Architektura MuratorTechnikaJak budować odpowiedzialnie? Ślad węglowy domu jednorodzinnego pod lupą: raport

Jak budować odpowiedzialnie? Ślad węglowy domu jednorodzinnego pod lupą: raport

Jakie decyzje projektowe wpływają na emisję gazów cieplarnianych? Ile dwutlenku węgla emituje tak naprawdę dom jednorodzinny w poszczególnych fazach cyklu życia? I w jaki sposób obniżyć jego ślad węglowy? Dostępny jest już raport „Ślad węglowy domu jednorodzinnego pod lupą” opracowany przez Grupę Saint-Gobain, Krajową Agencję Poszanowania Energii i biuro projektowe HomeKONCEPT.

Ile dwutlenku węgla wyemituje nowy dom w ciągu 50 lat? Raport

Według najnowszego opracowania IPCC, naukowego ciała doradczego Organizacji Narodów Zjednoczonych, jesteśmy dosłownie o krok od przegrzania planety, czyli punktu, po którym walka ze zmianami klimatu stanie się niemożliwa. Jak podają autorzy dokumentu, jeśli chcemy utrzymać wzrost temperatur na świecie poniżej 1,5°C, to możemy uwolnić do atmosfery jeszcze tylko 400 mld ton dwutlenku węgla. Jest to równowartość około 10 lat obecnych emisji.

Zła urbanistyka, niewłaściwe nawyki transportowe, powierzchowne podejście do ekologii – wszystko to wpływa na kryzys klimatyczny. Dlatego należy projektować przede wszystkim budynki trwałe, dopasowane do wysokich norm budowlanych, a więc bardziej zrównoważone, energooszczędne – tłumaczy architekt Marcin Śniegowski, właściciel krakowskiej pracowni HomeKONCEPT w raporcie „Ślad węglowy domu jednorodzinnego pod lupą”. Twórcy publikacji prezentują zależności pomiędzy wysokimi standardami budowlanymi i praktykami na placu budowy, a wielkością emisji CO2e. W opracowaniu znajdziemy nie tylko szczegółową analizę śladu węglowy budownictwa jednorodzinnego, ale też poszczególnych etapów procesu projektowo-wykonawczego, które architekci powinni wziąć pod uwagę, by budować bardziej ekologiczne miejsca do życia.

Ślad węglowy to słowo klucz w dyskusji o wpływie człowieka na stan środowiska. W pewnym momencie obserwowaliśmy obsesję przeliczania najdrobniejszych czynności i produktów codziennego użytku na wielkości emitowanego dwutlenku węgla. Tymczasem nikt nie przyjrzał się temu, co jest najbliżej, czyli domy, budynki jednorodzinne – mówi Henryk Kwapisz, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych SAINT-GOBAIN. Wraz z Krajową Agencją Poszanowania Energii i biurem architektonicznym HomeKONCEPT zwracamy w naszej analizie uwagę na wpływ branży budowlanej na emisję CO2, a co za tym idzie na rolę świadomych inwestorów.

Ile dwutlenku węgla wyemituje nowy dom w ciągu 50 lat? Raport

W stronę Europejskiego Zielonego Ładu

Autorzy raportu wskazują na pozytywną rolę, jaką w tym procesie odrywać mogą nowe Warunki Techniczne. Ich wprowadzenie pod koniec ubiegłego roku stanowiło kolejny krok do realizacji Europejskiego Zielonego Ładu – unijnej strategii, która sprawić ma, że do 2050 roku stary kontynent stanie się neutralny dla klimatu. Eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii porównali, jaki jest ślad węglowy tego samego domu, który spełnia wymagania aktualnie obowiązujących Warunków Technicznych i wymagania, które obowiązywały do 2020 roku. Różnica wyniosła aż 24,8 t CO2e w ciągu 50 lat życia budynku! Obliczyli też, że trzy obiekty w standardzie WT 2021 zużywają w 50-letniej eksploatacji tyle energii, co dwa budynki WT 2017 w takim samym czasie eksploatacji.

– Publikacja pokazuje, jaki jest ślad węglowy w całym cyklu życia typowego budynku, którego projekt można realnie kupić w pracowni architektonicznej. W ten sposób chcemy skierować dyskusję o zrównoważonym budownictwie na sektor mieszkaniowy. Pokazujemy poprzez konkretne wyniki, jak spełnienie warunków technicznych z ostatnich dwóch aktualizacji, przekłada się na wpływ na środowisko. I tym samym wskazujemy skuteczność konkretnych rozwiązań architektonicznych – mówi architekt Michał Pierzchalski, ekspert Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

Pełna wersja raportu jest dostępna bezpłatnie na stronie: www.isover.pl/slad-weglowy-domu.

Ile dwutlenku węgla wyemituje nowy dom w ciągu 50 lat? Raport
Tagi:
Victory Boogie Woogie: holenderski ekotunel Victory Boogie Woogie to najbardziej ekologiczny tunel w Europie. Tak przynajmniej twierdzą jego projektanci. Znajduje się na trasie Rotterdamsebaan, która połączyła w tym roku obwodnicę Hagi z autostradami A4 i A13.
Barometr zdrowych domów 2021 Zapraszamy na premierę kolejnej edycji raportu Barometr zdrowych domów. W spotkaniu on-line udział wezmą m.in. Agnieszka Sosnowska, dyrektor Departamentu Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich i Kamil Wyszkowski,  przedstawiciel UN Global Compact Network Poland.
Ślad węglowy w cyklu życia budynku: spotkanie on-line Koło Zrównoważonej Architektury OW SARP i PLGBC zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Architektura Kryzysu Klimatycznego, tym razem poświęcone różnym fazom cyklu życia budynków. W dyskusji udział wezmą Małgorzata Dembowska, Agnieszka Kalinowska-Sołtys oraz Mateusza Płoszaj-Mazurek.
Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny Voxel to prototyp zaawansowanego ekologicznie budynku, który może stać się schronieniem na przykład podczas kwarantanny. W parku przyrodniczym Collserola zbudowali go studenci z barcelońskiej szkoły architektury IAAC.
Zielona Stolica Europy 2023: cztery polskie miasta walczą o tytuł Zielonej Stolicy Europy Warszawa, Kraków, Gdańsk i Rzeszów znalazły się wśród 16 miast zaproszonych do udziału w konkursie na Zieloną Stolicę Europy organizowanym przez Komisję Europejską. O tym, które z nich zdobędzie ten prestiżowy tytuł dowiemy się we wrześniu.
Zabytki Dolnego Śląska. Renowacja w stylu eko Po raz trzeci rozstrzygnięty został polsko-niemiecki konkurs Zabytek – nie zapomnij! Denkmal – denk mal dran! Ma on podkreślać znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiej, wspólnej przestrzeni kulturowej oraz przyczyniać się do zrozumienia relacji między zrównoważonym rozwojem i dziedzictwem.