Architektura MuratorTechnikaProjektowanie z myślą o czystym i bardziej higienicznym środowisku w miejscu pracy

Projektowanie z myślą o czystym i bardziej higienicznym środowisku w miejscu pracy

Przestrzeń pracy projektowana z myślą o użytkownikach i zadaniach, jakie przed nimi stoją nie tylko ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków, ale często jest też kartą przetargową w walce o najlepszego pracownika. Jak stworzyć dobrą i inspirującą atmosferę w miejscu pracy.

Projektowanie z myślą o czystym i bardziej higienicznym środowisku w miejscu pracy
Dyson Purifier Cool™ Formaldehyde TP09 oczyszczacz powietrza z funkcją wentylatora; fot. Dyson Polska

W ciągu ostatnich dwóch lat świat uległ ogromnej zmianie. Zmieniły się nasze zwyczaje, oczekiwania i potrzeby, także te związane z organizacją pracy. Wiele firm przeszło na pracę zdalną lub hybrydową na czas pandemii i w tym systemie pozostaje do dziś, jednak większość organizacji widzi więcej korzyści płynących z obecności pracowników w biurze. Otwarta komunikacja, bezpośrednie interakcje i współdzielenie przestrzeni przyczyniają się do budowania poczucia przynależności pracownika do firmy, większego zaangażowania, a w efekcie do lepszej współpracy i osiągania wspólnych, często wysoko postawionych celów.

Coraz więcej mówi się o tym, jak ważne jest przyjazne miejsce pracy, w którym pracuje się nam dobrze, i w którym możemy się rozwijać. Dbanie o ten aspekt to podstawa rozwoju każdej firmy. Na to, czy czujemy się w pracy bezpiecznie, komfortowo i na swoim miejscu, składa się wiele elementów, przede wszystkim kultura organizacji bazująca na wzajemnym szacunku i rozumieniu potrzeb. Co jeszcze pomaga tworzyć dobrą i inspirującą atmosferę?

Na pewno są to odpowiednie warunki i organizacja przestrzeni, takie jak dopasowane oświetlenie, ergonomiczne meble, dobrze wyposażone zaplecze socjalne i sanitarne. Przestrzeń, która jest zaprojektowana z myślą o użytkownikach i zadaniach, jakie przed nimi stoją zdecydowanie poprawia komfort pracy, ale też jest często kartą przetargową w walce o najlepszego pracownika. Od dawna wiedzą o tym architekci stojący za projektami biur dla Google, w których troska o dobre samopoczucie i wspieranie kreatywnego myślenia jest wpisane w każdy projekt. W warszawskim biurze Google przy ul. Emilii Plater, w którym pracuje ponad 400 osób z całego świata, znajdują się przestrzenie wspólne, restauracja, pokoje gier, siłownia, bieżnia umożliwiająca jednoczesne ćwiczenie i pracę, kuchnia ze stołem bilardowym.

Projektowanie z myślą o czystym i bardziej higienicznym środowisku w miejscu pracy
Dyson Purifier Cool™ Formaldehyde TP09 oczyszczacz powietrza z funkcją wentylatora; fot. Dyson Polska

Niezależnie od charakteru pracy w każdym biurze oprócz ergonomii i designu najważniejsze jest bezpieczeństwo pracowników, a w związku z tym czystość i higiena, która jest kluczowa dla zdrowia i komfortu życia, czyli zaspokojenia podstawowych potrzeb.

Bezpieczeństwo i higiena przestrzeni biurowych jeszcze nigdy nie były tak ważne jak teraz, dlatego zespoły naukowców, inżynierów i mikrobiologów firmy Dyson opracowały technologię dostarczającą innowacyjne rozwiązania dla biznesu w postaci oczyszczaczy powietrza z funkcją wentylatora, odkurzaczy i suszarek do rąk z filtrem HEPA, które pomagają tworzyć czyste i bezpieczne środowisko pracy.

Oczyszczacze powietrza Dyson, które wyłapują 99,95% zanieczyszczeń o wielkości zaledwie 0,1 mikrometra, w tym formaldehyd, wirusy, bakterie i alergeny, gwarantują dobry i zdrowy klimat w pomieszczeniu, zwłaszcza użytkowanym jednocześnie przez wiele osób. Dzięki wydajnej cyrkulacji skutecznie usuwają zanieczyszczenia powstające w wyniku eksploatacji urządzeń biurowych, takich jak drukarki, czy niszczarki dokumentów, z całego pomieszczenia. Automatycznie wykrywają, wyłapują i zatrzymują zanieczyszczenia, zapewniając czystsze powietrze. Oczyszczacze Dyson są całkowicie uszczelnione zgodnie ze standardem HEPA H13, co zapobiega ponownemu przedostawaniu się zanieczyszczeń do powietrza. To, co trafia do środka, pozostaje w środku.

Projektowanie z myślą o czystym i bardziej higienicznym środowisku w miejscu pracy
Suszarki Dyson Airblade Wash+Dry; fot. Dyson Polska

Czystość w pomieszczeniach to także regularne odkurzanie podłóg, które dzięki bezprzewodowym odkurzaczom Dyson jest proste i szybkie. Najnowsze modele posiadają wbudowany czujnik, który na bieżąco mierzy i liczy cząsteczki kurzu – automatycznie dopasowując moc ssania do rodzaju zanieczyszczeń. Ekran LCD pokazuje w czasie rzeczywistym, co zostało zebrane przez odkurzacz, wyświetlając dowód dokładnego sprzątania. Precyzyjnie ustawiony laser w elektroszczotce Laser Slim Fluffy™ wykrywa cząsteczki niewidoczne na pierwszy rzut oka oraz sprawia, że niezauważalny kurz staje się widoczny – dzięki czemu sprzątanie jest niezwykle efektywne. Główna elektroszczotka usuwa kurz, włosy i sierść ze wszystkich rodzajów powierzchni, posiada wbudowaną Technologię DLS™, która inteligentnie dopasowuje moc ssania do rodzaju odkurzanej powierzchni, a to oznacza oszczędność energii.

Jednak najbardziej kluczowym dla utrzymania higieny w miejscach publicznych, a takim jest miejsce pracy, jest zaplecze sanitarne, czyli łazienki i ich wyposażenie. Wilgotne, niedokładnie osuszone po myciu dłonie mogą przenosić do 1000 razy więcej bakterii niż suche i stanowić poważne zagrożenie, dlatego tak ważne jest szybkie i dokładne suszenie.

Technologia Dyson Airblade umożliwia higieniczne suszenie rąk czystym powietrzem. Bezdotykowe czujniki wykrywają dłonie i uruchamiają nawiew powietrza przefiltrowanego filtrem HEPA, który wyłapuje 99,95% cząstek o wielkości zaledwie 0,1 mikrometra. Usuwa również bakterie i wirusy, jest więc w pełni bezpiecznym i komfortowym rozwiązaniem rekomendowanym do przestrzeni publicznych.

Projektowanie z myślą o czystym i bardziej higienicznym środowisku w miejscu pracy
Suszarka do włosów Dyson Supersonic, suszarka Dyson Airblade 9kJ, Dyson Purifier Cool™ Formaldehyde TP09 oczyszczacz powietrza z funkcją wentylatora, suszarka Dyson Airblade Wash+Dry; fot. Dyson Polska

Nie bez znaczenia jest również krótki czas suszenia wynoszący 10-14 sekund, co pomaga usprawnić duże natężenie ruchu w miejscach publicznych, a do tego zapotrzebowanie na energię elektryczną jest bardzo niskie, co obniża koszty eksploatacji.  Suszarka do rąk Dyson Airblade 9kJ zużywa 9,1 kilodżuli energii na suszenie, co powoduje, że praca w trybie Eco jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. To oznacza również, że suszarka do rąk Dyson Airblade 9kJ emituje do 85% mniej CO2 niż jednorazowe ręczniki papierowe i dodatkowo nie generuje trudnych do utylizacji odpadów papierowych.

Na komfort użytkowania suszarki do rąk Dyson Airblade mają wpływ również parametry akustyczne, o które zadbali inżynierowie Dyson. W celu zminimalizowania hałasu w łazience została wyposażona w tłumiki wykonane z pianki otwartokomórkowej i perforowane tarcze, które redukują hałas w miarę przepływu powietrza przez silnik. To wszystko sprawia, że łazienka pozostaje nie tylko czystym, ale także cichym pomieszczeniem.

Uzyskaj wsparcie projektowe:

Tagi:
Siedziba firmy Red Bull w Warszawie: nowoczesna przestrzeń w starym forcie Na potrzeby nowej siedziby firmy Red Bull zaadaptowano halę z lat 70. na terenie Fortu Mokotów. Architekci z biura MXCF wyeksponowali prefabrykowaną konstrukcję obiektu i zaaranżowali  półotwarte strefy dla różnych grup pracowników.
Restauracja Paprotna w Rybniku: śląski minimalizm według pracowni MOJO Architekci z pracowni MOJO stanęli przed wyzwaniem całkowitej metamorfozy jednego z lokali gastronomicznych w Rybniku. W nawiązaniu do nazwiska właścicieli, zaproponowali autorskie elementy wykończenia wykorzystujące motywy roślinne.
Nowe biura WP: rozmowa z Anną Fedorowicz-Tomaszewską i Katarzyną Miastkowską Wirtualna Polska to ogromna organizacja. Największym wyzwaniem było  połączenie różnych modeli pracy – od gwarnej, pracującej niemal całą dobę redakcji, po wymagające skupienia działy IT czy analiz. W tym przypadku ścisła współpraca z działem administracji, zarządem i szefami poszczególnych działów trwała kilka miesięcy zanim w ogóle usiedliśmy do rysowania. W nowej, postcovidowej rzeczywistości, potrzeba dokładnego zrozumienia wszelkich potrzeb i zależności będzie jeszcze istotniejsza. Przed nami ważne wyzwanie – kompletna redefinicja miejsca pracy: rozmowa z Anną Fedorowicz-Tomaszewską i Katarzyną Miastkowską, projektantkami nowych biur Wirtualnej Polski.
Showroom Indigo Nails projektu Reform Architekt [GALERIA] Dawnej była tu przędzalnia bawełny, dziś powstają kosmetyki do stylizacji paznokci. Prezentujemy nową aranżację siedziby Indigo Nails w Łodzi autorstwa lokalnej pracowni Reform Architekt.
Ibis Styles Sarajevo z wnętrzami polskich projektantów We wnętrzach hotelu Ibis Styles Sarajevo projektanci z wrocławskiej pracowni MIXD wykorzystali motywy nawiązujące między innymi do zimowej olimpiady z 1984 roku – wydarzenia, które mieszkańcy stolicy Bośni i Hercegowiny do dziś wspominają z nostalgią. Obiekt znalazł się właśnie w finale międzynarodowego konkursu HD Awards, organizowanego przez amerykański magazyn „Hospitality Design”.
20 opowieści z wnętrza Dzisiejsze mikroapartmenty, lofty lat 70., nieformalne aranżacje lat 60., wypełnione sprzętami gospodarstwa domowego wnętrza lat 50., a także pierwsze otwarte, przenikające się przestrzenie z lat 20. Wystawą Home Stories. 100 Years, 20 Visionary Interiors Vitra Design Museum rozpoczyna dyskusję o prywatnych wnętrzach mieszkalnych ostatniego stulecia.