10 trendów w projektowaniu biur, które musisz znać

i

Autor: Archiwum Architektury Brain Embassy – przestrzeń co-workingowa, Adgar Park West, Warszawa, Al. Jerozolimskie 181 B, proj. Trzop Architekci/Bartosz Trzop

10 trendów w projektowaniu biur, które musisz znać [WIDEO]

2017-12-15 18:05

Aby zatrzymać wykwalifikowanego pracownika dziś nie wystarczy już wysokie wynagrodzenie, elastyczny czas pracy i atrakcyjny pakiet socjalny. Ważna jest też przyjazna, stymulująca przestrzeń, która sprawi, że wykonywanie obowiązków stanie się przyjemnością. Publikujemy 10 trendów i najnowszych rozwiązań w aranżacji przestrzeni biurowych.

Open space’y pomału odchodzą do lamusa. Nowoczesne biuro to miejsce spotkań kilku pokoleń, łączące na jednej przestrzeni różne przyzwyczajenia i style pracy. Poniżej publikujemy 10 trendów i najnowszych rozwiązań w aranżacji przestrzeni biurowych.

Activity Based Working, czyli biuro zaprojektowane w oparciu o aktywność pracowników, oferujące im wybór stylu pracy. W takich miejscach biurko nie jest zwykle przypisane do pracownika, a wszelkie przestrzenie są współdzielone przez osoby zatrudnione w firmie. Znajduje się tu też osobna strefa dla użytkowników preferujących ciszę i spokój czy sale, w których w sposób konstruktywny można się spierać lub prowadzić rozmowy telefoniczne.

Biophilic design, czyli projektowanie uwzględniające naturalne ekosystemy w celu stworzenia inspirujących i kreatywnych przestrzeni. Zgodnie z koncepcją, że naturalna zieleń poprawia samopoczucie i zmniejsza stres, projektanci wprowadzają roślinność do wnętrz lub poprzez duże przeszklenia otwierają je na otaczający krajobraz. Miejsca pracy powstałe zgodnie z ideą biophilic design są dobrze doświetlone i zaaranżowane przy wykorzystaniu naturalnych materiałów, które teksturą i fakturą nawiązują do przyrody. Często stosowane są też motywy odwołujące się do szeroko rozumianej natury.

Wellbeing w miejscu pracy, czyli zapewnienie pracownikowi dobrego samopoczucia – w sferze architektury to zwykle różnorodność w aranżacji przestrzeni i sfery relaksu jak biurowy skatepark, pokoje drzemek czy przestrzenie do zajęć jogi, pilatesu, crossfitu

Hot desking, czyli system pracy, w którym dane biurko nie jest przypisane do konkretnego pracownika. Architektom wnętrz taki model daje duże pole do popisu. Liczba biurek musi być starannie wyliczona, żeby zapewnić ich optymalne wykorzystanie, co przy okazji pozwala lepiej zagospodarować całą przestrzeń. Należy też przewidzieć możliwość indywidualizacji miejsca pracy, włącznie z różnymi wariantami ustawienia fotela i stołu.

Focus room, czyli specjalnie wydzielona przestrzeń, która umożliwia pracę w małych zespołach.

Idea lab, czyli specjalnie wydzielona przestrzeń warsztatowa dla niewielkich grup projektowych, często wyposażona dodatkowo w wysokiej klasy nowoczesne urządzenia.

Quiet zone, czyli strefa cichej pracy, zapewniająca użytkownikom prywatność.

Funky pods, czyli wielofunkcyjne, mobilne meble biurowe, które można dowolnie przekształcać, aby uzyskać dopasowane do swoich potrzeb stanowisko pracy.

Booths, czyli niewielkie budki lub kabiny, umożliwiające prowadzenie w odosobnieniu rozmów telefonicznych i wideokonferencji, ale pełniące też rolę kameralnych miejsc spotkań czy stref odpoczynku.

Art in the office, czyli sztuka w biurze, która nie tylko pełni rolę dekoracyjną i podnosi prestiż firmy, ale ułatwia też orientację w budynku i pozwala gościom na identyfikację firmy.

Zobacz wideo: 5 najciekawszych wnętrz biurowych