo ważnym kryterium, jakie należy uwzględnić przy ich projektowaniu.
Projektowanie łazienek w budynkach publicznych Projektowanie łazienek w budynkach publicznych i komercyjnych regulowane jest wieloma przepisami. Jednocześnie w takich przestrzeniach często debiutują innowacyjne rozwiązania, które z czasem przenoszą się do wnętrz prywatnych. Współcześnie szczególnie ważną rolę odgrywają ekologiczne produkty pozwalające oszczędzać energię i wodę oraz zapewniające maksymalną higienę. Wszystko to idzie w parze z wysoką funkcjonalnością,  również dla osób o szczególnych potrzebach.
Kompaktowe łazienki w hotelu Autor Rooms: rozmowa z Mateuszem Baumillerem Wydawałoby się, że łazienka to pomieszczenie, które projektuje się na lata. Mobilne boksy w hotelu Autor Rooms są zaprzeczeniem takiego myślenia. Można je rozłożyć na części, zdemontować i przenieść w inne miejsce. Jak w innowacyjny sposób zaprojektować łazienkę tłumaczy architekt Mateusz Baumiller.