Architektura MuratorTechnikaWygodnie i elegancko – nowoczesna armatura do obiektów użyteczności publicznej

Wygodnie i elegancko – nowoczesna armatura do obiektów użyteczności publicznej

Podczas urządzania łazienek w obiektach użyteczności publicznej trzeba pogodzić kilka spraw. Najważniejsze z nich to funkcjonalność i bezpieczeństwo, choć nie należy też zapominać o estetyce.

Wygodnie i elegancko – nowoczesna armatura do obiektów użyteczności publicznej
Presstige - bateria umywalkowa czasowa z regulacją wypływu do wody zimnej lub zmieszanej; fot. Ferro

W łazience publicznej każdy powinien czuć się komfortowo i bezpiecznie. Może na to wpłynąć nie tylko rozmieszczenie urządzeń, ale także zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, odpowiedniej armatury i dodatków.

Specjalistyczne uchwyty

W przykładowych aranżacjach projektant wykorzystał specjalne baterie umywalkowe z linii Algeo Medico i Algeo Square Medico. Wyróżnia je uchwyt, pozwalający na szybkie regulowanie strumienia wody, bez użycia rąk. Zrobimy to sprawnie łokciem. Dzięki temu unikamy dotykania urządzenia dłonią. Nie ma więc mowy o przenoszeniu zarazków, co w sytuacji, gdy z łazienki korzysta wiele osób, jest bardzo ważne.

Wygodnie i elegancko – nowoczesna armatura do obiektów użyteczności publicznej
W aranżacji wykorzystano baterie umywalkowe stojące Algeo Square Medico; fot. Ferro

Baterie wyposażone są w regulator ceramiczny, który gwarantuje ich długą i niezawodną pracę, nawet gdy będą mocno eksploatowane w łazience publicznej. Wykończone zostały chromem, idealnym do warunków, w których panuje wilgoć.

Specjalistyczne uchwyty, regulator ceramiczny i chromowane wykończenie mają również baterie z kolekcji Tiga Medico i Fiesta Medico. Modele Tiga wyposażone są ponadto w perlator napowietrzający strumień wody, dzięki czemu oszczędniej się jej używa, co ma duże znaczenie w obiektach użyteczności publicznej. System łatwego usuwania kamienia wapiennego pomaga utrzymać urządzenia w czystości.

Wygodnie i elegancko – nowoczesna armatura do obiektów użyteczności publicznej
Z lewej: bateria umywalkowa stojąca Tiga Medico, z prawej: bateria umywalkowa stojąca z obrotową wylewką Algeo Medico; fot. Ferro

Bezpieczne poręcze, siedziska…

W wielu łazienkach hotelowych, oprócz udogodnień pozwalających na szczególną dbałość o higienę, wprowadza się też rozwiązania chroniące przed poślizgnięciem czy upadkiem. Stosuje się więc antypoślizgowe powierzchnie, eliminuje wszelkie progi, montuje specjalne uchwyty, siedziska.

Uchwyty pojedyncze czy podwójne można umieścić w okolicach sedesu i w kabinie prysznicowej. Przydatne są mocowane do ściany poręcze kątowe, a także składane siedziska, idealne dla seniorów, kobiet w ciąży, osób niepełnosprawnych, czyli użytkowników, których szczególnie należy chronić przed utratą równowagi i upadkiem. Sprawdzone produkty znajdziemy w serii Metalia Help. Są uniwersalnie białe albo o metalicznym połysku, bo wykonane ze stali szlachetnej.

Wygodnie i elegancko – nowoczesna armatura do obiektów użyteczności publicznej
W projekcie wykorzystano akcesoria z serii Metalia Help, baterię natryskową ścienna Algeo Medico i baterię umywalkową nablatową stojącą Algeo Medico; fot. Ferro

Praktyczne dodatki

Przydatne są wszelkie akcesoria wpływające na komfort korzystania z łazienki w obiekcie użyteczności publicznej. To kosze łazienkowe Metalia Hotel, 5- lub 3-litrowe – solidne, chromowane, z przyciskiem do podnoszenia pokrywy. W łazience hotelowej przydadzą się półki na ręczniki i lusterko kosmetyczne (też Metalia Hotel) na ruchomym ramieniu, z trzykrotnym powiększeniem i możliwością regulowania zasięgu.

Wygodnie i elegancko – nowoczesna armatura do obiektów użyteczności publicznej
Poręcz kątowa i siedzisko prysznicowe składane z serii Metalia Help; fot. Ferro

Designerskie akcesoria

Czasy, gdy łazienki publiczne raziły niezbyt gustownymi lamperiami i przypadkowo dobraną kolorystyką, na szczęście już minęły. Obecni inwestorzy wiedzą, że wygląd łazienki wpływa na postrzeganie całego obiektu. Nie poprzestają więc na solidnym wyposażeniu. Wnętrze musi być też ciekawe wizualnie, ze starannie dobraną kolorystyką, oświetleniem, zestawieniem faktur i materiałów.

Producenci armatury i akcesoriów do obiektów użyteczności publicznej proponują modele o interesującej formie, takie, które bez wahania wybralibyśmy do domowych łazienek. Wśród akcesoriów z eleganckich kolekcji Metalia i Grace znajdziemy ciekawe designersko  mydelniczki, koszyki na kosmetyki, dozowniki na mydło, uchwyty na papier toaletowy, wieszaki na ręczniki…

W artykule wykorzystano aranżacje i produkty marki Ferro.

Wygodnie i elegancko – nowoczesna armatura do obiektów użyteczności publicznej
Lusterko kosmetyczne na ramieniu i kosz łazienkowy  z serii Metalia Hotel; fot. Ferro
Higiena w budynkach publicznych: hotele, biurowce i obiekty kultury Najnowsze rozwiązania pomagające dbać o higienę i środowisko naturalne w budynkach publicznych. Prezentujemy też ukończone w ostatnim czasie hotele, biurowce i obiekty kultury, w których wysokiej jakości architektura idzie w parze z wysokimi standardami użytkowymi.
Stan toalet publicznych na górskich szlakach: raport Czy dostępność toalet przy górskich szlakach jest wystarczająca i spełnia potrzeby turystów? Aby poznać zdanie miłośników wycieczek po górach powstała ankieta, której wyniki są jednoznaczne. Niemal 80% respondentów ocenia stan toalet negatywnie – ich czystość, braki w wyposażeniu, nieprzystosowanie do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami czy opiekunów z dziećmi.
Higiena w łazienkach publicznych Miesiące pandemii zmieniły wiele aspektów naszego życia, również nawyki związane z higieną. Częstsze mycie rąk stało się standardem, ale wzrosły też obawy dotyczące możliwości zakażenia się groźnym wirusem w miejscach, z których korzysta wiele osób – łazienkach i toaletach w budynkach użyteczności publicznej. Z tych względów bezpieczeństwo higieniczne stało się bardzo ważnym kryterium, jakie należy uwzględnić przy ich projektowaniu.
Projektowanie łazienek w budynkach publicznych Projektowanie łazienek w budynkach publicznych i komercyjnych regulowane jest wieloma przepisami. Jednocześnie w takich przestrzeniach często debiutują innowacyjne rozwiązania, które z czasem przenoszą się do wnętrz prywatnych. Współcześnie szczególnie ważną rolę odgrywają ekologiczne produkty pozwalające oszczędzać energię i wodę oraz zapewniające maksymalną higienę. Wszystko to idzie w parze z wysoką funkcjonalnością,  również dla osób o szczególnych potrzebach.
Kompaktowe łazienki w hotelu Autor Rooms: rozmowa z Mateuszem Baumillerem Wydawałoby się, że łazienka to pomieszczenie, które projektuje się na lata. Mobilne boksy w hotelu Autor Rooms są zaprzeczeniem takiego myślenia. Można je rozłożyć na części, zdemontować i przenieść w inne miejsce. Jak w innowacyjny sposób zaprojektować łazienkę tłumaczy architekt Mateusz Baumiller.
Zdrowie publiczne a wyzwania architektoniczne [WIDEO] Publikujemy nagranie webinarium „Zdrowie publiczne a wyzwania architektoniczne”. Wymagania prawne, zasady projektowania i przykłady wzorcowych rozwiązań omówiają Maciej Morawski z działu Professional firmy Dyson na terenie Polski oraz Anna Dąbrowicz, projektantka instalacji sanitarnych w Biurze Projektów SANMED.