Architektura MuratorWydarzeniaAmeryka Łacińska w budowie. Wystawa w Museum of Modern Art w Nowym Jorku

Ameryka Łacińska w budowie. Wystawa w Museum of Modern Art w Nowym Jorku

29 marca nowojorska MoMA otwiera drugi w historii muzeum przegląd architektury Ameryki Łacińskiej.

Ameryka Łacińska w budowie. Wystawa w Museum of Modern Art w Nowym Jorku
Eladio Dieste, kościół w Atlantidzie, Urugwaj, 1958. Fot. Leonardo Finotti

Po 60 latach od wystawy "Architektura Ameryki Łacińskiej od 1945 roku", Museum of Modern Art w Nowym Jorku otwiera ekspozycję "Ameryka Łacińska w budowie: Architektura 1955-1980" - przegląd postaw, debat i realizacji od Meksyku po przylądek Horn. Na wystawie będzie można zobaczyć rysunki, modele, zdjęcia archiwalne, fragmenty filmów, jak również współczesne zdjęcia realizacji architektonicznych, wykonane przez brazylijskiego fotografa Leonardo Finotti.

Punktem wyjścia jest prezentacja kilku kluczowych projektów poprzedzających 1955 rok – budowa kampusów uniwersyteckich w Mexico City czy Karakas oraz Brasilii, nowej brazylijskiej stolicy. Ekspozycja podjemuje zagadnienia innowacji, modernizacji i rozwoju w kontekście zmieniających się warunków politycznych i ekonomicznych w różnych krajach kontynentu.

"Ameryka Łacińska w budowie: Architektura 1955-1980"
29 marca – 19 lipca 2015
Museum of Modern Art. w Nowym Jorku

Tagi:
Wystawy na Wawelu projektu pracowni NArchitekTURA Aranżacje ekspozycji na Zamku Królewskim na Wawelu są przykładem osobistych i nowoczesnych interwencji wkomponowanych w historyczne tło miejsca – o projektach ekspozycji pracowni NArchitekTURA piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Nieznane niewiadome: 23. triennale w Mediolanie Triennale w Mediolanie to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych architekturze i wzornictwu. Tegoroczna wystawa, którą można oglądać jeszcze do 11 grudnia, prezentuje prace ponad 400 artystów, projektantów, architektów i naukowców z ponad 40 krajów, w tym z Polski. Relacja Tomasza Żylskiego.
Botticelli na Zamku Królewskim w Warszawie Projektant aranżacji wystawy, przy opowiadaniu renesansowych historii, podjął ryzyko wypełnienia sali dużą powierzchnią samej czystej formy –  o ekspozycji Botticellego na Zamku Królewskim w Warszawie, autorstwa NArchitekTURY, pisze Adam Orlewicz.
Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch Do 5 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę drzeworytów Katsushiki Hokusaia „Hokusai. Wędrując…”. Projekt aranżacji ekspozycji opracowało biuro NArchitekTURA Bartosza Haducha.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie! Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.