Architektura MuratorTechnikaWarsztatMies van der Rohe Award 2013: przestrzeń publiczna i drzewo ze stali Cor-Ten

Mies van der Rohe Award 2013: przestrzeń publiczna i drzewo ze stali Cor-Ten

Na tzw. krótkiej liście nominacji Mies van der Rohe Award 2013 znalazł się wśród 32 realizacji Plac Pormetxeta w Barakaldo. Autorami projektu są architekci z pracowni architektonicznych Xpiral oraz MTM Arquitectos

Plac Pormetxeta, Barakaldo, Hiszpania. Autorzy: Xpiral, MTM Arquitectos. Fot. ©David Frutos, materiały prasowe Mies van der Rohe Awards
Plac Pormetxeta, Barakaldo, Hiszpania. Autorzy: Xpiral, MTM Arquitectos. Fot. ©David Frutos, materiały prasowe Mies van der Rohe Awards

Barakaldo to niewielkie, liczące niespełna 55 tys. mieszkańców miasto w Kraju Basków, w pobliżu Bilbao. Nie mogło dotąd poszczycić się atrakcjami turystycznymi – to typowy ośrodek przemysłowy, rozwijający się dzięki hutnictwu żelaza. W mieście działają także zakłady przemysłu chemicznego.
Pomysł stworzenia nowej, wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej w centrum miasta powstał już w latach 60. XX stulecia, doczekał się jednak realizacji dopiero w XXI wieku.
Projekt Placu Pormetxeta hiszpańskie pracownie architektoniczne Xpiral i MTM Arquitectos przygotowały na europejski konkurs urbanistyczny Europan VI (2001). Prace związane z realizacją obiektu ukończone zostały w 2011 roku.
Projektanci podjęli się ambitnego zadania. Ich celem było połączenie części miasta i wyznaczenie nowej, popularnej przestrzeni publicznej. Plac Pormetxeta ułatwiać ma mieszkańcom dostęp do nabrzeża i do centrum miasta; stanowi przecięcie szlaków komunikacyjnych, łącząc funkcje stacji kolejowej, publicznej przestrzeni otwartej dla mieszkańców. Na placu zbiegają się ścieżki piesze i rowerowe, w pobliżu znajduje się też zjazd na drogę ekspresową, co ułatwia przyjazd turystom zmotoryzowanym.
Plac służyć ma licznym i zróżnicowanym zadaniom. Przestrzeń podzielona więc została na niewielkie sektory, określane przez projektantów jako "przestrzeń mikro-publiczna". Rampy, balustrady i inne formy służyć mają miłośnikom sportów miejskich, w całej przestrzeni rozsiane są meble miejskie, ławki, stoliki dla mieszkańców sąsiednich domów. Dolna część placu pełnić może funkcje komercyjne.

Drzewa ze stali Cor-Ten
Najbardziej charakterystycznym placu Pormetxeta są rzeźbiarsko ukształtowane struktury – „drzewa” wysokości ok. 11metrów. Lekkie konstrukcje zbudowano ze stali Cor-Ten. Przestrzeń między ramionami ze spatynowanej stali wypełnia stalowa siatka wypełniona kamieniami. Zastępujące żywe drzewa zadaszenie chroni użytkowników placu przed słońcem. Cały plac to mozaika kolorów, form i faktur. Projektanci wykorzystali stal, surowy i wygładzony kamień, sześcioboczne płytki z szarego i barwionego betonu, perforowaną blachę i inne materiały, uzyskując skomplikowaną i nieco chaotyczną formę.

Autorzy: XPIRAL Architecture / Javier Peña Galiano (www.xpiral.org);
MTM Architects / Javier Sanjuán Calle, Javier Fresneda Puerto (www.mtmarquitectos.com)


Więcej informacji: www.miesarch.com

EU Mies Award Polska Po raz pierwszy w histori Fundacja Miesa van der Rohe współorganizuje wystawę, która jest poświęcona tylko jednemu krajowi. Na ekspozycji zobaczymy wszystkie polskie realizacje biorące udział w konkursie od 1996 roku.
Architektura i Media – pierwsza ogólnoeuropejska konferencja poświęcona przyszłości mediów architektonicznych „Financial Times”, „The Architectural Review”, „Detail” i „Architektura-murator” to tylko niektóre tytuły, których przedstawiciele będą dyskutować w Barcelonie nad rolą architektury w mediach i przyszłością branżowych magazynów i portali. Ogólnoeuropejskie spotkanie zainicjowała redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska.
Willa Wolfa w Gubinie W Niemczech toczy się debata na temat rekonstrukcji pierwszego, nowoczesnego budynku Miesa van der Rohe, jedynej realizacji architekta na terenie obecnej Polski – przytaczamy głosy zwolenników i przeciwników odbudowy obiektu.
Kto się boi kolumn? Wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego Rozstrzygnięto konkurs na projekt tymczasowej rekonstrukcji kolumn, które górowały nad słynnym pawilonem Miesa van der Rohe w Barcelonie w 1929 roku. Pierwszą nagrodę przyznano hiszpańskiemu architektowi, który wyraził jeden z najbardziej palących problemów współczesności, jednocześnie podkreślając tymczasowy charakter instalacji.
Fear of columns Z okazji 30. rocznicy rekonstrukcji pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie, fundacja jego imienia ogłasza konkurs architektoniczny na projekt tymczasowej rekonstrukcji najbliższego otoczenia oryginalnego pawilonu z 1929 roku.
Polskie akcenty na krótkiej liście Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe Pośród czterdziestu obiektów zakwalifikowanych do kolejnego etapu Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury znalazły się trzy obiekty z Polski. Ale to nie jedyne polskie akcenty na krótkiej liście ogłoszonej wczoraj przez Fundację im. Miesa van der Rohe.