Architektura MuratorTechnikaPawilon obserwacyjny w Górach Skandynawskich

Pawilon obserwacyjny w Górach Skandynawskich

Obiekt stanął w obrębie Parku Narodowego Dovrefjell, architekci starali się więc do minimum ograniczyć ingerencję w teren, usuwając jedynie luźne odłamki skał i elementy organiczne oraz trasując miejsce pod ścianę fundamentową. Sam fundament zakotwili za pomocą dwunastu prętów ze stali nierdzewnej średnicy 2 cm i długości 1,5 m.

Pawilon obserwacyjny w Górach Skandynawskich
Pawilon obserwacyjny w Norwegii, proj.: Snøhetta. Szklana elewacja od strony północnej. Wewnętrzny rdzeń z drewna nawiązuje formą do lokalnych skał. Fot.: Diephotodesigner.de OHG 2010
Pawilon do obserwacji dziko żyjących reniferów (Tverrfjellhytta – Norwegian Wild Reindeer Centre Pavilion)Hjerkinn, Dovre, Norwegia
AutorzySnøhetta
KonstrukcjaDr.Techn. Kristoffer Apeland AS, Trond Gundersen
Generalny wykonawcaPrebygg AS
Wykonawca elementów drewnianychDjupevaag Ship Builders AS
Podwykonawca elementów stalowychLonbakken AS
Podwykonawca elementów szklanychSkandinaviska Glassystem AB
InwestorNorwegian Wild Reindeer Centre
Powierzchnia całkowita90.0 m²
Data realizacji (początek)2010
Data realizacji (koniec)2011
Koszt inwestycji4 000 000 NOK

Pawilon zlokalizowano na obrzeżach parku narodowego Dovrefjell na wysokości 1250 m n.p.m., w miejscu, z którego roztacza się spektakularny widok na górę SnØhetta.

Budynek ma 90 m2 i służy między innymi jako punkt obserwacji dziko żyjących reniferów dla przybywających tu licznie turystów. Rejon Dovre i jego malowniczy krajobraz odgrywa istotną rolę w norweskiej tradycji, dlatego architekci postanowili ograniczyć swoją ingerencję do minimum i bezpośrednio odnieść się do otoczenia – wewnątrz prostopadłościennej obudowy wykonanej ze szkła i stali umieszczono wielokrzywiznową konstrukcję z drewna przypominającą skałę poddawaną przez wiele lat działaniu deszczy i porywistych wiatrów.

Pawilon obserwacyjny w Górach Skandynawskich
Pawilon do obserwacji reniferów w Norwegii, proj.: Snøhetta, fot.: Diephotodesigner.de OHG 2010

Konstrukcja

Do budowy pawilonu użyto wielu naturalnych materiałów, wykorzystując jednocześnie najnowsze technologie pozwalające na precyzyjne wycięcie z drewna nieregularnej formy w oparciu o trójwymiarowy model cyfrowy. Rdzeń z belek sosnowych wykonała firma specjalizująca się w budowie statków. Elementy łączono tylko przy użyciu drewnianych kołków. Od strony południowej, gdzie nie ma szklanej elewacji, rdzeń pokryto naturalnym impregnatem – smołą drzewną.

Nośne elementy konstrukcji budynku posadowiono bezpośrednio w skale. Teren istniejący naruszono w możliwie najmniejszym stopniu, usuwając jedynie luźne odłamki skały i elementy organiczne oraz trasując miejsce pod ścianę fundamentową.

Fundament zakotwiono w skale za pomocą dwunastu prętów ze stali nierdzewnej średnicy 2 cm i długości 1,5 m. Między ścianami fundamentowymi wylano obustronnie zbrojoną płytę żelbetową o grubości 25 cm wykonaną na podsypce ze żwiru i tłucznia.

Do budowy stropów zastosowano płyty kanałowe HD400, które oparto na ścianach wykonanych z dwuteowników stalowych HEA180 łączonych spawaniem w sztywną przestrzennie ramę. Łączenia między płytami dodatkowo zbrojono, dzięki czemu zadaszenie stanowi konstrukcyjnie jednolitą tarczę.

Dach przedłużono poza obrys ścian szczytowych stalowymi wspornikami o wysięgu 1,5 m montowanymi do płyty stropowej za pomocą sworzni. Konstrukcję dachu obłożono od wierzchu i od spodu blachą stalową.

Do budowy ścian zastosowano szkło niskożelazowe o wysokim stopniu przezroczystości, a szyby stabilizowano jedynie pionowymi stalowymi wspornikami o wysokości 80 cm zamontowanymi w płycie dennej. Tafle szklane są łączone fugami silikonowymi o szerokości 6-8 mm i mocowane po obwodzie do stalowej konstrukcji wsporczej za pomocą silikonu.