Inny wymiar ściany

i

Autor: materiały prasowe Wizualizacja jadalni z wykorzystaniem modułów Made for Bed, projekt: Daria Szydło D2 studio

Inny wymiar ściany

2017-10-11 14:00

Panele ścienne kojarzą się raczej z przestrzeniami komercyjnymi lub biurowymi, ale z powodzeniem możemy wykorzystać je także we wnętrzach mieszkalnych. Czym kierować się przy wyborze wzorów do stosunkowo niewielkich domowych pomieszczeń?

Panele używane są głównie ze względów na właściwości poprawiające warunki akustyczne oraz tworzenie ciekawych dominant kolorystycznych lub fakturowych. We wnętrzach mieszkalnych świetnie sprawdzą się więc w pomieszczeniach kina domowego, pokojach dziennych lub też sypialni.

Szwedzka pracownia Form Us With Love stworzyła markę Baux, która oferuje wiórowe panele ścienne o dobrych właściwościach dźwiękochłonnych. Nowa kolekcja Baux jest nie tylko ekologiczna, pomaga bowiem obniżyć koszty ogrzewania jak twierdzą producenci, ale występuje też w sześciu kształtach o dwóch rozmiarach. Kolorystyka grupowana jest według tonacji kojarzących się z nazwami: Clouds, Woods, Sky & Sea, Sunset, oraz Earth & Mountain.

Panele ścienne tworzą często duże, przeskalowane wzory naśladujące tapicerowane meble. Tak jest w przypadku poliuretanowych paneli dekoracyjnych – Wing, Coral i Ray z kolekcji Arstyl, które dla marki NMC zaprojektował dizajner Przemysław Mac Stopa. Kształt paneli inspirowany był naturalnymi, geometrycznymi i organicznymi formami. Elementy można układać indywidualnie, tworząc ciekawe wzory na ścianie lub pokrywać nimi całe powierzchnie. Te stosunkowo lekkie moduły montuje się przy pomocy specjalnego kleju. Biała matowa farba podkładowa gwarantuje optymalną przyczepność warstwy wykończeniowej.

Alternatywą dla paneli gipsowych są miękkie panele tapicerowane. Ogromny ich wybór oferuje polska firma Dappi. Występują w siedmiu geometrycznych kształtach i wielu rodzajach tkanin. Producent poleca je zwłaszcza do sypialni czy pokoju dziecięcego. Systemem, który powstał z założenia jako wezgłowie łóżka, są tapicerowane panele Made for Bed projektu KMK Studio. To interesujący przykład tego, w jaki sposób zapotrzebowanie na produkt wykreowało markę. Autorzy pomysłu – Kamila Badowska-Chuć, Maja Bochniak i Krzysztof Chuć – opracowali aplikację pozwalającą na stworzenie panelu pod wymiar, angażując klienta w proces wyboru kształtu, rozmiaru, kolorystyki i wykończenia. Zachęcają do mieszania kolorów i tkanin oraz nadawania każdej ścianie indywidualnego charakteru.

Panele wykonane ze specjalnej pianki, w dotyku przypominającej aksamit, a dodatkowo łatwej w czyszczeniu, produkuje też firma Fluffo. Mają one doskonałe właściwości dźwiękochłonne. Zamontowane obok siebie elementy tworzą ciekawe wzory i definiują przestrzeń. Firma oferuje duży wybór form w różnej kolorystyce. Wzór Cube ma niewielkie wymiary (25 x 25 cm) i przez to nadaje się po pomieszczeń domowych. Jego powierzchnia jest ścięta pod skosem. Dzięki różnicy wysokości przeciwległych krawędzi tworzy na ścianie rzeźbiarski efekt, który można jeszcze wzmocnić, stosując różnorodne kolory. Natomiast panele Flow 2.0 (50 x 35,5 cm) najefektowniej prezentują się w jednej gamie kolorystycznej.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem do zagospodarowywania ścian są zielone ogrody wertykalne. Na rynku pojawiło się już kilka systemów z w pełni zautomatyzowanymi rozwiązaniami. Zielona ściana pełni funkcję filtra powietrza z roślinami antysmogowymi lub ogródka z ziołami. System Pixel Garden (Garden Spot) oparty jest na modułach. Każdy składa się ze skrzynki i dwóch wyjmowanych doniczek – takie rozwiązanie sprawia, że kompozycję zieleni można dowolnie zmieniać, łatwe jest serwisowanie ściany oraz wymiana roślin. Do wyboru są dwa rozmiary modułów Pixel Garden o średnicy doniczki 9 cm oraz 14 cm. System ten przeznaczony jest do samodzielnego montażu. Podobnie działający, chociaż bardziej kompleksowy, jest system Vicinity Garden. Tu ściana ma bardziej określone ramy, a zbiornik na wodę i pompa stanowią element kompozycji. Równie zaawansowane rozwiązanie proponuje Greenwall Solutions, gdzie możliwość montażu na ścianie nie ogranicza się do czworokąta.

Rozmaitość materiałów używanych przez producentów pozwala na nietypowe zaaranżowanie domowej przestrzeni, a odpowiedni dobór paneli – odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców.