Architektura MuratorTechnikaWarsztatElastyczność projektowania z wykorzystaniem płyt elewacyjnych

Elastyczność projektowania z wykorzystaniem płyt elewacyjnych

Nowoczesna architektura często wykorzystuje wymagającą dla projektantów bryłę, która potrzebuje odpowiedniego wykończenia. Nie każdy materiał elewacyjny jest w stanie sprostać oryginalnym projektom, poszukuje się więc bardziej elastycznych rozwiązań. Jednym z nich jest płyta elewacyjna EQUITONE, której można nadać dowolny kształt oraz rozmiar, co pozwala na zrealizowanie nawet najbardziej kreatywnych wizji architektonicznych.

Elastyczność projektowania z wykorzystaniem płyt elewacyjnych
Płyty elewacyjne EQUITONE doskonale nadają się jako materiał wykończeniowy dla budynków użyteczności publicznej, takich jak biurowce, szkoły, placówki szpitalne, obiekty przemysłowe czy całe osiedla.

Płyta elewacyjna EQUITONE wykonana jest z włóknocementu, który jest przyjazny środowisku, ponieważ powstaje z surowców naturalnych. Jest to materiał kompozytowy o różnorodnych właściwościach fizycznych spełniający wszelkie wymagania konstrukcyjne i projektowe.

Zastosowanie płyt elewacyjnych

Włóknocement to coraz popularniejszy materiał elewacyjny. Jego właściwości sprawiają, że płyty EQUITONE wyróżniające się różnorodnością struktur i kolorów, mogą być wykorzystywane w niemal każdej przestrzeni architektonicznej, bez względu na wysokość czy kształt budynków. Należy przy tym zaznaczyć, że włóknocement EQUITONE jest materiałem niepalnym i charakteryzuje się żywotnością przekraczającą nawet 50 lat, włączając w to sytuacje narażenia na szkodliwy wpływ zmiennych czynników atmosferycznych. Taka trwałość elewacji w połączeniu z szerokimi możliwościami estetycznymi to argumenty przemawiające za wyborem płyt elewacyjnych do wykończenia budynku.

Płyty elewacyjne EQUITONE doskonale nadają się jako materiał wykończeniowy dla budynków użyteczności publicznej, takich jak biurowce, szkoły, placówki szpitalne, obiekty przemysłowe czy całe osiedla. Nowoczesne wzory i faktury dostępne w szerokiej gamie kolorów pozwalają uzyskać niepowtarzalny wygląd elewacji. Elastyczność płyt EQUITONE gwarantuje niemal nieograniczone możliwości projektowe. Dzięki temu można korzystać z wielu kombinacji i zestawień, co niewątpliwie wpływa na oryginalny wygląd budynku. Płyty elewacyjne to nie tylko trwałość i ciekawy wygląd, ale również praktyczne rozwiązanie doskonałe dla dużych biurowców umożliwiające wykorzystanie dużych formatów.

Jedną z przykładowych realizacji z wykorzystaniem płyt marki EQUITONE jest jeden z budynków Politechniki Wrocławskiej. Zintegrowane Centrum Studenckie uczelni, czyli popularny Serowiec, zdobi ciekawa fasada z okrągłymi oknami. Ściany wewnętrzne oraz elewacja wykonana została z płyty EQUITONE [natura] N251, którą zamontowano na nitach na aluminiowej podkonstrukcji.  Płyta ma matową i gładką powierzchnię z widoczną strukturą włóknocementu.

Materiały włóknocementowe mogą być wykorzystywane również na budynkach o mniejszej powierzchni i w bardziej minimalistycznym stylu. Dowodem na to jest dom pasywny znajdujący się w belgijskim mieście Blanden. Nowoczesna bryła pokryta płytą elewacyjną EQUITONE [tectiva], którą cechuje szorstka, niepolerowana powłoka włóknocementu. Takie rozwiązanie nadaje budynkowi modernistyczny wygląd i doskonale współgra z niecodziennym kształtem budynku.

Elastyczność materiału jakim jest włóknocement sprawia, że projektanci zaczęli używać go również we wnętrzach czy na zewnętrznych elementach budynku innych niż fasada. Na przykład płyty elewacyjne EQUITONE [textura] o grubości 12 mm można stosować również na balkonach. Można ich używać jako cześć gotowej balustrady lub przymocować do metalowych ram za pomocą nitów lub zacisków.

Elewacja wentylowana – zasady działania

Fasada wentylowana zbudowana jest z dwóch części: konstrukcji wewnętrznej oraz powłoki zewnętrznej. System elewacji wentylowanej opiera się na zastosowaniu szczeliny pomiędzy budynkiem a płytą elewacyjną, która izoluje i chroni przed negatywnym wpływem deszczu czy ciepła słonecznego. Szczelina pozwala na swobodny przepływ powietrza między płytą a ścianą. Taka konstrukcja fasad zapewnia też oszczędność energii, zarówno w przypadku nowego budownictwa, jak i przy modernizacji budynków już istniejących.

Odpowiednio skonstruowany system pozwala na  odprowadzanie wilgoci i osuszanie szczeliny pomiędzy powłoką wewnętrzną i zewnętrzną. Wentylowana przestrzeń zapewnia stałą temperaturę i ciśnienie pary. System elewacji wentylowanych jest dostosowany do wykonywania termoizolacji o dowolnej grubości.

Dodatkowo w czasie upałów szczelina wentylacyjna zapewnia efekt chłodzenia. Ponadto elewacja EQUITONE gwarantuje ochronę przeciwpożarową, co stanowi dodatkowy atut płyt świadczący o trwałości materiału jakim jest włóknocement.

Płyty elewacyjne Equiton
Płyty elewacyjne EQUITON to nie tylko trwałość i ciekawy wygląd, ale również praktyczne rozwiązanie doskonałe dla dużych biurowców umożliwiające wykorzystanie dużych formatów.
Fot.: EQUITON
Płyty elewacyjne Equiton
Płyty elewacyjne EQUITONE doskonale nadają się jako materiał wykończeniowy dla budynków użyteczności publicznej, takich jak biurowce, szkoły, placówki szpitalne, obiekty przemysłowe czy całe osiedla.
Fot.: EQUITON
Tagi: