Architektoniczny przewodnik po Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury

Architektoniczny przewodnik po Warszawie

2015-11-05 16:44

Berlińskie wydawnictwo Dom Publishers opublikowało przewodnik architektoniczny po Warszawie. W najbliższą odbędzie się dyskusja z jego autorami: architektem Hansem Wolfgangiem Hoffmannem oraz redaktorem naczelnym szwajcarskiego czasopisma Hochparterre Wernerem Huberem.

Warszawa jest jedną z najbardziej dynamicznych stolic kontynentu. W ostatnich dziesięciu latach zbudowano tu więcej niż w jakiejkolwiek innej europejskiej metropolii. Ale pulsujące miasto nad Wisłą ma do zaoferowania dobrą architekturę również z wcześniejszych okresów najnowszej historii. Tutaj znajduje się umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO, odbudowane po wojnie Stare Miasto, dostojne założenia historyczne, pionierskie budynki polskiego funkcjonalizmu oraz śmiałe projekty socmodernistyczne. Otwarcie Polski na Zachód oraz dołączenie do Unii Europejskiej w 2004 roku przygotowały grunt dla młodej sceny architektonicznej. W przewodniku przedstawiono 250 budynków z Warszawy, od XIV wieku aż do najnowszych realizacji. - czytamy w zapowiedzi na stronie wydawnictwa.

7 listopada w ramach festiwalu Warszawa w Budowie 7 Grzegorz Piątek poprowadzi rozmowę z autorami przewodnika - Hansem Wolfgangiem Hoffmannem z Berlina i Wernerem Huberem z Zurychu. Jak oceniają architekturę Warszawy? Jak postrzegają tendencje w polskiej architekturze? Co charakteryzuje współczesną architekturę Warszawy? Hans Wolfgang Hoffmann od niedawna zajmuje się architekturą Warszawy, ma więc świeże spojrzenie. Z kolei Werner Huber bada architekturę Warszawy od 30 lat i ma całościowy obraz zmian, jakie następowały przez ostatnie dekady.

Hans Wolfgang Hoffmann - ur. 1970, mieszka w Berlinie, jest architektem zajmującym się socjologią miasta. Jest autorem wielu publikacji w magazynach branżowych i prasie na temat urbanistyki i architektury oraz wielu przewodników architektonicznych i książek o Berlinie.

Werner Huber - ur. 1964, mieszka w Zurychu, jest architektem i redaktorem „Hochparterre“, szwajcarskiego miesięcznika o architekturze i wzornictwie. Od pierwszej wizyty w Warszawie w 1986 roku zajmuje się architekturą tego miasta. Jest autorem wielu książek oraz publikacji w magazynach i prasie.

Debata w ramach festiwalu Warszawa w budowie 7Sobota 7 listopada 2015, godz. 18:00Dawny budynek szkoły przy ul. Emilii Plater 29miejsce wystawy "Spór o odbudowę"Link do wydarzenia na fb: https://www.facebook.com/events/882113225236364/