Architektura MuratorTechnikaPrefabrykowane, modułowe dachy szklane - atrakcyjny wygląd oraz prosta i szybka obsługa projektu

Prefabrykowane, modułowe dachy szklane - atrakcyjny wygląd oraz prosta i szybka obsługa projektu

VELUX Commercial oferuje rozwiązania w zakresie oświetlenia dziennego i wentylacji dla budynków przemysłowych, publicznych i komercyjnych: modułowy system szklenia Świetliki modułowe został niedawno dodany do kompleksowego portfolio produktów na polskim rynku. Pierwsze polskie projekty z nowym innowacyjnym rozwiązaniem świetlików zostały już zrealizowane i przekonały wszystkie zaangażowane strony. Zaletą świetlika jest niezawodna jakość, właściwości materiału oraz prefabrykacja elementów, która umożliwia prostą i szybką obsługę we wszystkich fazach procesu budowlanego.

Prefabrykowane, modułowe dachy szklane - atrakcyjny wygląd oraz prosta i szybka obsługa projektu
Szkoła podstawowa w Schongau, proj. balda architekten; fot. Boris Storz

Świetliki modułowe to wysokiej jakości, a także innowacyjny system świetlików, który wprowadza naturalne światło i świeże powietrze do budynków publicznych i komercyjnych. Koncepcja rozwiązania polega na standaryzowanych modułach, które idealnie łączą się ze sobą tworząc bezszwowy, wodoszczelny system. Poszczególne elementy można łączyć w różnych konfiguracjach świetlików dachowych, takich jak pasma ciągłe lub świetliki dwuspadowe. Zastosowanie znormalizowanego modułu przynosi wiele korzyści, takich jak proste i szybkie planowanie i instalacja.

VELUX Commercial to niezawodna jakość

Całkowita prefabrykacja systemu jest zauważalna na wszystkich etapach procesu. Wszystkie komponenty są produkowane i montowane w tej samej, ściśle kontrolowanej linii produkcyjnej, co oznacza, że mają całkowicie identyczne właściwości i jednolitą jakość. Moduły posiadają oznaczenie CE, są dostarczane z obróbkami blacharskimi właściwymi dla danego projektu, a także charakteryzują się 30-letnią żywotnością (zgodnie z normą EN 17213).

Prefabrykowane, modułowe dachy szklane - atrakcyjny wygląd oraz prosta i szybka obsługa projektu
Lister Markt w Sylt, proj. IGA-Haus; fot. Andrea Flak Fotografie

Profile wykonane są z pultrudowanego materiału kompozytowego (80% włókno szklane, 20% poliuretan), co zapewnia szczególnie wysoką stabilność, doskonałą sztywność wymiarową i wytrzymałość profili na zginanie. Przy szybie 2-szybowej cały system wraz z obróbką blacharską osiąga już wartość UW na poziomie 1,4 W/(m2K), którą można poprawić do nawet 0,86 W/(m²K) w zależności od wariantu szyby. Modułowe okna dachowe VELUX posiadają również znaną i powszechną deklarację EPD (Environmental Product Declaration).

Moduły są dostarczane w stanie gotowym do montażu i mogą być szybko i łatwo zmontowane na miejscu za pomocą innowacyjnego systemu montażowego bez konieczności regulacji i obróbki. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić miejsce na placu budowy, ale także czas pracy monterów i dźwigu - dach można uszczelnić w ciągu kilku dni, niezależnie od pogody.

Prefabrykowane, modułowe dachy szklane - atrakcyjny wygląd oraz prosta i szybka obsługa projektu
fot. VELUX Commercial

Kluczowe zagadnienia

Świetliki modułowe zostały zaprojektowane wspólnie z biurem architektonicznym Foster + Partners i zostały już z powodzeniem zainstalowane we wszystkich krajach europejskich, takich jak Niemcy, Dania, Francja i Austria - nawet w Polsce istnieją już projekty, w których zastosowano to rozwiązanie wykorzystujące światło dzienne. Nowoczesny system świetlików przekonuje smukłymi belkami i ukrytymi napędami łańcuchowymi, dzięki którym nie ma widocznej różnicy między modułami otwieranymi i stałymi. Eliminuje to przeszkadzające wizualnie elementy i pozwala uzyskać elegancki wygląd. Smukła konstrukcja maksymalizuje ilość światła dziennego wpadającego do budynku i oświetlającego pomieszczenia.

Zintegrowana ochrona przeciwsłoneczna dla przyjemnego klimatu w pomieszczeniach

Światło dzienne, świeże powietrze i zdrowy klimat wewnętrzny są głównymi aspektami w projektowaniu budynków przemysłowych, publicznych i komercyjnych. Ponieważ jednak zbyt duża ekspozycja na światło dzienne powoduje dyskomfort, należy zawczasu podjąć odpowiednie środki. Specjalnie produkowane, dopasowane do potrzeb klienta rolety przeciwsłoneczne mogą służyć do ochrony przed przegrzaniem i olśnieniem. Rolety są utrzymywane w napięciu i gładko przez stabilne mocowanie z cienkiej linki stalowej, filigranowe druty prowadzące pasują do eleganckiego wyglądu systemu. Tkaniny trudnopalne dostępne są w kolorze białym, szarym i czarnym.

Od projektu, poprzez planowanie, aż do montażu - nasz prefabrykowany system modułowy oferuje szereg korzyści dla Twojego projektu budowlanego. Odkryj więcej informacji, szczegółowe filmy o produktach i wgląd w produkcję na stronie internetowej: commercial.velux.pl.

Prefabrykowane, modułowe dachy szklane - atrakcyjny wygląd oraz prosta i szybka obsługa projektu
fot. VELUX Commercial

Jesteśmy firmą VELUX Commercial

Grupa VELUX od ponad 75 lat wprowadza do domów ludzi światło dzienne i świeże powietrze. Dzięki VELUX Commercial obszar działalności został rozszerzony o rynek przemysłowy, publiczny i komercyjny. Przyjemny i zdrowy klimat wewnętrzny ma kluczowe znaczenie nie tylko we własnych czterech ścianach, ale także w miejscu pracy, w szkołach i we wszystkich obiektach rekreacyjnych. Wystarczająca ilość naturalnego światła i świeże powietrze mają pozytywny wpływ na nasze zdolności poznawcze, procesy biologiczne i postrzeganie pomieszczenia.

Utworzony w tym celu w 2019 roku pion biznesowy VELUX Commercial obejmuje Wasco, Vitral oraz Grupę JET i zatrudnia łącznie prawie 1200 osób w sprzedaży, produkcji i administracji w 13 krajach. Polska placówka znajduje się we Wrześni i stanowi uzupełnienie VELUX Polska w Warszawie. Rozszerzone portfolio produktów obejmuje kopuły świetlików i okna do dachów płaskich, pasma świetlne łukowe, systemy oddymiania SHEV oraz nowe rozwiązania w zakresie światła dziennego – szklane świetliki modułowe.

Modelowy budynek modułowy: wspólny projekt Politechniki Krakowskiej oraz firm DMDmodular i Lightoffo Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniło wykonawcę modelowego budynku modułowego, który już w przyszłym roku powstać ma w Mysłowicach. To wspólne przedsięwzięcie naukowców, projektantów i technologów z Politechniki Krakowskiej, spółki DMDmodular i Lightoffo.
Drewniane domy modułowe od BXB studio BXB studio Bogusława Barnasia dla firmy FIBOHOME zaprojektowało system modułowych domów drewnianych. Poszczególne moduły można dowolnie konfigurować, tworząc różne typologie obiektów.
Najlepszy wieżowiec roku 2020 International Highrise Award to prestiżowa międzynarodowa nagroda przyznawana co dwa lata innowacyjnym wieżowcom. W tym roku otrzymały ją mieszkalne wieże Norra Tornen w Sztokholmie autorstwa OMA.
Cyfrowa fabrykacja w praktyce: eksperymentalne pawilony z ICD Stuttgarcie i ETH w Zurychu Projektowanie pawilonów to architektoniczne laboratorium w mikroskali, pozwalające na testowanie nowych rozwiązań materiałowych i metod produkcji, zanim na stałe zagoszczą na placu budowy. To działania badawcze i eksperymentalne, dlatego prym wiodą w nich czołowe uczelnie architektoniczne takie jak ICD w Stuttgarcie czy katedra prowadzona przez duet Gramazio i Kohler na ETH w Zurychu.
Mobilne izby przyjęć projektu Polaków Firma JR Modular Systems rozpoczyna produkcję mobilnych izb przyjęć dla polskich szpitali. W zaprojektowaniu rozwiązania pomagają specjaliści: Grzegorz Buława, architekt z doświadczeniem w branży medycznej, oraz Mariusz Stwora, inżynier, który zadba o odpowiednią wentylację modułów.
Mieszkanie Plus Toruń: pierwsze osiedle z prefabrykatów w ramach programu Mieszkanie Plus od S.A.M.I Architekci W ramach programu Mieszkanie Plus Toruń zyska pierwsze nowoczesne osiedle w technologii prefabrykacji. Za projekt zespołu odpowiada warszawska pracownia  S.A.M.I Architekci.