Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura drewniana Karpat. Wystawa na Politechnice Łódzkiej

Architektura drewniana Karpat. Wystawa na Politechnice Łódzkiej

Koło Naukowe Studentów Architektury Politechniki Łódzkiej IX PIĘTRO przedstawia rezultaty badań nad architekturą drewnianą Karpat Wschodnich. Wystawa Huculszczyzna 2013 prezentowana będzie do 6 stycznia

Huculszczyzna 2013, Fot. Joanna Lewańska
Huculszczyzna 2013, Fot. Joanna Lewańska

Wyprawy studentów architektury Politechniki Łódzkiej na Huculszczyznę oraz wystawy retrospektywne, które odbywają się po każdej ekspedycji, mają już długą tradycję. Pierwszy wyjazd odbył się w 1995 roku i od tej pory, z krótkimi przerwami, inicjatywa ta jest podejmowana przez kolejne pokolenia studentów.
Tegoroczna wyprawa odbyła się w dniach 8 – 24 lipca 2013. Wzięły w niej udział 22 osoby, w tym 20 studentów. Pomiarami objęto 14 zabytkowych cerkwi typu huculskiego. Oprócz oczywistej i niezbędnej w późniejszym życiu zawodowym nauki inwentaryzowania budowli, studenci mieli okazję obcować z kulturą ludową górali huculskich, podziwiać wnętrza bajecznie kolorowych cerkwi grecko-katolickich bądź prawosławnych, ale przede wszystkim poznać ludzi, którzy witali ich zawsze z otwartymi ramionami.
To wszystko sprawiło, że z pozoru zwykłe praktyki stały się dla wielu osób przygodą życia. O niej będzie opowiadać wystawa, na której znajdą się fotografie oraz podsumowanie prac inwentaryzacyjnych.
- Jolanta Muszczak

Huculszczyzna 2013. XVI Wyprawa Naukowa
Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej
Al. Politechniki 6, Łodź
11 grudnia 2013, 18.00 – 6 stycznia 2014, 8.15-21.30
Wstęp wolny

Huculszczyzna 2013. Architektura drewniana Karpat Wschodnich
Huculszczyzna 2013. Architektura drewniana Karpat Wschodnich
Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie Najwyższe budynki z drewna spotkamy obecnie w krajach nordyckich. Aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków na świecie znajdują się dziś na Półwyspie Skandynawskim.
Wieżowiec Mjøstårnet / Norwegia Konstrukcja nośna budynku została wykonana z profili z drewna klejonego warstwowo – Glulam oraz krzyżowo – CLT, łączonych przy pomocy specjalnych, stalowych mocowań. O nowej realizacji Voll Arkitekter pisze Radosław Stach.
Współczesna architektura drewniana i tradycyjne budownictwo Podlasia - rekonstrukcja pawilonu wystawowego Pawilon wystawowy nawiązujący do tradycyjnej architektury Podlasia powstał z inicjatywy Galerii Arsenał w 2013 roku. Lekka struktura zostanie zrekonstruowana w ramach pierwszej edycji Festiwalu Architektury Drewnianej w Szczytach-Dzięciołowie
Tynki gliniane w architekturze współczesnej i tradycyjnej Stowarzyszenie Wędrowni Architekci z Poznania promuje współczesną architekturę drewnianą, szachulcową i zgodną z ideami zrównoważonego rozwoju. Jednym z wciąż niedocenianych we współczesnym budownictwie rozwiązań jest stosowanie tynków naturalnych.
Współczesna architektura drewniana. Kaplica ciszy Luterańska kaplica Kamppi, nazywana także Kaplicą Ciszy, to niewielki drewniany obiekt zbudowany w centrum Helsinek według projektu pracowni architektonicznej K2S. Współczesna drewniana architektura kontrastuje z zabudową miejskiego placu
Współczesna architektura drewniana. Relacja z warsztatów Hello Wood nad Balatonem Hello Wood 2013 to czwarta edycja corocznych warsztatów architektonicznych odbywających się w różnych miejscach na Węgrzech. Początkowo przeznaczone tylko dla węgierskich studentów, obecnie przybierają coraz bardziej międzynarodowy charakter. Tegorocznym miejscem działań była malownicza, położona na wzgórzach pośród słonecznikowych pól wioska Csorompuszta, oddalona o kilka kilometrów od jeziora Balaton