Architektura MuratorTechnikaWarsztatBetonowa kostka. Dom letniskowy w Austrii

Betonowa kostka. Dom letniskowy w Austrii

Betonowa elewacja budynku i kubiczna forma sprawiają, że dom letniskowy zaprojektowany przez Marte.Marte Architekten przypomina monumentalną rzeźbę, ustawioną przed budynkiem pobliskiego klasztoru  

Dom letniskowy w Austrii, autorzy: Marte.Marte Architekten
Dom letniskowy w Austrii, autorzy: Marte.Marte Architekten. Fot. materiały prasowe MIes van der Rohe Foundation
dom letniskowy w LaternsAustria
AutorzyMarte.Marte Architekten / Bernhard Marte, Stefan Mart

Dom letniskowy zaprojektowany przez Marte.Marte Architekten to mieszkalna wieża o surowej, betonowej elewacji. Budynek powstał w niewielkiej miejscowości Laterns przy zachodniej granicy Austrii. Miasteczko liczy około 650 mieszkańców a śrdnia gęstość zaludnienia wynosi 15 osób na km2.  Betonowy dom letniskowy powstał na skraju zalesionego wąwozu, niedaleko od drewnianego domu katolickiej wspólnoty.

Budynek ma formę prostopadłościanu z wycięciem – tarasem na trzeciej kondygnacji. Na tym poziomie umieszczone jest wejście do budynku. Schody, przypominające opuszczoną rampę, łączą budynek z ze zboczem wzgórza. Upodabnia to dom jeszcze bardziej do średniowiecznej fortecy, sugerując możliwość odizolowania się i zamknięcia wewnątrz solidnego schronienia.
Budynek ma cztery kondygnacje, z których najniższa częściowo zagłębiona jest pod ziemię. Powyżej poziomu tarasu architekci z pracowni Marte.Marte Architekten zaprojektowali pokój dzienny, na dwóch dolnych poziomach znajdują się sypialnie i inne pomieszczenia prywatne.

Gładkie ściany przebite zostały nielicznymi kwadratowymi oknami. Szara wieża odcina się od tła – zieleni łąki latem i śniegu zimą. Wnętrze jest urządzone prosto, ze ścianami w kolorze betonu i wyposażeniem z dębowego drewna. Jasny kolor drewna powtarza się w meblach, drzwiach, stolarce okiennej, drzwiach.
Budynek nominowany był do Mies van der Rohe Award 2013.

więcej informacji: www.marte-marte.com >>
Fot. ©Marc Lins, materiały prasowe Mies van der Rohe Awards

Betonowa Kostka. Antynagroda dla najgorszej realizacji 2011 roku Stowarzyszenie Moje Miasto już po raz piąty  zaprasza mieszkańców Górnego Śląska do konkursu - mogą wskazać najbrzydszy budynek lub złą decyzję, które przyczyniły się do pogorszenia miejskiej przestrzeni. Betonową Kostkę wręczy winnym śląski superbohater - Metan.