Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura w "Kadrach". Wystawa Medusa Group w galerii GAGA

Architektura w "Kadrach". Wystawa Medusa Group w galerii GAGA

20 września w Krakowie otworzy się wystawa śląskiej pracowni Medusa Group. W Galerii Architektury GAGA będzie można zobaczyć m.in. Bolko Loft, biurowce Idreams, Kapelanka 42 i Dominikański, rewitalizację szybu Krystyna w Bytomiu, Jazz Club oraz stolik MIN2

Medusa Group

Ekspozycja ukazująca dorobek śląskiej pracowni Medusa Group sama w sobie stanowi kolejny projekt grupy – poszczególne białe "boksy” umieszczone w ciemnej przestrzeni przybliżą widzom 11 wybranych projektów. Wystawa polegać będzie na interakcji widza z obrazem, detalem i kubaturą.

- Boimy się prostych skojarzeń, jak ognia unikamy intelektualnych wywodów i podszywania nimi tego, co robimy. Skupiamy się na procesie, pracy i drodze, jaką dochodzimy do efektu. Ta wystawa ma opowiadać o przestrzeni, dlatego postanowiliśmy wprowadzić widza do olbrzymiego modelu, który oddaje wszystkie doświadczalne elementy przestrzeni - jej skalę, grę światłocieni i emocje, jakie wywołuje – mówi Łukasz Zagała, współzałożyciel Medusa Group.

Zagała i Łukasik już na studiach terminowali u Petera Pabla i Jeana Nouvela przyglądając się z bliska zmianom w dwóch europejskich metropoliach, Berlinie i Paryżu. Po powrocie do kraju zapowiedzieli butnie swoją „prywatną restrukturyzację śląskiego przemysłu”, co zbiegło się to z początkiem przemian Górnego Śląska. Przemo Łukasik wraz z rodziną zamieszkał w zaadaptowanej na mieszkanie lampiarni, położonej na terenie działającej do dziś Kopalni Orzeł Biały w Bytomiu. Była to pierwsza w regionie wymowna próba ocieplenia wizerunku architektury poprzemysłowej. W 2006 roku Bolko_Loft stał się częścią wystawy „Polska. Ikony architektury” ukazującej 20 najciekawszych realizacji architektonicznych w Polsce po 1989 roku. W 2014 makieta budynku weszła w skład Kolekcji "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

- Nasza historia jest dość przewrotna, a ta wystawa to domknięcie pewnego cyklu, jaki rozpoczął się na początku lat 90-tych. Poprzez tę wystawę poddaliśmy siebie samych poważnej wiwisekcji. Sygnały, jakie z tego płyną, są dla nas bardzo istotne. Nie boimy się podobnych eksperymentów, serwujemy je też naszym klientom. Eksperymentujemy z tym jak i gdzie żyjemy, eksperymentujemy ze swoimi mieszkaniami, staramy się szukać naczelnych wartości w przestrzeni dookoła nas i nie ustajemy w tych poszukiwaniach – mówi Przemo Łukasik współzałożyciel Medusa Group.

Medusa Group powstała w 1997 r. z inicjatywy Przemo Łukasika i Łukasza Zagały. Pracownia jest multidyscyplinarnym biurem zaangażowanym w projekty związane z architekturą, planowaniem przestrzennym, grafiką i wzornictwem przemysłowym.

Jest to pierwsza wystawa ukazująca twórczość założonej w 1997 roku przez Przemo Łukasika i Łukasza Zagałę pracowni. W zakresie jej działań znajdują się zarówno projekty związane z architekturą, urbanistyką, jak i szeroko pojętym designem. Wystawę "Kadry” będzie można oglądać w Małopolskim Ogrodzie Sztuki od 20 września do 18 października.

DDJM Osie czasu. Wystawa w Galerii Architektury GAGA Na wystawie w krakowskiej Galerii Architektury GAGA będzie można zobaczyć 22 projekty biura architektonicznego DDJM, między innymi Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach
Kraków: wystawa projektów Bolesława Stelmacha w Galerii Architektury GAGA Do 23 września w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie prezentowana będzie pierwsza wystawa Galerii Architektury GAGA. "Poszukiwanie struktur" dokumentuje architektoniczny dorobek Bolesława Stelmacha
Biurowce w łódzkiej Fuzji projektu medusa group Zakończyły się prace przy realizacji dwóch biurowców stanowiących część współczesnej zabudowy łódzkiej Fuzji.  Oba budynki, tak jak całe założenie, zaprojektowała śląska pracownia medusa group.
Biurowiec .KTW II w Katowicach Wykorzystanie wielu nowoczesnych rozwiązań, a także wysoce szczelnych systemów fasadowych i okiennych firmy Aluprof pozwoliło uzyskać certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.
Wokół katowickiej Strefy Kultury: .KTW i Pierwsza Dzielnica Skala realizacji i strategiczne położenie obiektów autorstwa Przema Łukasika i Łukasza Zagały w przestrzeni Katowic sprawiają, że zaczynają one rywalizować z dotychczas dominującą w sylwecie przemysłowej stolicy Górnego Śląska zabudową uformowaną pół wieku temu przez legendarną parę architektów Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę – pisze Andrzej Duda.
Klopsztanga w miastach przyszłości 2050: Przemo Łukasik o projektowaniu miast Jak będą wyglądały polskie miasta za 30 lat? Czy będzie w nich miejsce na klopsztangę? Wywiad z Przemo Łukasikiem z medusa group inauguruje nowy cykl rozmów o przyszłości polskich miast w 2050 roku.
Zespół.KTW w Katowicach Kompozycja przestrzenna budynków odpowiada lokalnemu kontekstowi. Forma przesuniętych bloków jest wynikiem wypiętrzającego się układu prostopadłościennych brył Muzeum Śląskiego i siedziby NOSPR. O wyzwaniach związanych z realizacją piszą Przemo Łukasik i Łukasz Zagała.
Nowy Rynek D w Poznaniu: nowa realizacja medusa group Kolejny budynek kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu gotowy! Budynek D projektu śląskiej pracowni medusa group otrzymał właśnie pozwolenie na użytkowanie.