Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura i wino z Hiszpanii

Architektura i wino z Hiszpanii

Hiszpania słynie ze znakomitej architektury, ale i świetnych win. Zarówno architektura, jak i wino mają bowiem związek z miejscem, ziemią i klimatem, ze specyficznym terroir. Instytut Cervantesa zaprasza na warsztaty architektoniczno-sommelierskie - będzie to okazja, by przyjrzeć się współczesnym budynkom winnic i spróbować pochodzących z nich win.

winnica Marqués de Riscal
Hotel i winnica Marqués de Riscal, Elciego, region Rioja, proj. Frank Gehry, 2006. Wokół budynku Gehry’ego powstała niewielka turystyczna wioska - można tu zdegustować wina, usiąść w jednej z restauracji i kawiarni oraz zwiedzić całe założenie z przewodnikiem, fot. Diego Llorente Domínguez/serwis prasowy

W samym rejonie Rioja znajdziemy kilkanaście bodegas zaprojektowanych w ostatnich latach przez najbardziej znanych architektów świata oraz nagradzanych projektantów z Hiszpanii (m.in. Santiago Calatrava, Zaha Hadid, Frank Gehry, Iñaki Aspiazu, Jesús Marino Pascual, Javiera Azicurena). To także dzięki nim rośnie liczba odwiedzających winnice gości i zainteresowanie enoturystyką.

Celem organizowanego przez Instytut Cervantesa cyklu Architektura i wino jest przybliżenie równocześnie winiarskich tradycji i architektury Hiszpanii. Zaplanowano cztery warsztatowe spotkania połączone z degustacją, którą poprowadzi sommelier. Projekt winnicy, z której pochodzi degustowane wino, omówi architekt Diego Llorente Dominguez. W lutym dodatkowo wystąpienie Fabrizio Barozziego z pracowni Barozzi/Veiga, autorów słynnej, nagrodzonej Mies van der Rohe Award Filharmonii Szczecińskiej. Fabrizio Barozzi przedstawi zarówno tę realizację, jak i projekt siedziby Rady Regulacyjnej Chronionej Apelacji Kontrolowanego Pochodzenia Ribera del Duero.

25-26 stycznia - Winnice nowo powstałe

- Bodegas Finca Montepedroso (proj. Arch. 3.14 GA)

- Bodegas Finca Antigua (proj. grupa LKS)

22-23 lutego - Apelacja Ribera del Duero

- studio architektoniczne Barozzi/Veiga

- Bodegas Portia (proj. Norman Foster)

- Bodegas Protos (proj. Richard Rogers)

29-30 marca - Katedra wina w winnicy Bodegas Otazu. Winnica Bodegas Naranjo

- Bodegas Otazu (proj. José Luis Sota, Jaime Gaztelu, Ana Fernández)

- Bodegas Naranjo (proj. Javier Bernalte, José Luis León)

25-26 kwietnia - Apelacje z regionu Rioja

- Bodega Marques de Riscal (proj. Frank Gehry)

- Bodega Ysios (proj. Santiago Calatrava)

Spotkania odbywają się w każdy ostatni poniedziałek miesiąca w Warszawie oraz ostatni wtorek miesiąca w Krakowie.

Miejsce: Instytut Cervantesa, Warszawa i Kraków (lub współpracująca restauracja)

Bilety: jedno spotkanie - 40 PLN, cała sesja – 120 PLN

Rezerwacja: cenvar@cervantes.es

www.architekturaiwino.blogspot.com

Tagi:
Warsztaty MEDS Silesia Revival 2021 Warsztaty architektoniczno-designerskie MEDS Silesia 2021 trwają od 14 do 19 sierpnia. Hasło tegorocznej edycji, odnosi się do miejskiego i architektonicznego kontekstu Górnego Śląska jako terenu kopalń, szybów i fabryk.
O wolności w czasach izolacji - relacja z warsztatów studenckich Think Freedom Godziny spędzone na telekonferencjach, mnóstwo zdjęć, skanów, rozmów i e-maili. Tak wyglądały warsztaty, które odbyły się w po ogłoszeniu zawieszenia zajęć na uczelniach wyższych. Planowane były spotkania w Muzeum Żydowskim i synagodze w Oświęcimiu, jednak dynamiczna sytuacja epidemiczna w kraju zmusiła do zmiany formy warsztatów na zdalną.
Studio Zoochitecture: Iza Rutkowska przekształca kolejne przestrzenie publiczne według pomysłu dzieci Najpierw był Madryt, teraz Wilno, wkrótce będzie Warszawa. Artystka Iza Rutkowska wraz ze studiem Zoochitecture przeprojektowuje przestrzenie publiczne według pomysłów najmłodszych. 15 października ruszają w Warszawie warsztaty dla dzieci. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy!
SPOT – Survival Budowlany 2020. Warsztaty studenckie Do 30 maja trwa rejestracja na Survival Budowlany SPOT 2020. Organizatorzy zapraszają studentów i absolwentów kierunków technicznych z całej Polski. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Architektura Betonowa 2020, czyli Gra o Tron: warsztaty studenckie Zakład Architektury Mieszkaniowej i Kompozycji Architektonicznej IPA WA PK, Katedra Technologii Materiałów Budowlanych WIMiC AGH, Stowarzyszenie Producentów Cementu oraz PERI Polska zapraszają  studentów wydziałów architektury oraz szkół artystycznych do udziału w warsztatach Architektura betonowa 2020. Zgłoszenia do 1 czerwca.
Spółdzielcy dla klimatu – warsztaty Spółdzielnie mają niebagatelny wpływ na funkcjonowanie architektury, w tym jej dostosowanie do współczesnych wyzwań klimatycznych. W Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak rozpoczyna się cykl warsztatów dla przedstawicieli warszawskich spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych