Architektura MuratorWydarzeniaWystawy on-line. Architektoniczne wydarzenia na czas kwarantanny: stale aktualizowana lista wystaw i wykładów on-line

Wystawy on-line. Architektoniczne wydarzenia na czas kwarantanny: stale aktualizowana lista wystaw i wykładów on-line

Większość wystaw i spotkań, którym patronujemy została niestety odwołana. Przygotowaliśmy więc mały kulturalny przewodnik dla zamkniętego w domu miłośnika architektury. W kolejnych dniach tę listę wykładów i wystaw on-line będziemy poszerzać i aktualizować.

Architektoniczne wydarzenia na czas kwarantanny
fot. CAMPing Online

Wykład on-line Roberta Koniecznego

Grupa Interfaces zaprasza na wykład Roberta Koniecznego. Spotkanie on-line z architektem poświęcone będzie najważniejszym projektom pracowni KWK Promes. Architekt, prosto ze studia w Brennej, opowie o swoich realizacjach, które znajdą się w monografii KWK Promes przygotowywanej przez Philipa Jodidio. Grupę Interfaces tworzą studenci WA Pśl w Gliwicach. Na platformie YouTube od 2016 roku publikują rozmowy z czołowymi polskimi projektantami. Dotychczas ich gośćmi byli przedstawiciele takich pracowni jak OVO Grąbczewscy, RS+, Biuro Projektowe Małeccy czy Karpiel Steindel Architektura. Wykład on-line Robert Konieczny / Interfaces Reaktywacja odbędzie się 29 kwietnia o godzinie 18.00.

Wystawy on-line. Architektoniczne wydarzenia na czas kwarantanny: stale aktualizowana lista wystaw i wykładów on-line
Grafika zapowiadająca wykład on-line Roberta Koniecznego

Wykłady on-line towarzyszące wystawie Przekrój kino!

Na 13 marca w warszawskim pawilonie Zodiak zaplanowano wernisaż wystawy „Przekrój kino!”, poświęconej architekturze warszawskich kin! Z uwagi na sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa otwarcie zostało przesunięte. Organizatorzy zapraszają jednak na cykl wykładów. Pierwszy poprowadził Jerzy S. Majewski, historyk sztuki, varsavianista, dziennikarz, przez wiele lat związany z „Gazetą Wyborczą”, regularnie piszący też do „Architektury-murator”. Prelekcja Jerzego S. Majewskiego odbyła się 14 kwietnia, a dotyczyła  architektury warszawskich kin przed 1939 rokiem. Film z rejestracją wykładu można zobaczyć na kanale Zodiaku na platformie youtube.

Kolejny wykład, 23 kwietnia, wygłosiła Anna Cymer – historyczka sztuki zajmująca się popularyzacją wiedzy na temat architektury. Na wybranych przykładach kin z Warszawy oraz kilku innych polskich miast Cymer mówiła, jak niegdyś projektowano tego typu obiekty, jak wpisywano je w tkankę urbanistyczną i jak zmieniło się znaczenie kin we współczesnych ośrodkach. Film już wkrótce na kanale Zodiaku.    

Kina w Warszawie: architektura stołecznych kin w kontekście zmieniających się potrzeb i oczekiwań widzów
Kino Praha w Warszawie, przełom lat 50. i 60. XX wieku, proj. Jan Bogusławski; fot. Zbyszko Siemaszko/NAC

Oprowadzanie on-line po domach Franka Lloyda Wrighta

#WrightVirtualVisit to inicjatywa kilku organizacji zajmujących się spuścizną Franka Lloyda Wrighta: The Frank Lloyd Wright Building Conservancy, Frank Lloyd Wright Foundation i Unity Temple Restoration Foundation. Od początku kwietnia w każdy czwartek organizacje te na swoich profilach w mediach społecznościowych udostępniają filmy prezentujące wybrane domy zaprojektowane przez architekta. Dotychczas można było zwiezdić on-line Emil Bach House w Chicago, Malcolm Willey House w Minneapolis i Graycliff w Derby. Więcej na stronie: savewright.org.

Wystawy on-line. Architektoniczne wydarzenia na czas kwarantanny: stale aktualizowana lista wystaw i wykładów on-line
Fallingwater, czyli dom nad wodospadem, jeden z najbardziej znanych projektów Wrighta, również będzie można zwiedzić on-line; fot. Daderot, CC0

Kawa czy łopata? Budująca historia Warszawy Grzegorza Piątka

Dom Spotkań z Historią w każdy środowy poranek zaprasza na spotkania on-line z Grzegorzem Piątkiem, architektem, krytykiem architektury, autorem wydanej ostatnio książki „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”. W każdym odcinku cyklu  „Kawa czy łopata?” Piątek opowie o powojonnej Warszawie, architektach i architekturze, ale też o trudach i radościach codziennego życia w odradzającym się mieście. Kolejne odcinki będą emitowane na fanpage'u DSH na FB o 9.00.

Czytaj też: Grzegorz Piątek czyta „Najlepsze miasto świata” – podcast „Architektury-murator” |

Wystawy on-line. Architektoniczne wydarzenia na czas kwarantanny: stale aktualizowana lista wystaw i wykładów on-line
Plakat zapowiadający cykl on-line Kawa czy łopata? Budująca historia Warszawy Grzegorza Piątka

Architektura Kryzysu Klimatycznego

Koło Architektury Zrównoważonej OW SARP, Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RP, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego oraz Zodiak Warszawski Pawilon Architektury zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Architektura Kryzysu Klimatycznego. Pierwsze odbyło się 10 marca i dotyczyło śladu węglowego budynków, drugie, w formie dyskusji on-line, nosi tytuł Polskie realizacje. Zaproszeni goście, Andrzej Truszczyński z TK Holding, Anna Zawadzka i Jan Dowgiałło z MECH.build, Łukasz Nowacki z Fundacji TRANSFORMACJA)oraz Marcin Stelmach i Tomasz Pyszczek z pracowni Architektura Pasywna Kraków, opowiedzą o swoich projektach wpisujących się w nurt architektury zrównoważonej. Spotkanie z możliwością zadawania pytań prelegentom odbędzie się 28 kwietnia o godzinie 18.00 na kanale YouTube.


Wystawy on-line. Architektoniczne wydarzenia na czas kwarantanny: stale aktualizowana lista wystaw i wykładów on-line
Architektura Kryzysu Klimatycznego, wykład on-line

Projektor w domu, czyli filmy o architekturze on-line

Projektor w domu to inicjatywa Stowarzyszenia Architektów Polskich w Poznaniu oraz Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP, w ramach której w każdy czwartek odbywa się wspólne oglądanie filmów o designie i architekturze. Organizatorzy zachęcają do aktywnego włączenia się w wydarzenie poprzez posty, zdjęcia i komentarze. Dotychczas można było zobaczyć m.in. film „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” w reżyserii Ewy Trzcionki, a opowiadający o słynnych piramidach projektu Henryka Buszki i Aleksandra Franty, Bloki w reżyserii Konrada Królikowskiego, pierwszy, długometrażowy dokument poświęcony budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od roku 1956 do współczesności, czy Duch Bauhausu powstały z okazji 100-lecia słynnej szkoły projektowania.

Najbliższy pokaz 30 kwietnia. Zobaczymy film Syndrom wenecki Andreasa Pichlera o rozpadzie miasta - zatracającego się nie na skutek czasu czy wody, ale niekontrolowanego najazdu turystów. Link do wydarzenia: Projektor w domu 7° - Syndrom wenecki.

Pamiętajcie też, że o zespole sanatoryjnym duetu Buszko Franta piszemy w kwietniowej „Architekturze-murator”. W numerze znajdziecie esej Ryszarda Nakoniecznego ze zdjęciami Macieja Lulki: https://miesiecznik.architektura.muratorplus.pl

Wystawy on-line. Architektoniczne wydarzenia na czas kwarantanny: stale aktualizowana lista wystaw i wykładów on-line
W czasach pandemii wystawom on-line towarzyszy wspólne oglądanie filmów; grafika promująca pokaz dokumentu „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia”

Oprowadzanie on-line: Cały świat to Bauhaus

Wystawa, zorganizowana z okazji 100-lecia niemieckiej szkoły projektowania, to jedno z najważniejszych wydarzeń sezonu. Została otwarta 6 marca w warszawskim pawilonie SARP i po kilku dniach zamknięta. Wydany specjalnie magazyn-katalog można pobrać tu. Miał towarzyszyć jej również rozbudowany program wydarzeń, na razie jednak obejrzeć można retransmisje z oprowadzania po wystawie. 24 marca po ekspozycji oprowadzał Grzegorz Stiasny, krytyk architektury i wiceprezes ds. twórczości SARP: zobacz film.

Wystawa on-line: Tychy 1951–1989, Muzeum Miejskie w Tychach

Tychy to miasto stosunkowo młode, ale mające ciekawą architektoniczną historię, silną tożsamość i świetne lokalne muzeum. Teraz nie czas na wyjazdy, ale polecamy przenieść się w przestrzeni (choć wirtualnie) i w czasie, do Miasta Tychy z lat 1951–1989 z naszą wirtualną mapą-archiwum. Znajdziecie tam 900 zdjęć ośmiu fotografów i blisko 40 lat historii tyskiej architektury. A do tego do poczytania eseje Olgi Drendy, Jana Łypa, Agnieszki Ociepy-Weiss, Patryka Oczki, Krzysztofa Olechnickiego, Wojciecha Wilczyka – zachęca muzeum na swoim profilu FB.
Mapa: www.abc.tychy.pl

Wstawa on-line: Wiek półcienia, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Otwarcie wystawy Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany zaplanowane było na 20 marca. Ze względu na pandemię wirusa SARS-CoV-2 nasze Muzeum zostało zamknięte. Dostrzegamy ironię tej sytuacji: konsekwencje przemocy wyrządzonej naturze, jeden z tematów wystawy, wywołały paraliż instytucjonalny. Od 20 marca 2020 roku, od godziny 19.00, czyli planowanego niegdyś wernisażu, będziemy udostępniać online materiały powiązane z tą uśpioną, czekającą na otwarcie ekspozycją – zapowiada MSN.
Wystawa on-line wiekpolcienia.artmuseum.pl.

CAMPing On-line, Centrum Architektury i Planowania Miejskiego w Pradze (CAMP)

Praskie centrum architektoniczne zaplanowało specjalny program wydarzeń on-line pod hasłem CAMPing On-line, w tym: wirtualne zwiedzanie dzieł architektury, wykłady poświęcone urbanistyce oraz dyskusje i podkasty po angielsku. Więcej informacji na stronie www.campuj.online i na kanale Capm Praha na YT.

Czytaj też: Darmowe kursy architektury on-line: MIT, Yale, Ohio State i University of Michigan |

Gry i zabawy on-line dla dzieci

Narodowy Instytu Architektury i Urbanistyki proponuje zajęcia dla dzieci pozwalające zapoznać się z najbardziej znanymi budynkami. W ramach zabawy każdy mały budowniczy może dokonać archikoronacj. Wystarczy pobrać szablon ze strony www.niaiu.pl, wydrukować, wyciąć, a następnie za pomocą zszywacza przymocować gumkę. Zadanie pochodzi z podręcznika Architektura: ćwiczenia z myślenia autorstwa Katarzyna Witt, który zwyciężył w organizowanym przez NIAiU konkursie Golden Cubes Awards. W cyklu także inne zabawy i ćwiczenia: Grunt to mieć dobry plan czy Twarzą w twarz z budynkiem

Wystawy on-line. Architektoniczne wydarzenia na czas kwarantanny: stale aktualizowana lista wystaw i wykładów on-line
W sieci dostępne są nie tylko wykłady i wystawy on-line, ale też scenariusze zajęć architektonicznych dla najmłodszych; fot. NIAiU

Gdynia jakiej nie znacie: wystawy on-line Muzeum Miasta Gdyni i Galerii Klif

Jak powstawała Gdynia? Jakie były najpiękniejsze gdyńskie automobile? Jak na przestrzeni dekad prezentowała się moda plażowa i szkolna? Jacy mieszkańcy zasłużyli na miano bohaterów? Galeria Klif i Muzeum Miasta Gdyni zapraszają do obejrzenia zbiorów z dotychczasowych wystaw organizowanych w centrum hanlowym. Ekspozycje zostaną udostępnione w formie zdjęć wraz z opisami, z możliwością darmowego pobrania w jakości HD oraz wykorzystywania na własne potrzeby. Zbiory publikowane będą na stronie www.gdyniawsieci.pl według poniższego harmonogramu: 23.03 (poniedziałek) godz. 12:00: Jazda – motoryzacyjna historia Gdyni; 26.03 (czwartek) godz. 12:00: Historia szkolnego mundurka; 29.03 (niedziela) godz. 12:00: Piasek, woda, moda; kwiecień: Na Styku Morza i Lądu oraz Bohaterowie Gdyni.

Wystawy on-line. Architektoniczne wydarzenia na czas kwarantanny: stale aktualizowana lista wystaw i wykładów on-line
Dworzec Morski w Gdyni, Trze dekady Gdyni; Galeria Klif i Muzeum Miasta Gdyni zapraszają na wystawy on-line prezentowane dotąd w Klifie; fot. Gdynia w sieci

Wykład on-line: Mistrzowie Architektury – SARP Oddział Katowice

Kwietniowym gościem cyklu Mistrzowie Architektury będzie Julian Weyer, urodzony w Berlinie architekt, który jest partnerem w skandynawskiej pracowni C.F. Møller Architects. To istniejące od niemal 90 lat biuro, wielokrotnie zaskakiwało świat swoimi innowacyjnymi rozwiązaniami. Projektanci niezwykle trafnie analizują lokalny kontekst, tworząc zrównoważone i estetyczne rozwiązania zapewniające ponadczasowe korzyści zarówno użytkownikom, jak i społeczeństwu – piszą organizatorzy wykładu. Julian Weyer kieruje projektami na terenie Danii, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Jego najbardziej znana realizacja to Międzynarodowa Szkoła w Kopenhadze, której elewacja niemal w całości składa się z paneli baterii słonecznych. Wytwarzają one energię potrzebną do działania całemu obiektowi.
23 kwietnia, godz. 18.00.
Live stream: Instagram, @mastersofarchitecture
Informacje: www.katowice.sarp.pl, www.mastersofarchitecture.eu

Wystawy on-line. Architektoniczne wydarzenia na czas kwarantanny: stale aktualizowana lista wystaw i wykładów on-line
Oddział ratunkowy Szpitala Uniwersyteckiego Skåne w Malmö, proj. C. F. Møller Architects, 2010; W cyklu Mistrzowie Architektury wykład on-line wygłosi Julian Weyer, jeden z partnerów C. F. Møller Architects; fot. David Castor CC0

Wystawy on-line Archiwum Narodowego w Krakowie

Archiwum Narodowe w Krakowie przechowuje ponad 5 tysięcy zespołów i zbiorów archiwalnych, co stanowi około 23 km bieżącej dokumentacji, tj. prawie półtoramiliona jednostek archiwalnych. Najstarszy dokument pochodzi z XII wieku, najmłodsze akta ‐ sprzed kilku lat. Dzięki programowi digitalizacji coraz więcej materiałów instytucja publikuje w internecie. Na jej stronie dostępne są też galerie i wystawy on-line. Wśród tych związanych z architekturą znajduje się m.in. „Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza” zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie i Instytut Architektury w 2013 roku czy „Nowa Huta – miasto (nie)idealne”, przygotowana przez zespół ANK jako wystawa on-line z okazji przypadającego w 2019 roku 70-lecia Nowej Huty.

Wystawy on-line. Architektoniczne wydarzenia na czas kwarantanny: stale aktualizowana lista wystaw i wykładów on-line
Kolaż z perspektywą przedstawiający zrealizowany projekt domu czynszowego Towarzystwa Ubezpieczeniowego na Życie Feniks, około 1929 r., ANK, spuścizna profesora Adolfa Szyszko-Bohusza, sygn. Sz-Boh 242; jedna z prac prezentowanych na wystawie on-line Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza; fot. Archiwum Narodowe w Krakowie

Oprowadzanie on-line po Bibliotece Mieczysława Porębskiego

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie ma w swoich zbiorach m.in. ponad pięć tysięcy woluminów z biblioteki profesora Mieczysława Porębskiego (1921-2012), historyka, teoretyka i krytyka sztuki, jednej z najwybitniejszych postaci współczesnej polskiej humanistyki. Znaczną część tego księgozbioru stanowią pamiątki czy też świadectwa podróży: przewodniki po muzeach i katalogi wystaw, foldery oraz biuletyny galerii i instytucji sztuki – często opatrzone krótkimi notatkami bądź komentarzami.

Książki przekazane przez Mieczysława Porębskiego zostały zgromadzone w pomieszczeniu, którego wystrój nawiązuje do gabinetu w jego krakowskim mieszkaniu. Projekt aranżacji wnętrz przygotował syn profesora – Jerzy Porębski. Oprócz książek w bibliotece znajdują się obrazy, w większości autorstwa przyjaciół Mieczysława Porębskiego: Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Marii Jaremy, Andrzeja Wróblewskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Adama Hoffmanna, a także Stanisława Ignacego Witkiewicza.

W czwartek 2 kwietnia o godzinie 17.00 miało odbyć się oprowadzanie on-line po Bibliotece Mieczysława Porębskiego, ale z uwagi na kolejne ograniczenia wprowadzone przez rząd zostało ono odwołano. Bibliotekę można jednak zwiedzić samodzielnie, odbywając wirtualną wycieczkę po jej wnętrzu: http://q.mocak.pl/biblioteka/panorama.html.

Wystawy on-line. Architektoniczne wydarzenia na czas kwarantanny: stale aktualizowana lista wystaw i wykładów on-line
Biblioteka Mieczysława Porębskiego w MOCAK-u; fot. M. Świdziński
Przyszłość muzeów, muzea przyszłości: refleksje w erze pandemii. Debata on-line Już 9 września, z inicjatywy Mirosława Nizio, odbędzie się debata on-line „Przyszłość muzeów i muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii”. Dyrektorzy muzeów POLIN, Sztuki Nowoczesnej oraz Józefa Piłsudskiego spotkają się z architektami z pracowni: Nizio Design International, WXCA i BBGK. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Innowacje w epoce koronawirusa: webinar Grupa Interfaces zaprasza na wykład Nelsona Javiera Mejii z niemieckiej agencji WeSpark, pomagającej firmom we wdrażaniu nowych metod pracy i długoterminowych strategii zarządzania. Mejia opowie m.in. o wyzwaniach i korzyściach pracy zdalnej oraz innowacjach, jakie pojawiły się w czasie pandemii.
Cinema Lab: stwórz wytyczne przestrzenne dla kin czasów pandemii! Pawilon Zodiak i Fundacja Obserwatorium zapraszają do udziału w otwartych warsztatach towarzyszących wystawie „Przekrój kino”. Podczas cyklu spotkań on-line uczestnicy opracują wytyczne przestrzenne i funkcjonalne dla kin czasu pandemii.
Zajęcia on-line na Politechnice Łódzkiej: rozmowa z Pauliną Suchenek, nową ambasadorką „Architektury-murator” Większość zajęć prowadzona jest za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams. Odbywa się to w taki sposób, że po kolei każdy z nas udostępnia swoje pliki, które udało się przygotować na korektę, omawia swoje pomysły, ewentualne problemy, które napotkał, a następnie prowadzący się do nich ustosunkowują i w taki sposób rodzi się żywa dyskusja – o prowadzonej zdalnie nauce na Wydziale Architektury Politechniki Łódzkiej rozmawiamy ze studentką Pauliną Suchenek, nową ambasadorką „Architektury-murator”.
Zajęcia on-line na Politechnice Białostockiej: rozmowa z Natalią Mąką, nową ambasadorką „Architektury-murator” Projekty grupowe robię w zgranym zespole. Korzystamy z Skype’a ze względu na możliwość udostępniania ekranu. Dzwonimy, rozmawiamy ze sobą tyle, ile potrzebujemy. Nawet po kilkanaście godzin dziennie. Jest jedna wada: część osób z grupy ma problemy z internetem. Najbardziej uciążliwy jest czas przesyłania plików między sobą, trwa dość długo, często ponad godzinę – o prowadzonej zdalnie nauce na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej rozmawiamy ze studentką Natalią Mąką, nową ambasadorką „Architektury-murator”.
Zajęcia on-line na Politechnice Gdańskiej: rozmowa z Katarzyną Barnaś, nową ambasadorką „Architektury-murator” Na studiach II stopnia, po uzyskaniu tytułu inżyniera, dużo osób podejmuje się pierwszej pracy w zawodzie. W normalnych warunkach zazwyczaj wiąże się to z ciągłą walką z czasem. W trakcie domowej izolacji pracę i studia mamy w jednym miejscu, co bardzo ułatwia organizację – o prowadzonej zdalnie nauce na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej rozmawiamy ze studentką Katarzyną Barnaś, nową ambasadorką „Architektury-murator”.