Architektura MuratorTechnikaWarsztatMies van der Rohe Award 2013: przestrzeń publiczna i drzewo ze stali Cor-Ten

Mies van der Rohe Award 2013: przestrzeń publiczna i drzewo ze stali Cor-Ten

Na tzw. krótkiej liście nominacji Mies van der Rohe Award 2013 znalazł się wśród 32 realizacji Plac Pormetxeta w Barakaldo. Autorami projektu są architekci z pracowni architektonicznych Xpiral oraz MTM Arquitectos

Plac Pormetxeta, Barakaldo, Hiszpania. Autorzy: Xpiral, MTM Arquitectos. Fot. ©David Frutos, materiały prasowe Mies van der Rohe Awards
Plac Pormetxeta, Barakaldo, Hiszpania. Autorzy: Xpiral, MTM Arquitectos. Fot. ©David Frutos, materiały prasowe Mies van der Rohe Awards

Barakaldo to niewielkie, liczące niespełna 55 tys. mieszkańców miasto w Kraju Basków, w pobliżu Bilbao. Nie mogło dotąd poszczycić się atrakcjami turystycznymi – to typowy ośrodek przemysłowy, rozwijający się dzięki hutnictwu żelaza. W mieście działają także zakłady przemysłu chemicznego.
Pomysł stworzenia nowej, wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej w centrum miasta powstał już w latach 60. XX stulecia, doczekał się jednak realizacji dopiero w XXI wieku.
Projekt Placu Pormetxeta hiszpańskie pracownie architektoniczne Xpiral i MTM Arquitectos przygotowały na europejski konkurs urbanistyczny Europan VI (2001). Prace związane z realizacją obiektu ukończone zostały w 2011 roku.
Projektanci podjęli się ambitnego zadania. Ich celem było połączenie części miasta i wyznaczenie nowej, popularnej przestrzeni publicznej. Plac Pormetxeta ułatwiać ma mieszkańcom dostęp do nabrzeża i do centrum miasta; stanowi przecięcie szlaków komunikacyjnych, łącząc funkcje stacji kolejowej, publicznej przestrzeni otwartej dla mieszkańców. Na placu zbiegają się ścieżki piesze i rowerowe, w pobliżu znajduje się też zjazd na drogę ekspresową, co ułatwia przyjazd turystom zmotoryzowanym.
Plac służyć ma licznym i zróżnicowanym zadaniom. Przestrzeń podzielona więc została na niewielkie sektory, określane przez projektantów jako "przestrzeń mikro-publiczna". Rampy, balustrady i inne formy służyć mają miłośnikom sportów miejskich, w całej przestrzeni rozsiane są meble miejskie, ławki, stoliki dla mieszkańców sąsiednich domów. Dolna część placu pełnić może funkcje komercyjne.

Drzewa ze stali Cor-Ten
Najbardziej charakterystycznym placu Pormetxeta są rzeźbiarsko ukształtowane struktury – „drzewa” wysokości ok. 11metrów. Lekkie konstrukcje zbudowano ze stali Cor-Ten. Przestrzeń między ramionami ze spatynowanej stali wypełnia stalowa siatka wypełniona kamieniami. Zastępujące żywe drzewa zadaszenie chroni użytkowników placu przed słońcem. Cały plac to mozaika kolorów, form i faktur. Projektanci wykorzystali stal, surowy i wygładzony kamień, sześcioboczne płytki z szarego i barwionego betonu, perforowaną blachę i inne materiały, uzyskując skomplikowaną i nieco chaotyczną formę.

Autorzy: XPIRAL Architecture / Javier Peña Galiano (www.xpiral.org);
MTM Architects / Javier Sanjuán Calle, Javier Fresneda Puerto (www.mtmarquitectos.com)


Więcej informacji: www.miesarch.com

Iwan Baan: mistrz fotografii architektury [GALERIA] Iwan Baan to holenderski fotograf architektury, który rzucił wyzwanie długoletniej tradycji przedstawiania budynków jako wyizolowanych z kontekstu, ukazując również ich otoczenie i użytkowników. Z okazji spotkania z Holendrem, które w ramach konferencji Architektura i Media poprowadzi Ewa P. Porębska, prezentujemy wybór ikonicznych zdjęć autorstwa Iwana Baana publikowanych na łamach naszego miesięcznika.
Architektura i Media – druga ogólnoeuropejska konferencja poświęcona przyszłości mediów architektonicznych Już 11 maja kolejne ogólnoeuropejskie spotkanie poświęcone roli architektury w mediach i przyszłości branżowych magazynów i portali. W ramach konferencji redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska rozmawiać będzie z Iwanem Baanem, jednym z najbardziej znanych i najczęściej publikowanych fotografów architektury na świecie.
EU Mies Award Polska Po raz pierwszy w histori Fundacja Miesa van der Rohe współorganizuje wystawę, która jest poświęcona tylko jednemu krajowi. Na ekspozycji zobaczymy wszystkie polskie realizacje biorące udział w konkursie od 1996 roku.
Willa Wolfa w Gubinie W Niemczech toczy się debata na temat rekonstrukcji pierwszego, nowoczesnego budynku Miesa van der Rohe, jedynej realizacji architekta na terenie obecnej Polski – przytaczamy głosy zwolenników i przeciwników odbudowy obiektu.
Kto się boi kolumn? Wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego Rozstrzygnięto konkurs na projekt tymczasowej rekonstrukcji kolumn, które górowały nad słynnym pawilonem Miesa van der Rohe w Barcelonie w 1929 roku. Pierwszą nagrodę przyznano hiszpańskiemu architektowi, który wyraził jeden z najbardziej palących problemów współczesności, jednocześnie podkreślając tymczasowy charakter instalacji.
Fear of columns Z okazji 30. rocznicy rekonstrukcji pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie, fundacja jego imienia ogłasza konkurs architektoniczny na projekt tymczasowej rekonstrukcji najbliższego otoczenia oryginalnego pawilonu z 1929 roku.