winnica Marqués de Riscal

i

Autor: Archiwum Architektury Hotel i winnica Marqués de Riscal, Elciego, region Rioja, proj. Frank Gehry, 2006. Wokół budynku Gehry’ego powstała niewielka turystyczna wioska - można tu zdegustować wina, usiąść w jednej z restauracji i kawiarni oraz zwiedzić całe założenie z przewodnikiem, fot. Diego Llorente Domínguez/serwis prasowy

Architektura i wino z Hiszpanii

2016-01-14 18:16

Hiszpania słynie ze znakomitej architektury, ale i świetnych win. Zarówno architektura, jak i wino mają bowiem związek z miejscem, ziemią i klimatem, ze specyficznym terroir. Instytut Cervantesa zaprasza na warsztaty architektoniczno-sommelierskie - będzie to okazja, by przyjrzeć się współczesnym budynkom winnic i spróbować pochodzących z nich win.

W samym rejonie Rioja znajdziemy kilkanaście bodegas zaprojektowanych w ostatnich latach przez najbardziej znanych architektów świata oraz nagradzanych projektantów z Hiszpanii (m.in. Santiago Calatrava, Zaha Hadid, Frank Gehry, Iñaki Aspiazu, Jesús Marino Pascual, Javiera Azicurena). To także dzięki nim rośnie liczba odwiedzających winnice gości i zainteresowanie enoturystyką.

Celem organizowanego przez Instytut Cervantesa cyklu Architektura i wino jest przybliżenie równocześnie winiarskich tradycji i architektury Hiszpanii. Zaplanowano cztery warsztatowe spotkania połączone z degustacją, którą poprowadzi sommelier. Projekt winnicy, z której pochodzi degustowane wino, omówi architekt Diego Llorente Dominguez. W lutym dodatkowo wystąpienie Fabrizio Barozziego z pracowni Barozzi/Veiga, autorów słynnej, nagrodzonej Mies van der Rohe Award Filharmonii Szczecińskiej. Fabrizio Barozzi przedstawi zarówno tę realizację, jak i projekt siedziby Rady Regulacyjnej Chronionej Apelacji Kontrolowanego Pochodzenia Ribera del Duero.

25-26 stycznia - Winnice nowo powstałe

- Bodegas Finca Montepedroso (proj. Arch. 3.14 GA)

- Bodegas Finca Antigua (proj. grupa LKS)

22-23 lutego - Apelacja Ribera del Duero

- studio architektoniczne Barozzi/Veiga

- Bodegas Portia (proj. Norman Foster)

- Bodegas Protos (proj. Richard Rogers)

29-30 marca - Katedra wina w winnicy Bodegas Otazu. Winnica Bodegas Naranjo

- Bodegas Otazu (proj. José Luis Sota, Jaime Gaztelu, Ana Fernández)

- Bodegas Naranjo (proj. Javier Bernalte, José Luis León)

25-26 kwietnia - Apelacje z regionu Rioja

- Bodega Marques de Riscal (proj. Frank Gehry)

- Bodega Ysios (proj. Santiago Calatrava)

Spotkania odbywają się w każdy ostatni poniedziałek miesiąca w Warszawie oraz ostatni wtorek miesiąca w Krakowie.

Miejsce: Instytut Cervantesa, Warszawa i Kraków (lub współpracująca restauracja)

Bilety: jedno spotkanie - 40 PLN, cała sesja – 120 PLN

Rezerwacja: cenvar@cervantes.es

www.architekturaiwino.blogspot.com