Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura po godzinach: nocleg w Paryżu za darmo?

Architektura po godzinach: nocleg w Paryżu za darmo?

Hotel w kształcie chmury wędruje po świecie. Na jedną noc każdy może zatrzymać się w nim za darmo – czy to dobry pomysł na nocleg w Paryżu albo malowniczych zakątkach Francji?

Cloud Hotel. Fot. www.bruitdufrigo.com
Cloud Hotel. Fot. www.bruitdufrigo.com

Nietypowy hotel-chmura miał być tymczasową instalacją artystyczną. Autorzy, artyści z pracowni Zébra3i Buy-Sellf zrealizowali go jako jeden z eksponatów biennale PanOramas 2010 Festival. Duże zainteresowanie wpłynęło na zmianę przeznaczenia obiektu. Od 2010 roku (z przerwą na remont w ubiegłym roku) drewniany pawilon wykorzystywany jest jako nietypowy hotel. Zatrzymać się w nim może jednocześnie 7 osób. Wnętrze to otwarta przestrzeń wspólna pośrodku i nisze sypialne; łóżka umieszczone zostały w walcowatych kapsułach umieszczonych na obrzeżach obiektu. Ich zewnętrzny obrys tworzy charakterystyczny kształt stylizowanej chmury. Cały obiekt wykonany jest z drewna; projektanci zrezygnowali z umieszczenia w nim instalacji elektrycznej, jedynym źródłem światła są niewielkie okna, brak też ogrzewania. Standard hotelowy nie jest może szczególnie wysoki, ale rekompensuje to lokalizacja. Hotel co pewien czas przenoszony jest w inne miejsce – od dachów Paryża, przez parki Akwitanii po nadbrzeżne bulwary. Każdy podróżny, który planuje wyjazd do Paryża i potrzebuje noclegu, może nieodpłatnie zatrzymać się w Hoelu-chmurze na jedną noc, wystarczy zarezerwować miejsce...i znaleźć biały pawilon.

Więcej informacji: www.bruitdufrigo.com
Rezerwacja noclegu (29 maja -29 września 2013): Office de tourisme de Lormont, tel. (+33) 05 56 74 29 17


Cloud Hotel w jednej z tymczasowych lokalizacji; tym razem nad brzegiem kanału Saint Martin w Paryżu. Fot.zebra3/buy-sellf
Cloud Hotel w jednej z tymczasowych lokalizacji; tym razem nad brzegiem kanału Saint Martin w Paryżu. Fot.zebra3/buy-sellf
Cloud hotel - przystanek w podróży. Proj. zebra3/buy-sellf. Fot. Bruit du Frigo
Cloud hotel - przystanek w podróży. Proj. zebra3/buy-sellf. Fot. Bruit du Frigo
Architektura w Polsce: wakacyjny przewodnik po architekturze Czy architektura w Polsce może być atrakcyjna dla zagranicznego turysty? Czy sami jesteśmy ciekawi tego, co ją wyróżnia i jakie XX-wieczne realizacje trafiły już do kanonu? Co zobaczyć w Polsce podczas wakacji? Prezentujemy nasz subiektywny przewodnik po architekturze w Polsce. Zaplanuj z nami Grand Tour po polskiej architekturze!
Skromność i spokój. Rainer Mahlamäki o Muzeum Historii Żydów Polskich Celem architekta jest zaprojektowanie takiego budynku, który będzie sprawiał wrażenie, jakby w danej lokalizacji stał od zawsze, i zaprojektowanie takich przestrzeni, które przetrwają zmieniające się w czasie mody.
Jak powstawało Muzeum Historii Żydów Polskich Wraz z budynkiem Muzeum Historii Żydów Polskich zyskaliśmy poetycki i pełen dramaturgii symbol, ikonę architektury już nie o lokalnym, ale o europejskim zasięgu.
Makieta w XX wieku Niemiecki krytyk Oliver Elser o XX-wiecznych trendach i tendencjach w modelowaniu
Garaż ze spiralnymi rampami przy Woronicza. Pierwszy wielopoziomowy garaż w Warszawie Wielopoziomowy garaż przy ulicy Woronicza w Warszawie z 1958 roku to pierwsza tak nowoczesna realizacja zaplecza motoryzacji w Polsce.
Obserwatorium na Śnieżce O unikalności obserwatorium na Śnieżce decydują awangardowa forma, kojarząca się z UFO, i wyjątkowa, bardzo komplikująca realizację, lokalizacja - 1602 metry n.p.m. O obserwatorium na Śnieżce w cyklu Pierwsze w Polsce pisze Łukasz Wojciechowski.