Architektura MuratorTechnikaRóżne odsłony bieli na elewacji

Różne odsłony bieli na elewacji

Jest czysta, nadaje stylizacjom wdzięku oraz lekkości, a jej czas nigdy nie przemija. Zastosowana na elewacji przejawia także zdolności… regulowania klimatu. Biel, bo o niej mowa, to niekwestionowana królowa kolorów. Teraz opcji jej wykorzystywania jest jeszcze więcej. Firma Baumit udostępniła linię kolorystyczną Shades of White, za którą kryje się aż 12 różnych odcieni bieli tynków i farb fasadowych.

Różne odsłony bieli na elewacji

W towarzystwie bieli elewacja prezentuje się świeżo i elegancko. Ponadto, barwa ta niezwykle zjawiskowo odbija światło i świetnie eksponuje budynek z otoczenia, wyróżniając go spośród innych zabudowań czy terenów zielonych. Do tego jest uniwersalna i daje większą swobodę w projektowaniu niż inne kolory. Z nią można pozwolić sobie na znacznie więcej, łączyć ją dowolnie z innymi kolorami czy materiałami. Choć trendy się zmieniają, ona wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością i często pojawia się w projektach utrzymanych niemal w każdym stylu – od rustykalnego aż po nowoczesny.

Mniejsze nagrzewanie wnętrz

Warto również zauważyć, że oprócz zapewniania ponadczasowego wyglądu, jasne kolory odbijają dużą ilość promieni słonecznych, co pomaga obniżyć temperaturę na elewacji w gorących miesiącach letnich i zapobiec jej nadmiernemu nagrzewaniu. Okazuje się również, że w niektórych sytuacjach kolor ścian zewnętrznych może wpływać na temperaturę panującą we wnętrzach. Pomiary przeprowadzone w Parku Badawczego Baumit Viva nie pozostawiają wątpliwości – w murowanych domach bez izolacji przy symulowanej temperaturze na zewnątrz na poziomie 32˚C i bezpośrednim nasłonecznieniu, czarna elewacja spowodowała wzrost temperatury powierzchni ścian w pomieszczeniu o 5˚C. W przypadku domu z termoizolacją kolor fasady nie miał już tak znaczącego wpływu na różnice temperatury ścian wewnętrznych, co z kolei potwierdza wpływ samego systemu ociepleń na mikroklimat, panujący w pomieszczeniach.

Różne odsłony bieli na elewacji

Sposób na „ochłodzenie” miast

Istnieje jeszcze jeden powód przemawiający za stosowaniem jasnych kolorów na elewacjach – środowiskowy. Postępujące zmiany klimatu i tempo urbanizacji powodują, że miasta coraz bardziej się grzeją, bardziej niż tereny je otaczające. W ten sposób tworzą się tzw. miejskie wyspy ciepła. Dzieje się tak, ponieważ zabudowania pochłaniają więcej promieniowania słonecznego i cieplnego niż odbijają – więcej niż gleba czy roślinność. Następnie oddają energię, powodując wzrost temperatury w swoim otoczeniu. Do tego dochodzi ciepło generowane przez systemy klimatyzacji, ruch samochodowy czy działalność przemysłową. W efekcie dochodzi o obniżenia komfortu życia. Projektowanie jasnych elewacji, to jeden ze sposobów na „ochłodzenie” miast. Wykorzystując tzw. efekt albedo, czyli zdolność odbijania promieni słonecznych, można skutecznie przeciwdziałać przegrzewaniu się terenów zurbanizowanych w skali lokalnej i tworzeniu się miejskich wysp ciepła.

Różne odsłony bieli na elewacji

Biel niejedno ma imię

Podobnie jak inne kolory, także biel może występować w różnych tonacjach. Ciepłe zawierają zwykle odcienie czerwieni, oranżu i żółci. Chłodniejsze – odrobinę zieleni, błękitu i fioletu. Co warte podkreślenia, nawet niewielkie różnice mogą istotnie wpłynąć na wygląd budynku, co pozwala architektom osiągać rozmaite efekty aranżacyjne.

Bogactwo białych odcieni oferuje kolekcja Baumit Shades of White, składająca się z 12 różnych tonacji – od Star po Ivory, od Opal po Ice.

Pierwszą grupę tworzą tonacje z dodatkiem czerwonych, żółtych i pomarańczowych półcieni: Star, Mineral, Cotton, Champagne, Lace i Ivory – warto na nie postawić, jeśli chcemy uzyskać na elewacji efekt przytulnej elegancji. Jeśli natomiast celem jest wprowadzenie do projektu świeżości i czystości lub optyczne powiększenie bryły budynku, warto rozważyć biel w chłodniejszym wydaniu, urozmaiconą zielenią, błękitem lub fioletem: Opal, Antique, Ceramic, Magnolia, Shadow oraz Ice.

Różne odsłony bieli na elewacji

Prezencja na lata

Kolory z palety Baumit Shades of White w połączeniu z właściwościami tynków i farb na bazie żywic silikonowych Baumit StarTop/StarColor, Baumit SilikonTop/SilkonColor czy silikonowego tynku modelowanego do kreowania struktur Baumit CreativTop to sposób na stworzenie ponadczasowego wyglądu elewacji, który utrzyma się przez długi czas, oszczędzając inwestorowi częstych zabiegów konserwacyjnych i wystawiając architektowi świetną rekomendację. Takie powłoki nie tylko są wysoce paroprzepuszczalne i pozwalają ścianom „oddychać”, lecz także odznaczają się wysoką hydrofobością i odpornością na zabrudzenia. Poza walorami dekoracyjnymi zapewniają ochronę przed szkodliwym działaniem wody, a zapobiegając jej gromadzeniu, uniemożliwiają rozwój glonów czy grzybów na elewacji.

Białe tonacje z palety Baumit Shades of White sprawdzają się zarówno w klasycznych aranżacjach, jak i nowoczesnej stylistyce. Tworzą spójną kompozycję z każdym kolorem tynku strukturalnego, okładzinami elewacyjnymi typu kamień, płytki, drewno czy metal, a także takimi elementami architektury, jak pokrycia dachowe czy stolarka okienna. W połączeniu z kreatywnością architekta stanowią sprawdzony przepis na udany projekt.

Tagi:
EQUITONE [tectiva] to seria barwionego w masie elewacyjnego materiału z włókno-cementu, wyróżniająca się piaskowaną powierzchnią nadającą fasadom naturalny wygląd. Można go stosować także we wnętrzach. Marka wprowadziła na rynek nowy odcień płyt – TE85 grafitowy. Mają one taką samą stabilność koloru jak pozostałe dostępne odcienie, a dodatkowo pokryte są przezroczystą powłoką hydrofobową.
Teatr Wielki w Kantonie Charakterystyczna fasada, nawiązująca formą do tkaniny z chińskim haftem, została wykonana z trójkątnych paneli z perforowanej i pełnej blachy aluminiowej. O realizacji Steven Chilton Architects pisze Radosław Stach.
Fasada Roku 2020 – znamy zwycięzców Po raz czternasty rozstrzygnięto konkurs Fasada Roku na najlepsze elewacje wykończone w technologii Baumit. Tegoroczna edycja okazała się szczęśliwa dla pięciu realizacji, które teraz będą reprezentowały Polską na arenie międzynarodowej.
Nowy wymiar blachy cynkowo-tytanowej: bo cynk nie musi być szary Blacha cynkowo-tytanowa jest nie tylko bardzo trwała. Nie wymaga też żadnych zabiegów konserwujących. Dzięki najnowszym technologiom produkcji jest teraz dostępna także w różnych odcieniach, dając architektom rzeczywistą swobodę twórczą.
„Warsztat architekta. Fasady”. Pobierz bezpłatne e-wydanie! W bieżącym numerze naszego specjalnego dodatku „Warsztat architekta. Fasady” Agnieszka Kalinowska-Sołtys o proekologicznych aspektach projektowania elewacji, a Maciej i Tomasz Karwatkowie o swoich doświadczeniach i współpracy z wszystkimi uczestnikami procesu inwestycyjnego. Publikujemy także przegląd najnowszych rozwiązań w dziedzinie fasad kinetycznych, szklanych i metalowych.
Fasada Roku 2020 – konkurs na najlepsze elewacje Trwa czternasta edycja konkursu Fasada Roku. Zdobywcy nagród w każdej z pięciu kategorii tradycyjnie wezmą udział w międzynarodowej odsłonie konkursu Baumit Life Challenge.