Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura w "Kadrach". Wystawa Medusa Group w galerii GAGA

Architektura w "Kadrach". Wystawa Medusa Group w galerii GAGA

20 września w Krakowie otworzy się wystawa śląskiej pracowni Medusa Group. W Galerii Architektury GAGA będzie można zobaczyć m.in. Bolko Loft, biurowce Idreams, Kapelanka 42 i Dominikański, rewitalizację szybu Krystyna w Bytomiu, Jazz Club oraz stolik MIN2

Medusa Group

Ekspozycja ukazująca dorobek śląskiej pracowni Medusa Group sama w sobie stanowi kolejny projekt grupy – poszczególne białe "boksy” umieszczone w ciemnej przestrzeni przybliżą widzom 11 wybranych projektów. Wystawa polegać będzie na interakcji widza z obrazem, detalem i kubaturą.

- Boimy się prostych skojarzeń, jak ognia unikamy intelektualnych wywodów i podszywania nimi tego, co robimy. Skupiamy się na procesie, pracy i drodze, jaką dochodzimy do efektu. Ta wystawa ma opowiadać o przestrzeni, dlatego postanowiliśmy wprowadzić widza do olbrzymiego modelu, który oddaje wszystkie doświadczalne elementy przestrzeni - jej skalę, grę światłocieni i emocje, jakie wywołuje – mówi Łukasz Zagała, współzałożyciel Medusa Group.

Zagała i Łukasik już na studiach terminowali u Petera Pabla i Jeana Nouvela przyglądając się z bliska zmianom w dwóch europejskich metropoliach, Berlinie i Paryżu. Po powrocie do kraju zapowiedzieli butnie swoją „prywatną restrukturyzację śląskiego przemysłu”, co zbiegło się to z początkiem przemian Górnego Śląska. Przemo Łukasik wraz z rodziną zamieszkał w zaadaptowanej na mieszkanie lampiarni, położonej na terenie działającej do dziś Kopalni Orzeł Biały w Bytomiu. Była to pierwsza w regionie wymowna próba ocieplenia wizerunku architektury poprzemysłowej. W 2006 roku Bolko_Loft stał się częścią wystawy „Polska. Ikony architektury” ukazującej 20 najciekawszych realizacji architektonicznych w Polsce po 1989 roku. W 2014 makieta budynku weszła w skład Kolekcji "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

- Nasza historia jest dość przewrotna, a ta wystawa to domknięcie pewnego cyklu, jaki rozpoczął się na początku lat 90-tych. Poprzez tę wystawę poddaliśmy siebie samych poważnej wiwisekcji. Sygnały, jakie z tego płyną, są dla nas bardzo istotne. Nie boimy się podobnych eksperymentów, serwujemy je też naszym klientom. Eksperymentujemy z tym jak i gdzie żyjemy, eksperymentujemy ze swoimi mieszkaniami, staramy się szukać naczelnych wartości w przestrzeni dookoła nas i nie ustajemy w tych poszukiwaniach – mówi Przemo Łukasik współzałożyciel Medusa Group.

Medusa Group powstała w 1997 r. z inicjatywy Przemo Łukasika i Łukasza Zagały. Pracownia jest multidyscyplinarnym biurem zaangażowanym w projekty związane z architekturą, planowaniem przestrzennym, grafiką i wzornictwem przemysłowym.

Jest to pierwsza wystawa ukazująca twórczość założonej w 1997 roku przez Przemo Łukasika i Łukasza Zagałę pracowni. W zakresie jej działań znajdują się zarówno projekty związane z architekturą, urbanistyką, jak i szeroko pojętym designem. Wystawę "Kadry” będzie można oglądać w Małopolskim Ogrodzie Sztuki od 20 września do 18 października.

DDJM Osie czasu. Wystawa w Galerii Architektury GAGA Na wystawie w krakowskiej Galerii Architektury GAGA będzie można zobaczyć 22 projekty biura architektonicznego DDJM, między innymi Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach
Kraków: wystawa projektów Bolesława Stelmacha w Galerii Architektury GAGA Do 23 września w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie prezentowana będzie pierwsza wystawa Galerii Architektury GAGA. "Poszukiwanie struktur" dokumentuje architektoniczny dorobek Bolesława Stelmacha
Hotel The Bridge Wrocław: zaglądamy do środka Mgallery Hotel na Ostrowie Tumskim Na wrocławskim Ostrowie Tumskim stanął pięciogwiazdkowy hotel The Bridge Wrocław Mgallery. Za projekt obiektu odpowiada lokalna pracownia Forum Architekci, a za aranżację wnętrz – medusa group.
Dom w Bieszczadach projektu medusa group [NOWE ZDJĘCIA] W projekcie Domu w Bieszczadach, podobnie jak w innych swoich realizacjach, architekci z medusa group czerpią z najbliższego otoczenia i historii, poddając je jednak autorskiej interpretacji. Tym razem zastosowali corten i lokalną roślinność, która przykryć ma znaczną część obiektu.
Osiedle Wilania: nowa realizacja medusa group na warszawskim Wilanowie Osiedle Wilania to cztery bliźniacze kostki wykończone grafitowym klinkierem. W każdej znalazło się zaledwie 30 mieszkań. Kameralny zespół w szybko rozwijającej się części Wilanowa zaprojektowała pracownia medusa group.
Nowy łódzki plac projektu medusa group Już w połowie przyszłego roku łodzianie będą mogli korzystać z nowego placu projektu śląskiej pracowni medusa group. Architekci zaproponowali tam dużo zieleni o różnym charakterze, ale wprowadzili też akcenty nawiązujące do poprzemysłowej historii.
Kompleks biurowy .KTW – przemiana Katowic z udziałem Aluprof Katowice podlegają w ostatnich latach dużym przeobrażeniom. NOSPR, Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe czy pierwsza wieża kompleksu biurowego .KTW to tylko kilka symboli tych przemian, w których obecne są systemy aluminiowe marki Aluprof.
Dom Origami / Toruń Obiekt inspirowany sztuką origami to wynik fascynacji inwestorów kulturą Japonii. Jest też rzeźbą ogrodową oglądaną z głównego domu. O nowej realizacji medusagroup pisze Monika Arczyńska.