Architektura MuratorWydarzeniaArchitekt amerykańskiego brutalizmu. Paul Rudolph

Architekt amerykańskiego brutalizmu. Paul Rudolph

W Muzeum Miasta Gdyni dr Wojciech Niebrzydowski przedstawi twórczość czołowego przedstawiciela amerykańskiego brutalizmu, architekta Paula Rudolpha. Cykl wykładów stanowi część programu Gdyńskiego Szlaku Modernizmu

Wykład, który odbędzie się 27 listopada w Muzeum Miasta Gdyni, prezentować będzie twórczość Paula Rudolpha, jednego z najważniejszych amerykańskich architektów lat 50. i 60. XX wieku. Architekt znany jest między innymi z projektów wykonywanych dla amerykańskich uczelni, m.in. pawilonów Uniwersytetu Yale, Jewett Arts Center w Wellesley College i budynków Southeastern Massachusetts Technological Institute (SMTI). Budynek Sarasota County Riverview High School z 1957 to z kolei jeden z wczesnych przykładów tzw. zielonej architektury, z eksperymentalnymi rozwiązaniami związanymi z klimatyzacją i oświetleniem. Architekt stał się jednym z czołowych twórców brutalizmu. Budynki Paula Rudolpha zyskały pozycję podręcznikowych przykładów tego stylu.

Oprócz prezentacji amerykańskiej architektury XX wieku, w prezentacji pojawią się również wątki dotyczące polskich realizacji inspirowanych międzynarodowym nurtem brutalizmu. Wykład poprowadzi dr Wojciech Niebrzydowski, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej, zajmujący się teorią i historią architektury XX wieku oraz architekturą mieszkaniową i ergonomią. Wojciech Niebrzydowski jest atorem i współautorem przeszło prac, w tym wydanej w 2008 roku monografii Beton i żelbet a formy architektoniczne XX wieku. Obecnie prowadzi badania nad brutalizmem w architekturze.


Paul Rudolph: architekt amerykańskiego brutalizmu
Archi Prelekcja w ramach projektu Gdyński Szlak Modernizmu.
Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia
27 listopada 2013, godzina 18:00
wstęp wolny


Wyświetl większą mapę

Architekt amerykańskiego brutalizmu. Paul Rudolph. Wykład 27 listopada 2013
Architekt amerykańskiego brutalizmu. Paul Rudolph. Wykład 27 listopada 2013
Planetarium Śląskie / Chorzów Aby nie zdominować historycznej bryły planetarium, zdecydowaliśmy o ukryciu nowej kubatury pod ziemią. Wyzwaniem był dobór sposobu fundamentowania, który nie stwarzałby niebezpieczeństwa uszkodzenia istniejącego budynku – o modernizacji i rozbudowie Planetarium Śląskiego projektu Zbigniewa Solawy piszą Joanna i Michał Kapturczakowie z poznańskiej pracowni Consultor.
Osiedle Montwiłła-Mireckiego w Łodzi na mapie europejskich osiągnięć modernizmu Osiedle Montwiłła-Mireckiego to swoisty fenomen. Jedno z pierwszych tej skali modernistycznych założeń mieszkaniowych w Polsce zaprezentowane zostanie na wystawie, którą już wkrótce będą mogli zobaczyć mieszkańcy kilku miast Europy.
Neue Nationalgalerie w Berlinie – drugie życie architektonicznej ikony 22 sierpnia 2021 roku po trwającym pięć lat remoncie została otwarta berlińska Neue Nationalgalerie Miesa van der Rohe. Najważniejszą modernizację od czasów otwarcia gmachu w 1968 roku przeprowadzono według projektu brytyjskiego biura David Chipperfield Architects.
W poszukiwaniu idei osiedla społecznego W poszukiwaniu idei osiedla społecznego - pod tą nazwą kryje się realizowany na warszawskim osiedlu Koło projekt wystawienniczy i edukacyjny inspirowany koncepcjami architektki Heleny Syrkus.
Dom / Podkowa Leśna Budynek ten to rebus – odgadywanie zasad nim rządzących jest zabawą. O realizacji Zbigniewa Jasińskiego pisze Marcin Kwietowicz.
Kolegium Polonijne / Przegorzały Wykorzystująca topografię terenu architektura obiektu przypomina corbusierowski klasztor La Tourette. O realizacji Tomasza Mańkowskiego z zespołem pisze Marcin Kwietowicz.