Pożegnanie Emilii

i

Autor: Archiwum Architektury Pawilon Emilia. Fot. Maja Wirkus

Architektoniczne wydarzenia na pożegnanie z Emilią

2016-05-09 17:20

14 maja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie opuści dawny pawilon meblowy Emilia, ale zanim to nastąpi, jeszcze raz przyjrzy się swojej tymczasowej siedzibie.

Piętrowy, całkowicie przeszklony obiekt z charakterystycznym, ekspresyjnie łamanym dachem to jeden z niewielu zachowanych modernistycznych pawilonów w Warszawie. Oddany do użytku w 1970 roku, przez lata był najbardziej znanym stołecznym domem meblowym, by w 2012 roku stać się tymczasową siedzibą stołecznego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Przyszłość budynku pozostaje niepewna - prywatny właściciel planuje jego zburzenie, stołeczny konserwator zabytków apeluje o przeniesienie możliwych do ocalenia elementów pawilonu i odtworzenie go w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki, zaś konserwator wojewódzki zapowiada wpisanie pawilonu Emilii do rejestru zabytków, by zapewnić jej pełną ochronę.

W programie ostatniego tygodnia działalności Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w budynku przy przy Emilii Plater nie zabraknie wydarzeń poświęconych architekturze. W dniach 12-13 maja (czwartek i piątek) w Emilii odbędzie się konferencja „Modernizm prawem chroniony”, z udziałem obrońców zabytków powojennej architektury z różnych miast Polski, historyków i konserwatorów. Dwudniowe spotkanie zakończy premiera albumu „Emilia. Meble, muzeum, modernizm”, wydanego w cyklu Mówi Muzeum wspólnie z wydawnictwem Karakter. W wydarzeniu wezmą udział autorzy tekstów, a także Maja Wirkus, fotografka, która na zlecenie Muzeum stworzyła unikalny portret zdjęciowy pawilonu Emilia. W albumie znajdzie się również wybór kilkudziesięciu zdjęć nadesłanych przez publiczność Muzeum.

Pełny program wydarzeń dostępny na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.