Architektura MuratorWydarzeniaArchitektoniczny przewodnik po Warszawie

Architektoniczny przewodnik po Warszawie

Berlińskie wydawnictwo Dom Publishers opublikowało przewodnik architektoniczny po Warszawie. W najbliższą odbędzie się dyskusja z jego autorami: architektem Hansem Wolfgangiem Hoffmannem oraz redaktorem naczelnym szwajcarskiego czasopisma Hochparterre Wernerem Huberem.

Warszawa jest jedną z najbardziej dynamicznych stolic kontynentu. W ostatnich dziesięciu latach zbudowano tu więcej niż w jakiejkolwiek innej europejskiej metropolii. Ale pulsujące miasto nad Wisłą ma do zaoferowania dobrą architekturę również z wcześniejszych okresów najnowszej historii. Tutaj znajduje się umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO, odbudowane po wojnie Stare Miasto, dostojne założenia historyczne, pionierskie budynki polskiego funkcjonalizmu oraz śmiałe projekty socmodernistyczne. Otwarcie Polski na Zachód oraz dołączenie do Unii Europejskiej w 2004 roku przygotowały grunt dla młodej sceny architektonicznej. W przewodniku przedstawiono 250 budynków z Warszawy, od XIV wieku aż do najnowszych realizacji. - czytamy w zapowiedzi na stronie wydawnictwa.

7 listopada w ramach festiwalu Warszawa w Budowie 7 Grzegorz Piątek poprowadzi rozmowę z autorami przewodnika - Hansem Wolfgangiem Hoffmannem z Berlina i Wernerem Huberem z Zurychu. Jak oceniają architekturę Warszawy? Jak postrzegają tendencje w polskiej architekturze? Co charakteryzuje współczesną architekturę Warszawy? Hans Wolfgang Hoffmann od niedawna zajmuje się architekturą Warszawy, ma więc świeże spojrzenie. Z kolei Werner Huber bada architekturę Warszawy od 30 lat i ma całościowy obraz zmian, jakie następowały przez ostatnie dekady.

Hans Wolfgang Hoffmann - ur. 1970, mieszka w Berlinie, jest architektem zajmującym się socjologią miasta. Jest autorem wielu publikacji w magazynach branżowych i prasie na temat urbanistyki i architektury oraz wielu przewodników architektonicznych i książek o Berlinie.

Werner Huber - ur. 1964, mieszka w Zurychu, jest architektem i redaktorem „Hochparterre“, szwajcarskiego miesięcznika o architekturze i wzornictwie. Od pierwszej wizyty w Warszawie w 1986 roku zajmuje się architekturą tego miasta. Jest autorem wielu książek oraz publikacji w magazynach i prasie.

Debata w ramach festiwalu Warszawa w budowie 7
Sobota 7 listopada 2015, godz. 18:00
Dawny budynek szkoły przy ul. Emilii Plater 29
miejsce wystawy "Spór o odbudowę"
Link do wydarzenia na fb: https://www.facebook.com/events/882113225236364/

Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.
Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi przedstawicielami środowiska architektonicznego: Walterem i Ise Gropiusami, Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy Sigfriedem Giedionem. Spotkanie promocyjne już 21 maja.