Architektura MuratorTechnikaWarsztatMies van der Rohe Award 2013: Madrid Río. Dziesięciokilometrowy park atrakcją turystyczną Madrytu

Mies van der Rohe Award 2013: Madrid Río. Dziesięciokilometrowy park atrakcją turystyczną Madrytu

Co zobaczyć w Madrycie? Maraton na szlaku atrakcji turystycznych stolicy Hiszpanii warto przerwać w jednym z parków zielonego miasta. Najnowszym z nich jest imponujące założenie Madrid Río

M30/manzanares Lineal Park - Madrid Río. Fot. ©Municipality of Madrid, Mies van der Rohe Award 2013
M30/manzanares Lineal Park - Madrid Río. Fot. ©Municipality of Madrid, Mies van der Rohe Award 2013 

Co zobaczyć w Madrycie? Zielone miasto
Madryt zajmuje wysokie miejsca w rankingach najbardziej zielonych miast Europy. 250 000 ha terenów zielonych robi wrażenie, imponująca jest też różnorodność ogrodów, od historycznych ogrodów botanicznych po dzieła sztuki ogrodowej. Władze Madrytu realizują tez nowe inwestycje; jednym z najbardziej imponujących nowych założeń jest Madrid Río - The M30 Manzanares Linear Park.

Nowy park powstał w efekcie ambitnego miejskiego przedsięwzięcia – kilkukilometrowy odcinek autostrady z lat 70. ubiegłego stulecia – obwodnicę miejską M-30 – ukryto pod ziemią. Władze miasta zorganizowały konkurs na zagospodarowanie odzyskanego terenu. Nagrodzony w rozstrzygniętym w 2005 roku konkursie projekt architektonicznej grupy M-RIO obejmuje prace na 8 kilometrach nabrzeża rzeki Manzanares, i 115 ha terenów parkowych, założenie miejskiej plaży, kafejek, placów zabaw, rewitalizację zabudowy nabrzeża. Założenie parkowe zaprojektowała pracownia Wets 8, natomiast jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów, most z dwóch ażurowych stożków zaprojektowany został przez Dominique’a Perrault. Założenie otwarte zostało dla użytkowników 15 kwietnia 2011 roku.

Rozciągający się wzdłuż rzeki park tworzy zielony korytarz, łączący historyczne ogrody i zabytki architektury. Na terenie Madrid Río nowe nasadzenie liczą  33.623 nowych drzew, prawie 500 0000 krzewów. Założenie parku oznaczało powiększenie miejskiej sieci ścieżek rowerowych o 30 km, założenie 33 obiektów sportowych i instalację ponad 5500 ławek.
Obiekt jest jedną z 34 najlepszych europejskich realizacji, wyróżnionych włączeniem na „krótką listę” prestiżowej Mies van der Rohe Award 2013

Autorzy:
Burgos & Garrido Arquitectos Asociados / Ginés Garrido Colmenero, Francisco Burgos Ruiz
www.burgos-garrido.com
Porras & La Casta, Architects / Fernando Porras-Isla, Arantxa La Casta Muñoa
porraslacasta/tumbrl.com
Rubio & Álvarez-Sala estudio de arquitectura / Enrique Álvarez-Sala Walther, Carlos Rubio Carvajal
www.rubioalvarezsala.com
West 8 urban design & landscape architecture b.v. / Edzo Bindels, Christian Dobrich, Adriaan Geuze
www.west8.nlNeue Nationalgalerie w Berlinie – drugie życie architektonicznej ikony 22 sierpnia 2021 roku po trwającym pięć lat remoncie została otwarta berlińska Neue Nationalgalerie Miesa van der Rohe. Najważniejszą modernizację od czasów otwarcia gmachu w 1968 roku przeprowadzono według projektu brytyjskiego biura David Chipperfield Architects.
Iwan Baan: mistrz fotografii architektury [GALERIA] Iwan Baan to holenderski fotograf architektury, który rzucił wyzwanie długoletniej tradycji przedstawiania budynków jako wyizolowanych z kontekstu, ukazując również ich otoczenie i użytkowników. Z okazji spotkania z Holendrem, które w ramach konferencji Architektura i Media poprowadzi Ewa P. Porębska, prezentujemy wybór ikonicznych zdjęć autorstwa Iwana Baana publikowanych na łamach naszego miesięcznika.
Architektura i Media – druga ogólnoeuropejska konferencja poświęcona przyszłości mediów architektonicznych Już 11 maja kolejne ogólnoeuropejskie spotkanie poświęcone roli architektury w mediach i przyszłości branżowych magazynów i portali. W ramach konferencji redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska rozmawiać będzie z Iwanem Baanem, jednym z najbardziej znanych i najczęściej publikowanych fotografów architektury na świecie.
EU Mies Award Polska Po raz pierwszy w histori Fundacja Miesa van der Rohe współorganizuje wystawę, która jest poświęcona tylko jednemu krajowi. Na ekspozycji zobaczymy wszystkie polskie realizacje biorące udział w konkursie od 1996 roku.
Willa Wolfa w Gubinie W Niemczech toczy się debata na temat rekonstrukcji pierwszego, nowoczesnego budynku Miesa van der Rohe, jedynej realizacji architekta na terenie obecnej Polski – przytaczamy głosy zwolenników i przeciwników odbudowy obiektu.
Kto się boi kolumn? Wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego Rozstrzygnięto konkurs na projekt tymczasowej rekonstrukcji kolumn, które górowały nad słynnym pawilonem Miesa van der Rohe w Barcelonie w 1929 roku. Pierwszą nagrodę przyznano hiszpańskiemu architektowi, który wyraził jeden z najbardziej palących problemów współczesności, jednocześnie podkreślając tymczasowy charakter instalacji.