Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura norweska - wystawa

Architektura norweska - wystawa

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie  przygotowuje wystawę "Współczesna architektura norweska 2005-2010"

bank nasion
Globalny Bank Nasion, Spitzbergen, proj. Peter W. Søderman MNAL (Barlindhaug Consult); materiały prasowe Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie
Fot.: Jaro Hollan

Od 14 lutego 2012 r. w galerii MCK prezentowane będą najlepsze projekty architektów norweskich z lat 2005-2010. Prezentują one cechy charakterystyczne skandynawskiej architektury wpisującej się w strategię zrównoważonego rozwoju, czerpiącej impulsy z rodzimej tradycji, bazującej przede wszystkim na naturalnych materiałach, wykorzystującej krajobraz jako narzędzie projektowania. Często stosowane jest łączenie nowych technologii z tradycyjnymi materiałami, starych, zabytkowych struktur z nowoczesną estetyką form i konstrukcji.

„Myślenie krajobrazem” to specyficzna cecha współczesnej architektury norweskiej, związana zrówno z tradycjami regionu,  jak i z działalnością najwybitniejszego norweskiego architekta XX wieku – Sverrego Fehna. Projekty tego architekta charakteryzuje wielki szacunek dla natury i walorów krajobrazu.

Wiele obiektów harmonijnie wpisujących się w norweski krajobraz zrealizowanych zostało w ramach rządowego projektu Narodowych Szlków Turystycznych w Norwegii. Projekty platform widokowych, przystanków, stref odpoczynku i parkingów powierzono architektom i designerom. Niektóre z nich to dzieła wyjątkowe – punkt widokowy Sohlberg (2006) Carla-Viggo Hølmebakka, przystanek i parking w Eggum (2007, trasa Lofoty) biura Snøhetta, twórczo sumujący doświadczenia land artu i miejscowej tradycji; platforma widokowa Gudbrandsjuvet (2010, trasa Geiranger-Trollstigen) biura Jensen & Skodvin, zapierająca dech wyjątkowym współbrzmieniem pararzeźbiarskich form architektury z otaczającą naturą. Wśród tych utalentowanych twórców architekci z biura Jensen & Skodvin wykazali wyjątkową zdolność „wsłuchiwania się” w naturę i w mistrzowski sposób wykreowali architektoniczne formy Juvet Landscape Hotel (2010, trasa Geiranger-Trollstigen). Tworzą one wolno stojące pokoje-pawilony, w minimalnym stopniu ingerujące w otoczenie.

Eksponowane na wystawie zdjęcia, plany, rysunki, wizualizacje architektoniczne i modele pokażą między innymi klasztor cysterski w Tautrze (proj. Jensen&Skodvin), Dom Nauczyciela w Oslo (proj. Element Arkitekter AS), ambasadę Norwegii w Katmandu (proj. Kristin Jarmund) czy wielokrotnie nagradzany gmach Narodowego Teatru Opery i Baletu w Oslo (biuro projektowe Snøhetta), który stał się jednym z nowych symboli Norwegii. Zbudowana z białego marmuru budowla często porównywana jest do lodowca. 

Wystawa przygotowywana została przez MCK we współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania w Oslo. Istotną częścią projektu będzie opracowana przez MCK specjalna ścieżka edukacyjna dla dzieci, biegnąca obok kilku obiektów, najciekawszych z punktu widzenia dziecka. Znalazły się wśród nich m.in. pneumatyczna muszla koncertowa – Tubaloon w Kongsbergu, czy specjalnie zaprojektowane dla potrzeb obozu letniego Preikestolen w Strand  domki-kokony na drzewach.

W najbliższym czasie ukazać ma się publikacja towarzysząca wystawie. Katalog zawierać będzie  fotografie wybranych realizacji architektonicznych oraz eseje analizujące fenomen architektury norweskiej ostatnich lat.

Zdjęcia z wystawy i informacje o wydarzeniach towarzyszących

14 lutego – 1 kwietnia 2012
Międzynarodowe Centrum Kultury 
www.mck.krakow.pl

Kraków, Rynek Główny 25
Galeria MCK czynna: wt-nd 10.00-18.00

Współczesna architektura norweska 2005–2010. Finisaż krakowskiej wystawy Do pierwszego kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie prezentowane będą najciekawsze prace norweskich architektów, zrealizowane w ciągu ostatniego pięciolecia
Myślenie krajobrazem. Dyskusja o architekturze norweskiej Spotkanie z Bartoszem Haduchem, Jarosławem Kozakiewiczem i Janem Kubecem poprowadzi Ewa P. Porębska, redaktor naczelna "Architektury-murator". MCK w Krakowie, 15.03.2012 (czwartek), 18.00
Współczesna architektura norweska. Pierwsze dni wystawy w Krakowie W Miedzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie rozpoczęła się właśnie wystawa prezentująca najciekawsze realizacje norweskich architektów, ukończone w latach 2005-2010. Wystawa będzie trwała od 14 lutego do 1 kwietnia 2012 r.
Wernisaż wystawy "Współczesna architektura norweska 2005-2010" Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza w poniedziałek 13 lutego na wernisaż wystawy poświęconej współczesnej architekturze Norwegii. Dzień później w MCK odbędzie się wykład kuratorki wystawy, Niny Berre, inaugurujący cykl wydarzeń towarzyszących ekspozycji.