Architektura MuratorWydarzeniaArchitektoniczny przewodnik po Warszawie

Architektoniczny przewodnik po Warszawie

Berlińskie wydawnictwo Dom Publishers opublikowało przewodnik architektoniczny po Warszawie. W najbliższą odbędzie się dyskusja z jego autorami: architektem Hansem Wolfgangiem Hoffmannem oraz redaktorem naczelnym szwajcarskiego czasopisma Hochparterre Wernerem Huberem.

Warszawa jest jedną z najbardziej dynamicznych stolic kontynentu. W ostatnich dziesięciu latach zbudowano tu więcej niż w jakiejkolwiek innej europejskiej metropolii. Ale pulsujące miasto nad Wisłą ma do zaoferowania dobrą architekturę również z wcześniejszych okresów najnowszej historii. Tutaj znajduje się umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO, odbudowane po wojnie Stare Miasto, dostojne założenia historyczne, pionierskie budynki polskiego funkcjonalizmu oraz śmiałe projekty socmodernistyczne. Otwarcie Polski na Zachód oraz dołączenie do Unii Europejskiej w 2004 roku przygotowały grunt dla młodej sceny architektonicznej. W przewodniku przedstawiono 250 budynków z Warszawy, od XIV wieku aż do najnowszych realizacji. - czytamy w zapowiedzi na stronie wydawnictwa.

7 listopada w ramach festiwalu Warszawa w Budowie 7 Grzegorz Piątek poprowadzi rozmowę z autorami przewodnika - Hansem Wolfgangiem Hoffmannem z Berlina i Wernerem Huberem z Zurychu. Jak oceniają architekturę Warszawy? Jak postrzegają tendencje w polskiej architekturze? Co charakteryzuje współczesną architekturę Warszawy? Hans Wolfgang Hoffmann od niedawna zajmuje się architekturą Warszawy, ma więc świeże spojrzenie. Z kolei Werner Huber bada architekturę Warszawy od 30 lat i ma całościowy obraz zmian, jakie następowały przez ostatnie dekady.

Hans Wolfgang Hoffmann - ur. 1970, mieszka w Berlinie, jest architektem zajmującym się socjologią miasta. Jest autorem wielu publikacji w magazynach branżowych i prasie na temat urbanistyki i architektury oraz wielu przewodników architektonicznych i książek o Berlinie.

Werner Huber - ur. 1964, mieszka w Zurychu, jest architektem i redaktorem „Hochparterre“, szwajcarskiego miesięcznika o architekturze i wzornictwie. Od pierwszej wizyty w Warszawie w 1986 roku zajmuje się architekturą tego miasta. Jest autorem wielu książek oraz publikacji w magazynach i prasie.

Debata w ramach festiwalu Warszawa w budowie 7
Sobota 7 listopada 2015, godz. 18:00
Dawny budynek szkoły przy ul. Emilii Plater 29
miejsce wystawy "Spór o odbudowę"
Link do wydarzenia na fb: https://www.facebook.com/events/882113225236364/

Książki na wakacje 2022: architektoniczne nowości wydawnicze TOP 10 Od lat co miesiąc recenzujemy dla Was najciekawsze książki o architekturze, urbanistyce, wnętrzach i projektowaniu krajobrazu. Tym razem polecamy 10 nowości wydawniczych, w sam raz na letnie nadrabianie zaległości bądź planowanie architektonicznych podróży. Książki na wakacje 2022: TOP 10.
MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa – pomóż go wydrukować! Centrum Architektury prowadzi zbiórkę na druk ósmego tomu z serii ilustrowanych atlasów warszawskiej architektury. Książkę, tym razem poświęconą dzielnicy Muranów, napisali Beata Chomątowska, Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz.
Warszawa rysuje Skopje: nowa publikacja Centrum Architektury Nakładem Centrum Architektury ukazała się książka „Warszawa rysuje Skopje” autorstwa Kingi Nettmann-Multanowskiej. Autorka, od lat niestrudzenie badająca polskie wątki na terenie Gruzji i Macedonii Północnej, odkrywa przed czytelnikiem wciąż mało znaną historię udziału architektów z Polski w odbudowie Skopje po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1963 roku.
Lista nieobecności: Janusz Sepioł o Archiprzewodniku Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego Lista obiektów zebranych w Archiprzewodniku budzi kilka zasadniczych pytań dotyczących całych obszarów nieobecności. Właściwie nie ma tu wsi. Trudno też znaleźć jakieś realizacje urbanistyczne. Nie ma architektury przemysłowej ani obiektów inżynierskich. Państwo jako inwestor, poza sferą kultury, właściwie nie istnieje.
Alcazar: uniwersalna opowieść o patologiach przemysłu budowlanego Nakładem Centrum Architektury wyszedł kolejny komiks. „Alcazar” Simona Lamoureta to fabularyzowana opowieść o pracownikach na indyjskiej budowie, ukazująca nepotyzm, opóźnianie wypłat, przemocowe relacje i łapówkarstwo.
„Architektki” Agaty Twardoch: 19 inspirujących rozmów z wyjątkowymi architektkami „Ta książka powstała ze złości” – pisze autorka we wstępie. „Złości na to, że kobietom w świecie architektury jest trudniej, są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. I to nie dlatego, że są niewystarczająco dobre”. Właśnie ukazały się „Architektki” Agaty Twardoch, a my jesteśmy partnerem tej publikacji.