Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura Romualda Gutta – wystawa fotografii

Architektura Romualda Gutta – wystawa fotografii

Do 27 września w warszawskiej galerii Studio można oglądać wystawę ponad 70 zdjęć poświęconych warszawskim budynkom Romualda Gutta. Ekspozycja, zatytułowana Stan fugi, stawia pytania o zbiorową pamięć i ucieczkę od własnej tożsamości.

Architektura Romualda Gutta – wystawa fotografii

W psychologii terminem stan fugi określa się zaburzenie nerwicowe polegające na ucieczce od własnej tożsamości. Osoby w stanie fugi zacierają w pamięci to, co stanowi o ich osobowości, sprawiając wrażenie nieświadomych własnej przeszłości. Kuratorki wystawy, Dorota Jarecka i Barbara Piwowarska, wybrały ten termin na tytuł, by zadać pytanie o wpływ, jaki architektura Romualda Gutta wywiera na współczesnych. Metaforycznie można tak określić oddalanie się budynków od tego, czym były jako koncepcja architekta. Ale stan fugi to także stan, w który popada fotograf, kiedy chce dotrzeć do sedna architektury – czytamy w opisie kuratorskim. Pojęcie stanu fugi można oczywiście odnieść również do amnezji młodych modernistycznych twórców, odcinających się od przeszłości rewolucyjnym gestem, bądź wyparcia znaczenia modernistycznej architektury z naszej zbiorowej świadomości. Autorem zdjęć wybranych na wystawę jest Błażej Pindor, grafik i fotograf, który ma za sobą m.in. studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Fotografii na FAMU w Pradze. W 2013 roku Pindor uzyskał stypendium MKiDN na realizację projektu dokumentującego architekturę Romualda Gutta. Do końca 2014 roku wykonał setki zdjęć, które wraz ze szczegółowymi opisami możemy dziś oglądać na stronie www.romualdgutt.net (współpraca merytoryczna: Małgorzata Kuciewicz). Projekt zamierzony jako klasyczna dokumentacja, aparat wielkoformatowy, analogowy, klisza czarno-biała, zamienił się w mentalną podróż po powierzchni budynków – piszą kuratorki wystawy Stan fugi. Ekspozycja składa się z ponad 70 wybranych fotografii oraz krótkiego filmu zatytułowanego Tryb manualny. Można ją oglądać do 27 września w galeria Studio (Pałac Kultury i Nauki, plac Defilad 1). Czynna jest codziennie, oprócz poniedziałków, w godzinach: 11.00-19.00.

Błażej Pindor (ur. 1973) jest projektantem graficznym i fotografem. Studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej oraz fotografię na FAMU w Pradze. W latach 2005–2008 współtwórca magazynu „Piktogram”. Jest autorem projektów książek i katalogów wystaw dla takich instytucji jak Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Fundacja Galerii Foksal, Van Abbemuseum czy Narodowy Instytut Audiowizualny. Jego fotografie były publikowane w polskich i zagranicznych czasopismach architektonicznych („Architektura-murator”, „Deutsche Bauzeitung”). Brał udział w wystawach zbiorowych Zdjęcie miasta, Warszawa w Budowie 5: Zawód architekt (2013) oraz w lubelskim festiwalu sztuki w przestrzeni publicznej Otwarte Miasto MMXV (2015). W 2013 uzyskał stypendium MKiDN na realizację projektu dokumentującego architekturę Romualda Gutta. W 2015 w galerii Raster prezentował projekt fotograficzny analizujący architekturę Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz wystawę Rewizyta w Galerii Asymetria. W swojej najnowszej twórczości fotograficznej skupia się na obiektach architektonicznych, dekonstruując skodyfikowany język tradycyjnej dokumentacji.

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.