Architektura MuratorWydarzeniaAntropologia i architektura

Antropologia i architektura

Antropolodzy analizują wybraną przestrzeń publiczną za pomocą badań terenowych, natomiast architekci na tej podstawie tworzą koncepcję zagospodarowania tego samego miejsca. Dzięki wymianie doświadczeń i perspektyw badawczych studenci tworzą model współpracy pomiędzy różnymi dyscyplinami.

Antropologia i architektura
Fot. Maria Kujawska; wystawa w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy, wieńcząca pierwszy etap projektu "Antropologia i architektura"

W nadchodzącym roku akademickim 2018/2019 rozpocznie się druga edycja projektu „Antropologia i architektura”, polegającego na współpracy Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajęcia będą prowadzone w ramach specjalizacji Animacja Kultury. Zadaniem badaczy jest dokonanie szczegółowej analizy obszaru: kontekstu historycznego, społecznego, dotychczasowego zagospodarowania etc. oraz wsparcie studentów PW w rozwiązaniu problemów w taki sposób, który najlepiej odpowiada specyfice miejsca. Celem zajęć jest przede wszystkim przeprowadzenie kompleksowego procesu badawczego, który łączy wiedzę badaczy społecznych i projektantów – czytamy na stronie specjalizacji. W zeszłym roku analizie zostało poddane rondo Romana Dmowskiego oraz plac Trzech Krzyży. Wyniki pierwszej edycji można teraz oglądać w Galerii Przechodniej, w Instytucie Kultury Polskiej UW.

Dalsze losy projektu można śledzić tu.