Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura Kambodży i Wietnamu we wrocławskim Muzeum

Architektura Kambodży i Wietnamu we wrocławskim Muzeum

Już od 13 października w Muzeum Architektury będzie można obejrzeć wystawę, obrazującą związek azjatyckiego modernizmu z europejskim. Wernisaż wystawy „Translokacje Modernizmu” odbędzie się 12 października o godzinie 18.

Translokacje modernizmu
Fot.: Agata Bonenberg

Tytułowy proces „translokacji” odnosi się do przenoszenia koncepcji europejskiego modernizmu na azjatycki grunt, który nastąpił w latach 60. XX wieku.

Na wystawie prezentowane będą fotografie dr hab. inż. arch. Agaty Bonenberg z Politechniki Poznańskiej, wykonane w trakcie podróży po południowej Azji. Poruszony zostanie nieznany wątek wpływu architektury modernistycznej na odbudowywanie tożsamości narodowej Kambodży i Wietnamu. Zaprezentowane zostaną zdjęcia budynków zaprojektowanych przez architektów, którzy wykształcenie zdobyli w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Paryżu: Van Molyvanna i NgoViet Thu. Ich projekty, takie jak Pałac Niepodległości w Ho Chi Minh i Centrum Sportu w Phnom Penh, wyróżniają się pełnym zrozumieniem rodzimej architektury oraz natury i przełożeniem jej na język modernistycznych wzorców.

Część z pokazywanych na wystawie obiektów jest obecnie zagrożona rozbiórką. W trakcie upływu lat ich stan techniczny uległ pogorszeniu, dlatego na fotografiach pojawi się także temat przemijania modernizmu.

Jak mówi autorka fotografii Zdjęcia są wynikiem emocjonalnego doświadczania architektury stylu międzynarodowego poprzez poszukiwanie harmonii, geometrii i ładu w ujęciach fotograficznych wybitnych obiektów tego nurtu. Zestawione ze scenerią otoczenia: dniem codziennym Kambodży i Wietnamu, mówią o architekturze, ludziach i czasie, który zmienia miasta.

Translokacje Modernizmu

12 października 2017 - 7 stycznia 2018

Więcej szczegółów dotyczących wystawy we Wrocławiu

Apartamentowiec Odrzańska we Wrocławiu Fasada wpisuje się w rytm szczytów sąsiednich kamienic i jest nieomal niematerialna, jak generowane cyfrowo obrazy wyświetlane w komputerze – o projekcie pracowni ARCHE i greenGO pisze Jerzy S. Majewski.
Apartamentowiec Studio Plac Dominikański we Wrocławiu Zakończyła się realizacja siedmiopiętrowego apartamentowca Studio Plac Dominikański we Wrocławiu. Budynek dla TOSCOM Development zaprojektowało pracownia Dziewoński, Łukaszewicz Architekci.
Cafe Berg we Wrocławiu Ten mały punkt na mapie Wrocławia jest przykładem rewitalizacji, w której oryginalna konstrukcja i współczesne materiały wspaniale się uzupełniają – o projekcie grupy 33_03 pisze Aleksandra Czupkiewicz.
Budynek Braniborska 44 we Wrocławiu W trakcie projektowania budynku Braniborska 44 zgrabnie posłużono się metodą kształtowania jego elewacji poprzez negatyw i pozytyw. O nowej realizacji pracowni Arch_it pisze Anna Miśniakiewicz.
Dom handlowy Renoma we Wrocławiu: kolejna przebudowa [ZDJĘCIA] Dom handlowy Renoma we Wrocławiu po raz kolejny poddawany jest przebudowie. Właśnie zakończył się pierwszy etap modernizacji obiektu przeprowadzonej według koncepcji Maćków Pracownia Projektowa.
Mikroapartamenty Minimaxy we Wrocławiu projektu biura Dziewoński Łukaszewicz Architekci Zakończyła się realizacja zespołu mikroapartamentów Minimaxy we Wrocławiu według projektu pracowni Dziewoński Łukaszewicz Architekci. Kompleks nagrodzono ostatnio w konkursie Fasada Roku 2022.