Architektura MuratorWydarzeniaAbsolwenci polskich uczelni na krótkiej liście Young Talent Architecture Award

Absolwenci polskich uczelni na krótkiej liście Young Talent Architecture Award

30 projektów dyplomowych z całej Europy rywalizuje o nagrodę YTAA ustanowioną przez Fundację im. Miesa van der Rohe. Wśród nich znalazły się dwa projekty obronione na polskich uczelniach.

YTAA - nowa nagroda dla młodych architektów
Źródło: materiały prasowe konkursu

Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłosiła 30 projektów dyplomowych, które znalazły się na krótkiej liście pierwszej edycji Young Talent Architecture Award. Celem ustanowionej w tym roku nagrody jest wspieranie młodych architektów na wczesnym etapie ich kariery.

Do pierwszej edycji programu zgłoszono 211 projektów dyplomowych z roku akademickiego 2015-2016, obronionych na kierunkach architektura, urbanistyka i architektura krajobrazu na ponad stu europejskich uczelniach. Projekty były nominowane przez te placówki, które zgłosiły chęć udziału w konkursie.

Na liście znalazły się dwie prace obronione na polskich uczelniach. Autorem pierwszej z nich jest Michał Sapko z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Projekt pod tytułem Little Hamburg Hybrid Housing został zgłoszony przez prof. Zbigniewa Kamińskiego z Katedry Urbanistyki i Planowania Przestrzennego. Druga praca to projekt pt. S'lowtecture: housing structure, Wroclaw – Zerniki autorstwa Tomasza Bromy, zgłoszony przez prof. Elżbietę Trocką-Leszczyńską.

Ogłoszenie nazwisk trzech zwycięzców oraz ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w ramach 15. Międzynarodowego Biennale w Wenecji 28 października 2016 roku. Podczas uroczystości wręczenia nagrody każdy z laureatów przestawi plan działań, a po roku zaprezentuje raport prezentujący wyniki rocznej pracy.

W skład jury weszli:
- Jose Luis Vallejo, architekt dyrektor w pracowni Ecosistema Urbano z Madrytu (przewodniczący jury)
- Inge Beckel, architekt, redaktor szwajcarskiego czasopism architects.com, Zurych
- Michał Duda, historyk architektury, kurator w Muzeum Architektury we Wrocławiu
- Julia Kauste, socjolog, dyrektorka Muzeum Fińskiej Architektury w Helsinkach
- Triin Ojari, architekt, dyrektor Muzeum Estońskiej Architektury w Tallinie

Nagrodą dla zwycięzcy jest 5000 Euro, profil na stronie www.world-architects.com, udział w wystawie EUMiesAward, licencja programu Vectorworks, meble USM do urządzenia pracowni oraz dyplom.

Wszystkie prace z krótkiej listy można obejrzeć na stronie www.world-architects.com.

Modele struktury Gliwic Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zaprasza na otwarcie nowej wystawy „Modele struktury miasta Gliwic” oraz prezentację makiet i modeli 3D w rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej. To kolejna okazja, by poznać możliwości twórczego mapowania informacji przestrzennej o miastach.
Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Tree house 2021 Anna Piątek, Piotr Gajdka i Mikołaj Kociołek zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na zaprojektowanie domku na drzewie Tree house 2021. Projekt jest nie tylko spełnieniem dziecięcych marzeń, lecz także odpowiedzią na bieżące problemy, z którymi mierzy się ludzkość.
Dom Kobiet w Senegalu Projekt Weroniki Piotrowskiej, Agnieszki Laski, Victori Gnot, Roksany Gleizner, Magdaleny Banasik powstał w ramach  konkursu  – Kaira Looro 2021 - Dom Kobiet. Wyzwaniem tegorocznej edycji było zaprojektowanie domu dla kobiet, który ma na celu promowanie równości płci jako kluczowego czynnika w rozwoju obszarów wiejskich.    
Teatr światła - zwycięski projekt studentów z Polski w konkursie International VELUX Award 2020 Studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach znaleźli się w gronie laureatów regionalnych  konkursu International VELUX Award 2020. Ich projekt Teatr światła zwyciężył w kategorii Badania nad światłem naturalnym w regionie Europa Wschodnia i Bliski Wschód.
Studenci projektują wschodnie wybrzeże jeziora Paprocańskiego w Tychach Prezentujemy projekt zagospodarowania Dzikiej Plaży na Paprocanach w Tychach. Monada - praca Piotra Gajdki i Krzysztofa Hendela zajęła I miejsce w konkursie organizowanym przez miasto Tychy.  
I miejsce dla studentów Politechniki Śląskiej w konkursie na opracowanie placu Władysława Reymonta w Złotoryi Koncepcja studentów Politechniki Śląskiej pod opieką naukową dr hab. inż. arch. Szymona Opani PŚ zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie urbanistyczno-architektonicznym na opracowanie placu Władysława Reymonta w Złotoryi.