Architektura MuratorTechnikaHunter Douglas w trosce o ludzi i środowisko. Jak powstają systemy sufitowe Hunter Douglas

Hunter Douglas w trosce o ludzi i środowisko. Jak powstają systemy sufitowe Hunter Douglas

Przy projektowaniu swoich produktów Hunter Douglas przyjmuje filozofię Cradle to Cradle, która wpisuje się w paradygmat gospodarki o obiegu zamkniętym. Produkty są projektowane z myślą o długiej żywotności, przy użyciu przyjaznych człowiekowi i środowisku materiałów technicznych, które mogą być ponownie wykorzystane.

Hunter Douglas w trosce o ludzi i środowisko. Jak powstają systemy sufitowe Hunter Douglas
Hala Koszyki w Warszawie, proj. JEMS Architekci; fot. Hunter Douglas

Architekci, inwestorzy i wykonawcy z całego świata od ponad 60 lat korzystają z produktów oraz usług firmy Hunter Douglas. Prawdopodobnie każdy widział więcej jej produktów w gotowych realizacjach niż mogłoby się wydawać. Systemy sufitowe Hunter Douglas znajdują się w tysiącach głośnych realizacji, począwszy od obiektów handlowych, przez duże centra tranzytowe i budynki rządowe, po lotniska i inne obiekty użyteczności publicznej.

Hunter Douglas wykorzystuje metal, drewno i materiały filcowe do projektowania i produkcji systemów sufitowych, które optymalizują jakość środowiska wewnętrznego, zasoby materiałowe i zużycie energii. Wykorzystuje zrównoważone materiały i stosuje zrównoważone praktyki w swoich procesach produkcyjnych, w wyniku czego na przykład wszystkie produkty stalowe nadają się w 100% do recyklingu po zakończeniu ich cyklu życia. Gdy rozwiązania Hunter Douglas są stosowane już na etapie projektu budowlanego, mogą przyczynić się do uzyskania certyfikatów Green Globes i LEED BD+C i ID+C dla szkół, obiektów handlu detalicznego, hotelarstwa, opieki zdrowotnej czy wnętrz komercyjnych.

Architekci, inwestorzy i najemcy przywiązują coraz większą wagę do jakości produktów. Wybierają te wykonane z materiałów szlachetnych, pochodzących z recyklingu i łatwo przetwarzalnych oraz zapewniających dodatkowe korzyści jak ograniczenie hałasu czy zużycia energii. W ostatnich latach zauważamy coraz większą dbałość również o ich aspekty zdrowotne i funkcjonalne. Świadczy to o rosnącej odpowiedzialności projektantów i inwestorów w zakresie kształtowania komfortowych warunków dla pracowników. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ zawsze uważałem, że odpowiedzialność za składane obietnice jest czynnikiem kluczowym: wobec architektów –  za profesjonalne wsparcie, wobec społeczeństwa –  za powstawanie przyjaznych obiektów, wobec środowiska – za trwałe, ekologiczne i łatwe do recyklingu rozwiązania – podkreśla Jacek Szeląg, dyrektor generalny Hunter Douglas Polska.

Hunter Douglas w trosce o ludzi i środowisko. Jak powstają systemy sufitowe Hunter Douglas
Muzeum Józefa Piłsudskiego Sulejówku, proj. Krzysztof Jaraczewski, Radosław Kacprzak; PIG Architekci; fot. Hunter Douglas

Przy projektowaniu swoich produktów Hunter Douglas przyjmuje filozofię Cradle to Cradle (C2C), która wpisuje się w paradygmat gospodarki o obiegu zamkniętym. Produkty są projektowane z myślą o długiej żywotności, przy użyciu przyjaznych człowiekowi i środowisku materiałów, które mogą być ponownie wykorzystane. Produkty i rozwiązania Hunter Douglas są zaprojektowane również tak, aby poprawić klimat w pomieszczeniach i zaoszczędzić energię. Wykazano, że hałas urządzeń i rozmów negatywnie wpływa na komfort pracy i wydajność pracowników. Sufity akustyczne Hunter Douglas mają współczynniki redukcji hałasu αw do 1,00. Rozpraszają także światło dla poprawy komfortu wizualnego i wprowadzają światło dzienne do przestrzeni, zmniejszając zużycie energii potrzebnej do sztucznego oświetlenia. Idealne do projektów, w których jakość powietrza jest priorytetem, gdyż prawie wszystkie produkty Hunter Douglas spełniają normy niskiej emisji dla certyfikatów Greenguard i Greenguard Gold. Przestrzenie wewnętrzne zaprojektowane w jasnych kolorach i z minimalnym 70% współczynnikiem odbicia światła na sufitach i ścianach mogą znacznie zmniejszyć wymagania dotyczące sztucznego oświetlenia, zmniejszając zużycie energii. Firma Hunter Douglas stosuje produkty i materiały, dla których dostępne są informacje o cyklu życia i które mają preferowany pod względem środowiskowym, ekonomicznym i społecznym wpływ na ludzi i środowisko.

Ciągłe badania i rozwój firmy Hunter Douglas w celu stworzenia produktów sufitowych, które są bardziej przyjazne dla środowiska, przyczyniają się do ogólnej wydajności budynku, jak również do certyfikacji LEED poprzez optymalizację oświetlenia dziennego oraz poprawę komfortu akustycznego i wydajności energetycznej. Hunter Douglas jest także zaangażowany w ochronę naszych lasów dla przyszłych pokoleń. Wiele z drewnianych sufitów w ofercie firmy posiada certyfikat FSC, świadczący o przyjaznym dla lasów zarządzaniu zasobami i zmniejszaniu wpływu na środowisko poprzez promowanie odpowiedzialnej konsumpcji.

Ponadto Hunter Douglas jest zaangażowany w tworzenie produktów, które są bezpieczne w użyciu i nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych ani nie mają szkodliwego wpływu na zdrowie. Te, które są certyfikowane zgodnie z OEKO-TEX® Standard 100 przyczyniają się do wysokiego i skutecznego bezpieczeństwa konsumenta. Mają także deklarację EPD, potwierdzającą drogę od wydobycia surowców potrzebnych do produkcji, po ostateczną utylizację lub ponowne wykorzystanie. Jako członek TAIM firma jest ponadto zobowiązana do przeprowadzenia audytu swojego zakładu produkcyjnego pod kątem wymagań programu certyfikacji TAIM.

Hunter Douglas w trosce o ludzi i środowisko. Jak powstają systemy sufitowe Hunter Douglas
Fabryka Norblina w Warszawie, proj. PRC Architekci; fot. Hunter Douglas
HeartFelt® Multipanel to najnowsze rozwiązanie firmy Hunter Douglas, które umożliwia tworzenie sufitów o intrygującym wyglądzie z wyjątkowymi właściwościami akustycznymi. Filc, który naturalnie pochłania dźwięk, redukuje hałas otoczenia i zwiększa wydajność pracy. Oprócz paneli o wymiarach 60x30 mm, linia produktowa oferuje nowe rozmiary: 80x35, 130x35 i 180x35 mm, które dostępne są w kolorze białym, czarnym oraz w trzech odcieniach szarości. Linia HeartFelt® Multipanel w 100% nadaje się do recyklingu i posiada brązowy certyfikat Cradle to Cradle Certified™.
HeartFelt® Origami to najnowszy produkt HeartFelt® firmy Hunter Douglas. Powstał z inspiracji japońską techniką składania papieru, która filcowym panelom nadaje dodatkową sztywność. Panele mają doskonałe właściwości akustyczne oraz wyjątkowo atrakcyjne wykończenie. Dzięki pięciu różnym rozmiarom, projektant ma również swobodę w wyborze kształtów lub ich kombinacji, które najlepiej pasują do danej przestrzeni.
Solid Wood Grid Drewniane sufity typu Grid oferowane przez firmę Hunter Douglas dostępne są zarówno w wariancie z drewna litego, jak i z płyt fornirowanych i stanowią przyjazne środowisku i naturalne rozwiązanie do wszystkich typów budynków. Drewno to oczywisty wybór w przypadku dużych projektów budowlanych. Jest przyjazne dla środowiska i stanowi jedyny materiał budowlany, który jest całkowicie neutralny pod względem emisji CO2 oraz w pełni zdatny do recyklingu. W ofercie jest wiele gatunków drewna o rożnych właściwościach. Sufity systemowe typu Grid można optymalizować pod względem kształtu i wymiarów, dostosowując je do konkretnych wymagań projektu. Montaż i demontaż systemu jest łatwy. Solid Wood Grid i Veneered Wood Grid to niepowtarzalne sufity i ściany.
HeartFelt® Modułowy sufit filcowy o niewiarygodnych właściwościach akustycznych i oryginalnym wyglądzie. Szeroki wybór wielkości i kształtów oraz bogata gama kolorystyczna.
Baffle Tavola Lamelowe systemy sufitowe Hunter Douglas pozwalają tworzyć projekty oparte na idealnie biegnących liniach. Są proste w instalacji i ułatwiają dostęp do sufitu oraz do mediów, takich jak światło, głośniki, zraszacze itp.
Concrete Veneer Perforowana płyta MDF Concrete Veneer pokryta jest cienką cementową warstwą, co pozwala uzyskać estetyczną, nieodróżnialną od konwencjonalnego betonu powierzchnię, która pochłania hałas z otoczenia i jest lekka.