Architektura MuratorWydarzeniaWystawy on-line. Architektoniczne wydarzenia na czas kwarantanny: stale aktualizowana lista wystaw i wykładów on-line

Wystawy on-line. Architektoniczne wydarzenia na czas kwarantanny: stale aktualizowana lista wystaw i wykładów on-line

Większość wystaw i spotkań, którym patronujemy została niestety odwołana. Przygotowaliśmy więc mały kulturalny przewodnik dla zamkniętego w domu miłośnika architektury. W kolejnych dniach tę listę wykładów i wystaw on-line będziemy poszerzać i aktualizować.

Architektoniczne wydarzenia na czas kwarantanny
fot. CAMPing Online

Projektor w domu, czyli filmy o architekturze on-line

Projektor w domu to inicjatywa Stowarzyszenia Architektów Polskich w Poznaniu oraz Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP, w ramach której dwa razy w tygodniu (w niedziele oraz czwartki) odbywa się wspólne oglądanie filmów o designie i architekturze. Organizatorzy zachęcają do aktywnego włączenia się w wydarzenie poprzez posty, zdjęcia i komentarze. Najbliższy pokaz w niedzielę 5 kwietnia, start: godz. 20.00. Zobaczymy film „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” w reżyserii Ewy Trzcionki, a opowiadający o słynnych piramidach projektu Henryka Buszki i Aleksandra Franty. Link do filmu publikowany jest na godzinę przed rozpoczęciem seansu na stronie wydarzenia Projektor w domu 3°- Uzdrowisko. Architektura Zawodzia.

Pamiętajcie też, że o zespole sanatoryjnym duetu Buszko Franta piszemy też w kwietniowej „Architekturze-murator”. W numerze znajdziecie esej Ryszarda Nakoniecznego ze zdjęciami Macieja Lulki: https://miesiecznik.architektura.muratorplus.pl

Wystawy on-line. Architektoniczne wydarzenia na czas kwarantanny: stale aktualizowana lista wystaw i wykładów on-line
W czasach pandemii wystawom on-line towarzyszy wspólne oglądanie filmów; grafika promująca pokaz dokumentu „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia”

Oprowadzanie on-line: Cały świat to Bauhaus

Wystawa, zorganizowana z okazji 100-lecia niemieckiej szkoły projektowania, to jedno z najważniejszych wydarzeń sezonu. Została otwarta 6 marca w warszawskim pawilonie SARP i po kilku dniach zamknięta. Wydany specjalnie magazyn-katalog można pobrać tu. Miał towarzyszyć jej również rozbudowany program wydarzeń, na razie jednak obejrzeć można retransmisje z oprowadzania po wystawie. 24 marca po ekspozycji oprowadzał Grzegorz Stiasny, krytyk architektury i wiceprezes ds. twórczości SARP: zobacz film.

Wystawa on-line: Tychy 1951–1989, Muzeum Miejskie w Tychach

Tychy to miasto stosunkowo młode, ale mające ciekawą architektoniczną historię, silną tożsamość i świetne lokalne muzeum. Teraz nie czas na wyjazdy, ale polecamy przenieść się w przestrzeni (choć wirtualnie) i w czasie, do Miasta Tychy z lat 1951–1989 z naszą wirtualną mapą-archiwum. Znajdziecie tam 900 zdjęć ośmiu fotografów i blisko 40 lat historii tyskiej architektury. A do tego do poczytania eseje Olgi Drendy, Jana Łypa, Agnieszki Ociepy-Weiss, Patryka Oczki, Krzysztofa Olechnickiego, Wojciecha Wilczyka – zachęca muzeum na swoim profilu FB.
Mapa: www.abc.tychy.pl

Wstawa on-line: Wiek półcienia, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Otwarcie wystawy Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany zaplanowane było na 20 marca. Ze względu na pandemię wirusa SARS-CoV-2 nasze Muzeum zostało zamknięte. Dostrzegamy ironię tej sytuacji: konsekwencje przemocy wyrządzonej naturze, jeden z tematów wystawy, wywołały paraliż instytucjonalny. Od 20 marca 2020 roku, od godziny 19.00, czyli planowanego niegdyś wernisażu, będziemy udostępniać online materiały powiązane z tą uśpioną, czekającą na otwarcie ekspozycją – zapowiada MSN.
Wystawa on-line wiekpolcienia.artmuseum.pl.

CAMPing On-line, Centrum Architektury i Planowania Miejskiego w Pradze (CAMP)

Praskie centrum architektoniczne zaplanowało specjalny program wydarzeń on-line pod hasłem CAMPing On-line, w tym: wirtualne zwiedzanie dzieł architektury, wykłady poświęcone urbanistyce oraz dyskusje i podkasty po angielsku. Więcej informacji na stronie www.campuj.online i na kanale Capm Praha na YT.

Czytaj też: Darmowe kursy architektury on-line: MIT, Yale, Ohio State i University of Michigan |

Gry i zabawy on-line dla dzieci

Narodowy Instytu Architektury i Urbanistyki proponuje zajęcia dla dzieci pozwalające zapoznać się z najbardziej znanymi budynkami. W ramach zabawy każdy mały budowniczy może dokonać archikoronacj. Wystarczy pobrać szablon ze strony www.niaiu.pl, wydrukować, wyciąć, a następnie za pomocą zszywacza przymocować gumkę. Zadanie pochodzi z podręcznika Architektura: ćwiczenia z myślenia autorstwa Katarzyna Witt, który zwyciężył w organizowanym przez NIAiU konkursie Golden Cubes Awards. W cyklu także inne zabawy i ćwiczenia: Grunt to mieć dobry plan czy Twarzą w twarz z budynkiem

Wystawy on-line. Architektoniczne wydarzenia na czas kwarantanny: stale aktualizowana lista wystaw i wykładów on-line
W sieci dostępne są nie tylko wykłady i wystawy on-line, ale też scenariusze zajęć architektonicznych dla najmłodszych; fot. NIAiU

Gdynia jakiej nie znacie: wystawy on-line Muzeum Miasta Gdyni i Galerii Klif

Jak powstawała Gdynia? Jakie były najpiękniejsze gdyńskie automobile? Jak na przestrzeni dekad prezentowała się moda plażowa i szkolna? Jacy mieszkańcy zasłużyli na miano bohaterów? Galeria Klif i Muzeum Miasta Gdyni zapraszają do obejrzenia zbiorów z dotychczasowych wystaw organizowanych w centrum hanlowym. Ekspozycje zostaną udostępnione w formie zdjęć wraz z opisami, z możliwością darmowego pobrania w jakości HD oraz wykorzystywania na własne potrzeby. Zbiory publikowane będą na stronie www.gdyniawsieci.pl według poniższego harmonogramu: 23.03 (poniedziałek) godz. 12:00: Jazda – motoryzacyjna historia Gdyni; 26.03 (czwartek) godz. 12:00: Historia szkolnego mundurka; 29.03 (niedziela) godz. 12:00: Piasek, woda, moda; kwiecień: Na Styku Morza i Lądu oraz Bohaterowie Gdyni.

Wystawy on-line. Architektoniczne wydarzenia na czas kwarantanny: stale aktualizowana lista wystaw i wykładów on-line
Dworzec Morski w Gdyni, Trze dekady Gdyni; Galeria Klif i Muzeum Miasta Gdyni zapraszają na wystawy on-line prezentowane dotąd w Klifie; fot. Gdynia w sieci

Wykład on-line: Mistrzowie Architektury – SARP Oddział Katowice

Kwietniowym gościem cyklu Mistrzowie Architektury będzie Julian Weyer, urodzony w Berlinie architekt, który jest partnerem w skandynawskiej pracowni C.F. Møller Architects. To istniejące od niemal 90 lat biuro, wielokrotnie zaskakiwało świat swoimi innowacyjnymi rozwiązaniami. Projektanci niezwykle trafnie analizują lokalny kontekst, tworząc zrównoważone i estetyczne rozwiązania zapewniające ponadczasowe korzyści zarówno użytkownikom, jak i społeczeństwu – piszą organizatorzy wykładu. Julian Weyer kieruje projektami na terenie Danii, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Jego najbardziej znana realizacja to Międzynarodowa Szkoła w Kopenhadze, której elewacja niemal w całości składa się z paneli baterii słonecznych. Wytwarzają one energię potrzebną do działania całemu obiektowi.
23 kwietnia
Live stream: Instagram, @mastersofarchitecture
Informacje: www.katowice.sarp.pl, www.mastersofarchitecture.eu

Wystawy on-line. Architektoniczne wydarzenia na czas kwarantanny: stale aktualizowana lista wystaw i wykładów on-line
Oddział ratunkowy Szpitala Uniwersyteckiego Skåne w Malmö, proj. C. F. Møller Architects, 2010; W cyklu Mistrzowie Architektury wykład on-line wygłosi Julian Weyer, jeden z partnerów C. F. Møller Architects; fot. David Castor CC0

Wystawy on-line Archiwum Narodowego w Krakowie

Archiwum Narodowe w Krakowie przechowuje ponad 5 tysięcy zespołów i zbiorów archiwalnych, co stanowi około 23 km bieżącej dokumentacji, tj. prawie półtoramiliona jednostek archiwalnych. Najstarszy dokument pochodzi z XII wieku, najmłodsze akta ‐ sprzed kilku lat. Dzięki programowi digitalizacji coraz więcej materiałów instytucja publikuje w internecie. Na jej stronie dostępne są też galerie i wystawy on-line. Wśród tych związanych z architekturą znajduje się m.in. „Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza” zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie i Instytut Architektury w 2013 roku czy „Nowa Huta – miasto (nie)idealne”, przygotowana przez zespół ANK jako wystawa on-line z okazji przypadającego w 2019 roku 70-lecia Nowej Huty.

Wystawy on-line. Architektoniczne wydarzenia na czas kwarantanny: stale aktualizowana lista wystaw i wykładów on-line
Kolaż z perspektywą przedstawiający zrealizowany projekt domu czynszowego Towarzystwa Ubezpieczeniowego na Życie Feniks, około 1929 r., ANK, spuścizna profesora Adolfa Szyszko-Bohusza, sygn. Sz-Boh 242; jedna z prac prezentowanych na wystawie on-line Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza; fot. Archiwum Narodowe w Krakowie

Oprowadzanie on-line po Bibliotece Mieczysława Porębskiego

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie ma w swoich zbiorach m.in. ponad pięć tysięcy woluminów z biblioteki profesora Mieczysława Porębskiego (1921-2012), historyka, teoretyka i krytyka sztuki, jednej z najwybitniejszych postaci współczesnej polskiej humanistyki. Znaczną część tego księgozbioru stanowią pamiątki czy też świadectwa podróży: przewodniki po muzeach i katalogi wystaw, foldery oraz biuletyny galerii i instytucji sztuki – często opatrzone krótkimi notatkami bądź komentarzami.

Książki przekazane przez Mieczysława Porębskiego zostały zgromadzone w pomieszczeniu, którego wystrój nawiązuje do gabinetu w jego krakowskim mieszkaniu. Projekt aranżacji wnętrz przygotował syn profesora – Jerzy Porębski. Oprócz książek w bibliotece znajdują się obrazy, w większości autorstwa przyjaciół Mieczysława Porębskiego: Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Marii Jaremy, Andrzeja Wróblewskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Adama Hoffmanna, a także Stanisława Ignacego Witkiewicza.

W czwartek 2 kwietnia o godzinie 17.00 miało odbyć się oprowadzanie on-line po Bibliotece Mieczysława Porębskiego, ale z uwagi na kolejne ograniczenia wprowadzone przez rząd zostało ono odwołano. Bibliotekę można jednak zwiedzić samodzielnie, odbywając wirtualną wycieczkę po jej wnętrzu: http://q.mocak.pl/biblioteka/panorama.html.

Wystawy on-line. Architektoniczne wydarzenia na czas kwarantanny: stale aktualizowana lista wystaw i wykładów on-line
Biblioteka Mieczysława Porębskiego w MOCAK-u; fot. M. Świdziński
Lisbon Architecture Triennale 2019. Najważniejsze wydarzenia tegorocznej edycji Piąta edycja Lisbon Architecture Triennale, pod hasłem The Poetics of Reason, odnosi się do napięcia między subiektywnością a racjonalnością w architekturze.
Przestrzenie Jacka Damięckiego Jacek Damięcki – architekt, wizjoner, artysta, autor wielkich instalacji w miejskiej przestrzeni. We Wrocławiu można oglądać wystawę twórczości jednego z najciekawszych polskich projektantów ostatniego 50-lecia. Przygotował ją sam twórca oraz warszawska grupa Centrala.
Open call – triennale w Lizbonie Kuratorzy przyszłorocznego triennale architektury w Lizbonie ogłosili nabór zgłoszeń w konkursach Associated Projects, Début Award i Universities Award.
Zaproszenie na wystawę Dobry Wzór Wystawę można oglądać od 27 października w warszawskim Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Ekspozycja zawiera 114 produktów i usług, które zostały zakwalifikowane do finału 24. edycji konkursu Dobry Wzór.
Sto lat kobiet w architekturze na wystawie we Frankfurcie Od 30 września w Muzeum Architektury można oglądać wystawę Pani Architekt. Prezentowane są na niej sylwetki 22 niemieckich architektek wraz z ich najważniejszymi realizacjami.
Skromna jak... polska architektura. Wystawa Krakowski oddział SARP zaprasza na wystawę przygotowaną z okazji 140. rocznicy istnienia stowarzyszenia. Zaprezentowana podczas Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie ekspozycja Architektura polska dzisiaj pokaże współczesną polską „architekturę powściągliwości i umiarkowania”.